החוק הנורבגי אושר בקריאה שנייה ושלישית

החוק שנועד לאפשר לשרים וסגני שרים להתפטר ולהכניס במקומם את הבאים אחריהם ברשימה אושר בתמיכת 66 ח"כים, מול 43 מתנגדים. נתניהו נעדר מההצבעה, שעוכבה כמה פעמים ע"י הליכוד. ח"כ שלח מתח ביקורת על החקיקה שיזמה מפלגתו של גנץ: "נועדה שכל ישבן בכחול לבן יתהדר בכיסא"

צילום: ערוץ הכנסת, עריכה: איתי עמרםפ

הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שנייה ושלישית את החוק הנורבגי, בתמיכת 66 ח"כים לעומת 43 מתנגדים. ההצבעה נערכה לאחר עיכובים רבים ומחלוקות בקואליציה, ובהיעדר ראש הממשלה בנימין נתניהו. החוק נועד לאפשר לשרים וסגני שרים להתפטר מהכנסת ולהכניס במקומם את הבאים אחריהם ברשימה.

החוק הנורבגי יכניס לכנסת בין עשרה ל-12 חברי כנסת חדשים, במקום שרים וסגניהם שיתפטרו מתפקידם - חמישה מכחול לבן, שלושה מש"ס, אחד מיהדות התורה ולפחות שניים מהליכוד. נוסח החוק גובש בשבועות האחרונים בוועדת החוקה בכנסת בראשות ח"כ יעקב אשר, אך עוכב כמה פעמים על ידי הליכוד בשל מחלוקות עם כחול לבן, שהייתה מעוניינת בו יותר משאר המפלגות בקואליציה.

החוק נועד בעיקר לפתור את מצוקת הח"כים בכחול לבן לאחר הקמת הממשלה הפריטטית, שבה 15 מתוך 19 הח"כים בגוש מכהנים כשרים, ולכן לא נותרו ח"כים לעבודה הפרלמנטרית.

נתניהו וגנץ בכנסת, היום (צילום: אתר רשמי, עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

ראש האופוזיציה יאיר לפיד אמר לאחר האישור בכנסת כי הקואליציה העבירה את החוק הנורבגי "באישון לילה, כמו גנבים". לדבריו, "ממשלת נתניהו החמישית שוברת את כל שיאי הניתוק והאטימות. במקום דמי אבטלה לעצמאים ומענקים למובטלים מבזבזים את כספי הציבור על ג'ובים".

במליאת הכנסת תקף לפיד את כחול לבן ברקע אישור הצעת החוק, ואמר כי "בהתחלה הם אמרו שהם נכנסים לממשלת נתניהו בגלל הקורונה כי יש מצב חירום, ואז הקימו ממשלה של 36 שרים ו-16 סגני שרים ואאודי 8 ותפקידים ומקורבים ונהגים ולשכות".

לפיד הוסיף כי "אחר כך הם אמרו שהם בעצם נמצאים בממשלה בשביל להגן על בית המשפט העליון, והיום הם זרקו את בית המשפט העליון מתחת לגלגלי האוטובוס, כדי להעביר את החוק הנורבגי שמשמעותו עוד ג'ובים, עוד מקורבים, עוד תפקידים, עוד לשכות, מפני שבשביל זה הם נמצאים בממשלה - בשביל הג'ובים שלהם".

גנץ ואשכנזי במליאת הכנסת, היום (צילום: אתר רשמי, עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

לפני ההצבעה תקף ח"כ עפר שלח (יש עתיד-תל"ם) את החוק ואת כחול לבן. לדבריו, "יהיה לחוק יאה יותר אם יקראו לו חוק החזיר. החוק נועד כדי שכל ישבן, במפלגת כחול ישבן, יוכל להתהדר בכיסא יש עליו תואר. לחזיר אין כבוד לשום דבר חוץ מאשר לאבוס שממנו הוא אוכל, לשוקת ממנה הוא שותה, אבל כמו החזיר, גם יומך יגיע".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) מתחה גם היא ביקורת על מפלגתו של ראש הממשלה החליפי, בני גנץ. "תמורת החוק הנורבגי סיכמתם היום על פסקת התגברות. ישבתם וסיפרתם לנו שעשיתם הכול כדי למנוע בחירות והיום הסכמתם ללכת לבחירות אם בית המשפט יחליט לעשות את עבודתו", אמרה. "שמענו שבבית ראש הממשלה יש תנאים קשים, אז מסתבר שהם מצאו כמה סמרטוטים חדשים כדי לעשות איתם פאנלים".

ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת) תקף גם הוא את כחול לבן ואמר כי במפלגה "הפכו עורם ובמקום להיאבק נגד השחיתות העבירו חוק ג'ובים מושחת ביוזמתם ולטובתם בלבד". כסיף הוסיף כי "קירות הכנסת הם ככל הנראה הקירות העבים ביותר בארץ - זעקות הציבור לא חודרות פנימה".

"כחול לבן נמצאים בממשלה בשביל הג'ובים". לפיד בישיבת סיעה, היום (צילום: אתר רשמי, אלעד גוטמן)

החוק יאפשר לחמישה נציגים מכחול לבן להתפטר מהכנסת, ולהכניס במקומם את הבאים ברשימת המפלגה לכנסת ה-23, רק שלנוכח הפיצול בכחול לבן עשויים להכניס בעקבות החוק גם ח"כים של יש עתיד-תל"ם לכנסת, ובכך להקטין את גודלה של הקואליציה בחבר כנסת אחד.

הבא בתור ברשימת כחול לבן הוא יוראי להב הרצנו, איש יש עתיד, שהצהיר כי הוא לא מתכוון לעבור לשורות המפלגה של גנץ, אך ארבע המועמדות אחריו צפויות להצטרף לסיעת כחול לבן, למרות ששתיים מהן שייכות במקור ליש עתיד-תל"ם.

עוד בוואלה!

נתניהו: תכנית טראמפ לא תובא לאישור הממשלה והכנסת

לכתבה המלאה

לפי מרכז המידע והמחקר של הכנסת, העלות של כל ח"כ נוסף היא 1.7 מיליון שקלים בשנה, ובדיונים התברר כי העלות הכוללת של החוק מוערכת בכ-22.5 מיליון שקלים בשנה. הדיון לאישור החוק נמשך שעות בודדות, למרות שהאופוזיציה הגישה מאות הסתייגויות להצעת החוק, וזאת לאחר שהקואליציה הפעילה את סעיף 98, הקובע סדרי דיון מוגדרים לזמן קצוב מראש.

בליכוד ניסו לעכב את האישור הסופי של הצעת החוק, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו דרש לשנות את ההסכם הקואליציוני עם כחול לבן, כך שאם בג"ץ יקבע שהוא אינו יוכל לכהן כראש הממשלה החליפי, ישראל תלך לבחירות. בכחול לבן הביעו הסכמה עקרונית לכך, אך קבעו להמשיך לדון בפרטים בימים הקרובים, ומשכך בליכוד הסכימו להצביע על הצעת החוק.

אדלשטיין במליאת הכנסת, היום (צילום: אתר רשמי, עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

בתחילה, בכחול לבן ניסו לקדם "חוק נורבגי מדלג" - שיעקוף את הח"כים של סיעת יש עתיד-תל"ם ויכניס את הבאים בתור לכנסת על בסיס סיעתי, אך בעקבות ביקורת של בג"ץ הוחלט ללכת על נוסח רגיל של החוק.

בנוסח הרגיל, יש סעיף שקובע כי במקרה שבו הסיעה המקורית שברשימתה נבחר חבר הכנסת התפלגה לאחר הבחירות, (כפי שקרה בין כחול לבן ליש עתיד-תל"ם), מי שיכנס לכנסת יוכל להודיע בכתב ליו"ר הכנסת בתוך 24 שעות לאיזה סיעה הוא מבקש להשתייך.

בכחול לבן טוענים כי שתי המועמדות של יש עתיד-תל"ם - מיכל וונש קוטלר ותהלה פרידמן - יבחרו להצטרף לכחול לבן ולמניין הקולות של הקואליציה.

(עדכון ראשון: 15 ביוני, 23:03)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully