וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שר החוץ הגרמני לנתניהו וגנץ: יש מדינות באירופה שיטילו סנקציות בשל הסיפוח

10.6.2020 / 19:50

הייקו מאס נפגש עם ראש הממשלה ושר הביטחון, ולדברי גורמים מדיניים הזהיר מהלחץ באיחוד האירופי לנקוט בצעדי ענישה נגד ישראל. נתניהו אמר לו כי כל תכנית ריאלית חייבת להכיר במציאות ההתיישבות הישראלית בשטח. גנץ: נקדם את תכנית טראמפ באחריות ודיאלוג רחב

צילום: רוני כנפו, עריכה: ניר חן

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי בני גנץ נפגש היום (רביעי) עם שר החוץ הגרמני הייקו מאס, שהגיע לישראל במסגרת ביקור בן יממה בארץ ובירדן. מאס הביע בפגישה את דאגת גרמניה מנושא החלת הריבונות, ואמר כי מהלך הסיפוח המתוכנן מנוגד לחוק הבינלאומי.

נתניהו הבהיר כי כל תכנית ריאלית לפתרון הסכסוך בין ישראל לפלסטינים חייבת להכיר במציאות ההתיישבות הישראלית בשטח. גנץ לעומת זאת, התחייב כי כל פעולה ישראלית תתואם עם ארצות הברית ותוך "דיאלוג מירבי עם הגורמים השונים באזור".

שר החוץ הגרמני הייקו מאס אמר בפגישותיו עם ההנהגה הישראלית כי גרמניה אינה צפויה להטיל סנקציות על ישראל, במידה והיא תקדם מהלכים להחלת הריבונות בחלקים מהגדה, אך הזהיר כי מדינות אחרות באירופה עשויות לנהוג אחרת, ולנקוט בצעדי תגובה נגד ישראל כמו הכרה במדינה פלסטינית - כך אמרו גורמים מדיניים לאחר הפגישה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש  עם שר החוץ הגרמני הייקו מאס, בלשכת רה"מ בירושלים, 10 ביוני 2020. קובי גדעון, לשכת העיתונות הממשלתית
"להכיר במציאות ההתיישבות". נתניהו ומאס, היום בלשכת רה"מ/לשכת העיתונות הממשלתית, קובי גדעון

מאס הסביר בפגישות כי גרמניה צפויה לקבל את נשיאות האיחוד האירופי ביולי הקרוב, וכי יש לחץ באיחוד האירופי לתמוך בענישה נגד ישראל, שכן באיחוד רואים בסיפוח הפרה של החוק הבינלאומי. עם זאת, לדברי הגורמים, הפגישות של מאס עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי היו חיוביות ודנו גם בנושאים אחרים של שיתוף פעולה ביטחוני ואסטרטגי, ובירושלים הביעו שביעות רצון מהאווירה הידידותית שבה התנהל הביקור.

במהלך פגישתו עם מאס הבהיר נתניהו כי על האינטרסים החיוניים של ישראל להישמר בכל הסדר עתידי, כמו הצורך בשליטה ביטחונית מלאה מערבית לירדן. בנוסף לכך, הסביר נתניהו כי אסור "לטפח את האשליה של עקירת אנשים מבתיהם", כחלק מהסכם לפתרון הסכסוך.

בנוסף לדברים אלו, השניים דנו בהתמודדות עם נגיף הקורונה והשלכותיו על הכלכלה. נתניהו עמד על הצורך להגביר את הלחץ על איראן, והדגיש כי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית קבעה כי טהראן ממשיכה להפר את התחייבויותיה ולהסתיר אתרים החשודים בפעילות גרעין צבאי. עוד דנו השניים על הפסקת מימון עמותות הפועלות נגד ישראל.

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ נפגש עם שר החוץ הגרמני הייקו מאס. אריאל חרמוני / משרד הביטחון, אתר רשמי
שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ עם שר החוץ הגרמני הייקו מאס, היום/אתר רשמי, אריאל חרמוני / משרד הביטחון

הערב נפגש גם שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ עם מאס, ואמר לו כי ישראל תקדם את "עסקת המאה" של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, "מתוך ראייה אחראית ודיאלוג מירבי עם הגורמים השונים באזור". בפגישה, שהתקיימה כחלק מביקור בן יממה שמאס עורך בישראל, אמר גנץ כי תכנית השלום האמריקנית "מהווה הזדמנות היסטורית" שהוא רואה חשיבות בקידומה, אולם בכוונתו לעשות זאת כחלק מדיאלוג בינלאומי רחב.

גנץ ומאס דנו ביחסים של ישראל וגרמניה, וגנץ הודה לשר החוץ הגרמני על המעורבות האישית שלו בהוצאת פעילות ארגון חיזבאללה מחוץ לחוק בגרמניה, וכן על המחויבות הממושכת שהפגין למאבק בגילויי אנטישמיות ואנטי ציונות בדגש על מוסדות בינלאומיים. בסיום הפגישה הצהיר גנץ כי "לגרמניה יש תפקיד משמעותי בקידום השלום והביטחון במזרח התיכון".

אשכנזי: "ישראל תקשיב לעמדות גרמניה ותביא אותן בחשבון"

בנוסף לכך, השניים דנו בנתונים המדאיגים לגבי איראן, שעולים מדוח סבא"א האחרון, שמצביע על המשך הפרת הסכם הגרעין מצידה. גנץ הפנה את תשומת לבו של שר החוץ הגרמני לצורך לפעול באופן אקטיבי נגד איראן במועצת הביטחון ובאיחוד האירופי. בכלל זאת, אמר גנץ, כי יש להוביל מדיניות תקיפה שתוודא את קיום הפיקוח ההכרחי שימנע מאיראן להשיג נשק גרעיני שיהווה סכנה לעולם כולו.

בתוך כך, קרא שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאליכי למדינות העולם להקים חזית בינלאומית כדי לבודד את מה שכינה "המערכת הקולוניאלית הישראלית". בשיחת ועידה וירטואלית של ארגון השיתוף האסלאמי דחק אל-מאליכי במדינות להחרים את ישראל, לאסור את מכירת מוצריה ולהטיל עליה סנקציות כלכליות ופוליטיות.

שר החוץ גבי אשכנזי פגש אף הוא מוקדם יותר במאס, והביע מסר דומה לזה שהביע יו"ר מפלגתו. אשכנזי הצהיר כי תכנית השלום של טראמפ והחלת הריבונות תיושם באחריות ובתיאום מלא עם הממשל האמריקני, ואף הדגיש כי חשוב ש"ישראל תקשיב לעמדות גרמניה ותביא אותן בחשבון".

יו"ר כחול לבן בני גנץ וגבי אשכנזי ישיבת ממשלה 31 במאי 2020. רויטרס
הציגו מסר דומה בפני השר הגרמני. גנץ ואשכנזי בישיבת ממשלה, בשבוע שעבר/רויטרס

אשכנזי בירך את מאס על הגעתו לישראל. "אירוח שר החוץ הגרמני הוא סמל ליחסים המיוחדים בין המדינות", אמר אשכנזי. מדובר ביציאתו הראשונה מאירופה של השר הגרמני מאז פרוץ משבר הקורונה.

הוא הביע בפגישה את הערכתו למאס ולקנצלרית אנגלה מרקל, וציין כי בתום המפגש נחתמו הסכמים לתמיכה במחקר וחינוך משותף בנוגע לשימור זכרון השואה. "ביולי גרמניה תהיה נשיאת האיחוד האירופי ואני מברך על כך", אמר אשכנזי על רקע תכנית הסיפוח. "אנחנו רואים בכך הזדמנות לחזק את יחסינו עם האיחוד האירופי, אנחנו רוצים דיאלוג פתוח ושקוף. גרמניה היא אחת מחברותינו הקרובות, וחשוב שנקשיב לעמדותיכם בנושא השלום והיציבות באזור וניקח אותן בחשבון".

ביקורו של מאס מתרחש כשלושה שבועות לפני תאריך היעד להחלת הריבונות עליו הכריז ראש הממשלה נתניהו. בהמשך ביקורו, יטוס לירדן, שם ייפגש עם בכירים במדינה. לאור מגבלות הנגיף, הוחלט שמאס לא יבקר ברשות הפלסטינית, אך יקיים שיחת וידיאו עם בכירים ברשות במהלך הביקור.

אף שסוגיית הריבונות עומדת במרכז הביקור, בברלין ניסו לעטוף את הביקורת האירופית בנימה חיובית לקראת הגעתו של מאס לישראל ולהדגיש את הידידות והקרבה בין המדינות. "העובדה ששר החוץ הגרמני מאס הינו האורח האירופי הראשון מאז פרוץ המגיפה משקפת את ייחוד היחסים הבילטרליים ההדוקים והמגוונים", נמסר בהודעת משרד החוץ הגרמני.

(עדכון ראשון 18:16)

4
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully