נתניהו הנחה לקצר את בדיקות הקורונה; השרים התנגדו להגבלות נוספות

קבינט הקורונה התכנס כדי לדון בהגבלת התקהלויות ל-19 איש, סגירת אולמות האירועים והפעלת הקייטנות בקפסולות, אך הדיון הסתיים ללא החלטה. לאור התנגדות השרים לצעדים שיפגעו במשק, הדיונים יימשכו מחר. רה"מ הורה לצמצם את משך החקירות האפידמיולוגיות

צילום: רוני כנפו, עריכה: ירדנה עבודי-פוקס

קבינט הקורונה התכנס היום (ראשון) כדי לדון בהגבלות חדשות לאור העלייה בתחלואה, אך הישיבה הסתיימה ללא החלטה. במשרד הבריאות דרשו לאפשר התקהלויות של עד 19 משתתפים בלבד, להפעיל את הקייטנות במתכונת של קפסולות של 15 תלמידים ולהגביל אולמות אירועים ל-50 משתתפים - ובפועל לסגור אותם לחלוטין. עם זאת, חלק מהשרים מתחו ביקורת על המלצות אלה, והוחלט כי הדיונים יימשכו מחר.

במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה לקצר את הליך החקירה האפידמיולוגית מרגע איתור החולה ועד להכנסת כל האנשים ששהו בקרבתו לבידוד ל-48 שעות. כמו כן, נתניהו הנחה לקצר את הזמן מרגע הפנייה לקבלת הבדיקה ועד לביצועה, ולהעברת תוצאותיה בתוך 12 שעות.

השרים מתנגדים להגבלות חדשות. אכיפת ההנחיות בבת ים (צילום: ראובן קסטרו)

במהלך הדיון, שר האוצר ישראל כץ התנגד בתוקף להחלטות שייפגעו במשק ובתעסוקה, ואמר כי הפתרון הוא הגברת האכיפה על בעלי העסקים ועל אזרחים המפרים את ההנחיות. כץ לקח על עצמו את השלמת החקיקה וההיערכות לביצוע אכיפה על ידי הרשויות המקומיות, ולדבריו כבר היום בערב יקיים ישיבה בנושא, בהשתתפות שרים נוספים. בנוסף לכך, שר האוצר התנגד גם לצמצום מספר המשתתפים באולמות האירועים ולמעבר לקפסולות בבתי הספר של החופש הגדול.

בדיון עלתה גם האפשרות לצמצם את מתכונת העבודה במגזר הציבורי ל-30% עבודה מהבית, וכן להגביר את האכיפה. נושא נוסף שהיה אמור לעלות לדיון בקבינט, ולבסוף יידחה למחר, הוא ההחלטה על קיום מבחנים מרחוק באוניברסיטאות. שר הבריאות יולי אדלשטיין והשר להשכלה גבוהה זאב אלקין החליטו להביא לדיון את ההצעה, נוכח העלייה בתחלואה ופניות מצד מאות סטודנטים, ובהתאם להמלצות גורמי המקצוע כדי לצמצם את הסיכון בהדבקה המונית.

שר התיירות אסף זמיר התנגד אף הוא להמלצות, ואמר כי במקום לסגור את אולמות האירועים, יש להעביר את סמכויות האכיפה לידי הרשויות המקומיות כדי שיסגרו נקודתית מקומות שהפרו הנחיות. לטענתו, יהיה קשה מאוד לאשר את ההמלצות החדשות בתקופה שבה הציבור סבור כי צריך הקלות ולא גזירות.

"אינני יודע אם אנחנו בגל שני - אבל אנחנו בגל עולה". נתניהו בישיבת הממשלה, היום (צילום: רויטרס)

אדלשטיין הגיב לשרים שהביעו התנגדות לחבילה שהציע. "אני מתנצל מראש מאנשי משרד האוצר שאני לוקח מהם רעיון: אני מבקש שהשרים לא רק יגידו 'לא' אלא גם יציעו אלטרנטיבות. אלא אם הם טוענים שלא מדובר בקורונה אלא בשפעת קטנה, שגם את זה הם מוזמנים לומר", אמר.

מוקדם יותר היום, נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי בכוונתו להביא את המגבלות החדשות לדיון, והצהיר: "אינני יודע אם אנחנו בגל שני - אבל אנחנו בגל עולה. עברנו את רף עשרת מיליון נדבקים בעולם. מדינות שהסירו את המגבלות מחזירות אותן. זה לא עניין של בריאות או כלכלה, זה משולב".

לדברי נתניהו, "המדיניות שלנו משולה לאקורדיון - אתה פותח, ואם אתה רואה אם המחלה חוזרת ומתפשטת, אתה מהדק. זה לא זגזוג - זאת המדיניות של כל מדינה שפויה, וכך אנחנו גם ננהג. ולכן לאור עליית ההתפשטות, אנו נביא היום לדיון בקבינט הקורונה הגבלות על התקהלות לצד צעדים להגברת האכיפה, וצעדים שאנחנו עושים לייעל את קטיעת שרשרת ההדבקה".

עוד בוואלה!

עובדי חברת חשמל מאזורים מוגבלים באשדוד הונחו לא להגיע לעבודה: "אפליה"

לכתבה המלאה

הלילה, גם בכירי משרד הבריאות התכנסו לדיון בהמלצות להגביל את מספר האנשים שיכולים לשהות יחד באותו המרחב, על רקע העלייה בתחלואה שנרשמה בימים האחרונים. לפי נתוני משרד הבריאות, אובחנו ביממה האחרונה 621 נדבקים חדשים בקורונה ומניין המתים עלה ל-318. מאז אתמול בערב, אובחנו 76 מקרים מאומתים של הידבקות בנגיף, בעוד שמספר המאובחנים הכולל עלה ל-23,497, בהם 6,160 חולים פעילים ובתוכם 24 מונשמים. 17,019 החלימו ושוחררו לבתיהם.

יצא נגד פגיעה במשק וסגירת אולמות האירועים בפרט. כץ (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

במשרד חידדו היום את ההנחיות, והזכירו למנכ"לי קופות החולים והמנהלים הרפואיים להקפיד על הנחיות המיגון והריחוק של העובדים, לנהל את זימון המטופלים באופן שימנע צפיפות ויצמצם סיכוי להדבקה אפשרית, לפקח על כניסת מטופלים למרפאה עם מסיכה ולאחר חיטוי ידיים, וכן להגביל ככל הנתן כניסת מלווים לקופת החולים.

גם ברשויות המקומיות מתמודדים על העלייה בתחלואה. עיריית ירושלים הודיעה הבוקר כי היא תחל לאכוף באמצעות עשרות פקחים את הנחיות הקורונה, ובפרט את הנחיות "התו הסגול" לעסקים. זאת, בין היתר בעקבות אחוז הבדיקות החיוביות הגבוה - 4% מהנבדקים, לעומת 2.8% בכל הארץ.

(עדכון ראשון: 10:12)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully