וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נדחתה בקשתו של רוצח החיילת עינב רוגל לשחרור מוקדם: "עדיין מסוכן"

17.6.2020 / 12:56

ועדת השחרורים החליטה שלא לקצר את עונשו של גלעד שמן, שהורשע ברצח בת זוגו בגולן ונשלח ל-36 שנות מאסר. לפי ההחלטה, למרות תהליך השיקום שעבר, הוא עדיין מהווה סכנה. משפחתה של עינב וחברי קיבוץ לידתה מחו נגד שחרורו, אך עורכת דינו אמרה: "שיקומו - אינטרס ציבורי"

צילום: שלומי גבאי ואלי אשכנזי, עריכה: ניר חן

ועדת השחרורים דחתה היום (רביעי) את בקשתו של גלעד שמן, רוצח בת זוגו עינב רוגל, לשחרור מוקדם. בשנת 2009 מאסרו נקצב ל-36 שנה, והפרקליטות הביעה התנגדות לקיצור עונשו. הוועדה נימקה את החלטתה בכך ששמן עדיין מסוכן, למרות הטיפולים, השיחות ותהליך השיקום שעבר. לפי ההחלטה, המסוכנות שלו לגבי נשים במצבים אינטימיים נשארה ברמה ממשית.

בוועדה הסבירו כי מסוכנות זו עולה מחוות הדעת הפסיכו-דיאגנוסטית שעבר לאחרונה. "ייתכן שבתכנית הטיפולית יש כדי לאיין במידת מה את מסוכנותו, אך השאלה העיקרית היא מה המסוכנות נכון להיום", אמרו בוועדה. "במקרים שבהם מתמודד אסיר עם המסוכנות ועבר הליך טיפולי, גם אם לא השלים אותו, אך ההליך הטיפולי גרם להפחתה משמעותית במסוכנות, ניתן להורות במקרים המתאימים על המשך טיפול גם מחוץ לכותלי הכלא. אולם, אין זה המקרה שלפנינו".

הוועדה הוסיפה כי "אכן יש שיקולים לזכותו של האסיר כפי שפירטה בפירוט רב ובמקצועיות באת כוחו, אמנם נגד זה עומדים השיקולים החשודים של שאלת המסוכנות".

דיון בבקשה לשחרור מוקדם ניכוי שליש של גלעד שמן שרצח לפני 29 שנים את עינב רוגל, ביהמ"ש המחוזי, נצרת, 17 ביוני 2020. שלומי גבאי
עונשו לא יקוצר. שמן בדיון בבית המשפט, היום/שלומי גבאי

אמה ואחיותיה של עינב בירכו על ההחלטה ואמרו: "כל הכבוד לוועדה שהקשיבה לקול של עינב שזועק מהאדמה כבר 29 שנים". זאת, לאחר שאמה ואחיותיה של רוגל וכ-30 נשים, חברות קיבוץ שער הגולן שבו התגוררה, הפגינו מחוץ לדיון בקריאה שלא לקצר את עונשו. אל המקום הגיעו לתמוך גם בני משפחה של נשים נוספות שנרצחו על ידי בני זוגן, בהן משפחתה של תהילה נגר.

"הפחתת עונש לרוצח הוא הפקרת דמה של אחותי", אמרה יעל מייזלס, אחותה של עינב, טרם ההחלטה. היא הוסיפה כי "הדרישה שלנו היא שהוא לא ייצא אפילו לא דקה לפני תום 36 השנים שנקצבו לו. יש עשרות נשים שגורלן דומה ואנחנו חשות שלמאבק שלנו יש מסר ציבורי חד - לא להפחית את רף הענישה, אלא להעלות את רף הענישה לרוצחי נשים".

עו"ד גלי עציון מנעמ"ת, המייצגת את משפחת רוגל, שיתפה כי "יש תחושת הקלה" בעקבות החלטת הוועדה. "חששתי ולא ישנתי הלילה. עכשיו אני יכולה לומר שהציבור יותר בטוח כשהרוצח נשאר בכלא", אמרה. "משפחתה של עינב יכולה להרגיש היום יותר בטוחה. יעל, אחותה של עינב, אמרה בדיון כי כמו שהרצח נשאר לכל החיים, כך צריך להיות גם העונש".

מפגינים מחוץ לדיון בבקשה לשחרור מוקדם ניכוי שליש של גלעד שמן שרצח לפני 29 שנים את עינב רוגל, ביהמ"ש המחוזי, נצרת, 17 ביוני 2020. שלומי גבאי
דיון מחוץ לבית המשפט המחוזי בנצרת, היום/שלומי גבאי

עו"ד עציון הוסיפה כי "מדובר במסר חשוב מאד מוועדת השחרורים - רצח זה לנצח. משפחת רוגל מנהלת מזה שנים קרב קשה מנשוא ואמיץ בכדי להבטיח שמי שלקח את היקר להם מכל לא יראה אור יום. זהו לא רק מאבק אישי מבחינתם, אלא מאבק בשם כל אותן נשים וכל אותן משפחות שנמצאות במצב דומה וכאלו שחלילה ימצאו עצמן במצב דומה בעתיד".

לדבריה, "המאבק לא תם ונושא שחרורו של הרוצח צפוי לעלות שוב לוועדה גם בעתיד. נהיה שם בכדי להמשיך להילחם את מלחמתה של עינב ואת מלחמתן של כל אותן נשים שכבר לא נמצאות כאן בכדי להשמיע קולן".

מנגד, עו"ד מורן נירשברג-דרורי, המייצגת את שמן מטעם הסנגוריה הציבורית, אמרה כי היא שוקלת לערער לבית המשפט המחוזי על ההחלטה. "סברנו שהיה מקום לתת משקל לתהליך שיקומי שעבר ועובר והיה אמור לעבור", אמרה והוסיפה כי "זה חוטא לאינטרס הציבורי".

בני משפחת רוגל בדיון בבקשה לשחרור מוקדם ניכוי שליש של גלעד שמן שרצח לפני 29 שנים את עינב רוגל, ביהמ"ש המחוזי, נצרת, 17 ביוני 2020. שלומי גבאי
בנות משפחתה של רוגל בבית המשפט, היום/שלומי גבאי

מוקדם יותר, הסבירה עו"ד נירשברג-דרורי את הנימוקים בעד קיצור העונש, ופירטה כי "מדובר באסיר אשר השלים כ-30 שנות מאסר. במהלך תקופת מאסרו לקח אחריות מלאה על מעשיו, הביע צער וכאב ומגלה אמפתיה אמיתית לקורבן ולבני משפחתה. במהלך המאסר השלים מסגרות טיפוליות רבות, ובהן טיפול ייעודי לאסירים המרצים מאסרים בעבירות המתה וטיפול ייעודי לגברים אלימים".

עוד הוסיפה כי "במסגרת תהליך השיקום גלעד עבר אבחון שקבע כי אינו מסוכן והוא נחשב לאסיר ללא בעיות התנהגותיות ויוצא לחופשות. בנוסף, כל הטענות כי איים בעבר על בת זוגו נבדקו ונקבע כי לא נמצא להן בסיס". לדבריה, "במכלול הנסיבות, אנו סבורים כי בשלה העת לשחרורו של גלעד. המשך הליכי השיקום שלו הוא אינטרס של הציבור כולו".

גלעד שמן במהלך המשפט נגדו, בתחילת שנות ה90.. דוד (דדה) עינב, אתר רשמי
נשלח ל-36 שנות מאסר. גלעד שמן/אתר רשמי, דוד (דדה) עינב

רוגל, בת קיבוץ שער הגולן, נרצחה ב-1991 בגיל 19, כשהייתה חיילת בידי שמן, בן קיבוץ מעגן השכן. הוא היה אז חייל משוחרר. במהלך שירותו הצבאי הוא הואשם בהרג בשוגג לאחר שירה למוות בנערה פלסטינית בעזה, במהלך האינתיפאדה הראשונה. במשפט זה הוא זוכה מחמת הספק.

רוגל ביקשה להיפרד ממנו נוכח גילויי אלימות מצדו, אולם הוא לא הניח לה והטריד אותה ללא הפסק, עד שהתבקש לא להגיע לקיבוצה. במוצאי שבת, ליל 29 ביוני 1991, הגיע שמן לשער הגולן, הצליח להיכנס ליישוב מכניסה אחורית, חדר לדירתה של רוגל וירה בה למוות. גופתה התגלתה על ידי אמה בבוקר.

קרובות משפחה של גלעד שמן בדיון בבקשה לשחרור מוקדם ניכוי שליש של גלעד שמן שרצח לפני 29 שנים את עינב רוגל, ביהמ"ש המחוזי, נצרת, 17 ביוני 2020. שלומי גבאי
קרובות משפחתו של שמן בבית המשפט, היום/שלומי גבאי

שמן הורשע בבית המשפט המחוזי בנצרת. הוא ערער על הרשעתו ברצח בפני בית המשפט העליון, בטענה כי היה בהתקף פסיכוטי בזמן המעשה, אך בית המשפט דחה את הערעור. הוועדה לקציבת מאסרי עולם המליצה לנשיא המדינה, שמעון פרס, כי יקצוב את עונשו של שמן ל-30 שנות מאסר.

משפחתה של רוגל ניהלה מאבק נוכח המלצה זו ואף הציגה מידע כי במהלך חופשה ממאסרו הרביץ לבת הזוג שלו, לעיני בנם המשותף. לבסוף החליט הנשיא לקצוב את עונשו ל-36 שנות מאסר, כך שהוא צפוי להשתחרר בשנת 2027.

עינב רוגל. באדיבות המשפחה
בני משפחתה מזהירים כי הרוצח הוא "פצצה מתקתקת". עינב רוגל/באדיבות המשפחה

במהלך משפט הרצח, הערעור והמלצת ועדת השחרורים לקצוב את עונשו של הרוצח, הוביל גבריאל רוגל, אביה של עינב את המאבק המשפטי. לפני שש שנים הלך לעולמו, ומאז האם ושתי בנותיה מנהלות את המאבק. מייזלס, אחותה הבכורה של רוגל, הזהירה אתמול בשיחה עם וואלה! NEWS כי "הרוצח הזה הוא פצצה מתקתקת, הוא רוצח סדרתי, המסוכנות שלו בתוקף, היא לא חלפה. אני ממש מפחדת מהרגע שבו אראה אותו מולי בסביבת מגורים, במרכז הקניות של העמק, כשהוא מסתובב לו חופשי".

יו"ר נעמ"ת, חגית פאר, בירכה על ההחלטה ואמרה כי היא חשובה, " קל וחומר נוכח העלייה הדרמטית באלימות נגד נשים. נעמ"ת תמשיך לעמוד לצידה של משפחת רוגל האמיצה ולצדן של משפחות נוספות המבקשות להעביר מסר חד וברור של צדק אשר אולי יהיה בכוחו למנוע את הרצח הבא".

(עדכון ראשון: 9:05)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully