ועדת השרים צפויה לאשר שתי הצעות להסדרת אי-הפללת משתמשי קנאביס

שתי הצעות חוק שונות, של חברי הכנסת שרן השכל ורם שפע, יובאו לוועדת השרים במטרה לקדם אי-הפללה של שימוש בסם לצריכה אישית. זאת, בהמשך להודעות הליכוד וכחול לבן על הכוונה לקדם חקיקה בנושא. לפי גורם בממשלה, "החקיקה תקודם בקצב מהיר"

20/06/2020
צילום: מגזין קנאביס, עריכה: עמית שמחה

(בווידאו: תיעוד עימות בין רוקח סופר פארם ללקוח שביקש לפדות מרשם לקנאביס)

בדרך ללגליזציה? ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה לאשר מחר (ראשון) את שתי הצעות החוק שמטרתן להסדיר את סוגיית אי הפללה ולגליזציה של קנאביס. ההצעה הראשונה היא של ח"כ שרן השכל מהליכוד שנועדה למנוע הפללה של בגירים, מעל גיל 21, שמעשנים לצריכה אישית בלבד. ההצעה השנייה היא של ח"כ רם שפע מכחול לבן ונועדה לאפשר הקמת חנויות ייעודיות לממכר קנאביס לצריכה עצמית, בכפוף לרישיון ותנאים של משרד הבריאות.

שתי ההצעות שיובאו מחר לאישור בוועדת השרים הן בהמשך להודעת הליכוד וכחול לבן לפיה המפלגות יקדמו "חקיקה שתסדיר את סוגיית אי הפללה ולגליזיציה במודל אחראי שיותאם למדינת ישראל ולאוכלוסייה הישראלית". אחרי שיאושרו בוועדת השרים לחקיקה, הצעות החוק יאושרו בקריאה טרומית במליאת הכנסת, ויקום צוות בין משרדי של משרדי הממשלה כדי לקדם חקיקה ממשלתית רחבה שתובא לאישור הכנסת. לפי גורם בממשלה, "החקיקה תקודם בקצב מהיר".

רפורמת הקנאביס הרפואי תוסדר. הפגנה למען לגליזציה בכיכר רבין, 2017(צילום: פלאש 90, תומר נויברג/פלאש 90)

הצעת החוק של ח"כ השכל משאירה את הקאנביס כסם אסור בפקודת הסמים המסוכנים וקובעת קנס למי שיצרוך אותו במקומות ציבוריים או למי שיחזיק אותו בכמות העולה על זו שמותרת לצריכה עצמית אך לא לסחר. עם זאת, השכל הסבירה כי היא גם "תמנע את הפיכתם של אנשים בגירים ונורמטיביים לעבריינים בעיני החוק".

לפי ח"כ שפע, הקמת חנויות שיימכרו קנאביס למעשנים בצריכה עצמית, "תוביל להגדלת הקופה הציבורית באמצעות מיסוי". לדבריו, הכספים יוכלו לשמש בין השאר "לקרן להסברה על הסכנות משימוש בקנאביס ולמניעת התמכרויות".

עוד בוואלה!

הליכוד וכחול לבן סיכמו: קידום חקיקה להסדרת לגליזציה של קנאביס

לכתבה המלאה

שוק הקנאביס בישראל אינו מוסדר אף שלפי ההערכות 27% מכלל האזרחים הבגירים צורכים קנאביס. שתי הצעות החוק באו להסדיר, הן מבחינה חוקתית והן מבחינה נורמטיבית, את התחום שמדינות רבות בעולם כבר הסדירו כאשר הפכו את עישון הקנאביס לחוקי, תחת מגבלות ופיקוח מדינתי.

גם השר לביטחון פנים אמיר אוחנה התבטא לפני כחודש בנושא, וכתב בעמדת המדינה במענה ל"בג"ץ הקנאביס", שהוגש על ידי פעיל הלגליזציה אורן לייבוביץ', כי יש "לצמצם ככל הניתן פגיעה באזרחים נורמטיביים שיוחסו להם עבירות הקשורות בקנאביס".

הממשלה הקודמת אישרה בשנת 2017 רפורמת אי הפללה. בחודש מרץ אשתקד שינתה המשטרה את מדיניות האכיפה שלה נגד השימוש בקנאביס, כך שמי שייתפס ברשותו כמות סם לשימוש עצמי - לא ייעצר, אלא יקבל קנס. רק במקרה שלישי שבו נתפס עם סם בכמות של שימוש עצמי, ייעצר החשוד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully