וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אב סרבן הגט ביקש להוציא נגד בנו צו מעצר; בית הדין: "ליצנות"

4.6.2020 / 17:06

בית הדין הרבני קבע כי האב הוא שעומד מאחורי העיגון, וחייב אותו בקנס בגובה מיליון שקלים. בניסיון לשכנע את בית הדין כי אין לו כל השפעה על בנו הסרבן, הוא גם הציע לעבור בדיקת פוליגרף ולהישבע על כך. בית הדין דחה את בקשותיו: "מדובר בביזיון"

הבעל המעגן שקבורת אמו עוכבה: "מעולם לא הסמכתי לתת גט, חבורה של שקרנים"/עריכה: רענן פוגל

(בווידאו: הבעל המעגן שקבורת אמו עוכבה: "מעולם לא הסכמתי לתת גט", 2019)

אביו של סרבן גט, שחויב לאחרונה לשלם קנס בסך יותר ממיליון שקלים בטענה כי הוא אחראי לכך שבנו מסרב לתת גט, הגיש בקשה להוצאת צו מעצר בינלאומי נגד הבן. זאת, כדי להוכיח כי הוא אינו מעורב בפרשה. בית הדין דחה את הבקשה בטענה כי מדובר ב"דברי ליצנות".

בבקשה שהגיש האב לבית הדין הרבני הוא הציע שיערכו לו בדיקת פוליגרף כדי לבחון האם היה לו קשר עם בנו או השפעה על כך שאינו נותן גט לאשתו, ובנוסף לשכור "חוקר פרטי נייטרלי" כדי לבחון את הקביעה לפיה הוא עומד מאחורי עגינותה של כלתו. אולם, בקשותיו אלו נדחו.

מדובר בהתפתחות נוספת באחת מפרשות העגינות הקשות שנדונו בבתי הדין הרבניים. בני הזוג נישאו לפני כ-20 שנה והתגוררו בארצות הברית, שם נולדו להם שני ילדים. לפני 15 שנה, הזוג הגיע לביקור בישראל, ובמהלכו לקתה האישה באירוע מוחי ונשארה נכה עד היום. בית הדין קבע כי הבעל חייב לתת גט לאשתו, אך הבעל, שכבר חזר לארצות הברית, התעלם מפסק הדין ואפילו לא טרח לערער עליו.

סרבנות גט. מערכת וואלה! NEWS, מערכת וואלה!
"הרשויות יפעלו מעתה לא רק כנגד הבעלים אלא גם כנגד מי שיתמוך בהם". בית הדין האזורי בת"א/מערכת וואלה!, מערכת וואלה! NEWS

בניסיון לחקור את מניעיו, ביצע אגף העגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים חקירה בישראל ובארצות הברית, שכתוצאה ממנה קבעו הדיינים כי אביו של הגבר הוא שעומד מאחורי העיגון. זאת, ללא כל ראייה מפורשת שהוצגה לכך עד כה. מאז ועד היום, במשך כחמש שנים, נמצא האב בישראל תחת צו עיכוב יציאה מהארץ, כאשר רק לפני כשנה וחצי הותרה יציאתו בכפוף להפקדת ערובה בשווי מיליון דולר. מצבו הרפואי קשה ביותר, הוא לקה במספר אירועים מוחיים והתקפי לב ואף אושפז מספר פעמים בישראל, כאשר באחת אף הורדם והונשם במשך כשבועיים.

האב ניהל נגד בית הדין הרבני הליכים בבית המשפט העליון. עתירתו, שכללה בין היתר בקשה לבטל קנס כספי יומי שהוטל עליו על ידי בית הדין בסך 5,000 שקלים - נדחתה לאחרונה. השופטים מתחו עליו ביקורת קשה, וקבעו כי "התגבשה באופן מובהק התשתית העובדתית המצדיקה הטלת סנקציה" עליו.

לאחר הפסיקה, האב הביע נכונות לשלם את הקנס שהוטל עליו, אך ניסה להוכיח בפני בית הדין כי אין לו קשר עם בנו בשנים האחרונות, ולטענתו - גם לא השפעה על כך שהוא מסרב לתת גט לאשתו. מלבד צו מעצר, חוקר פרטי או בדיקת פוליגרף, האב ביקש גם לערב את שב"כ כדי שיבחן את פלט השיחות שלו בשנים האחרונות כדי לאמת את טענתו שלא היה לו קשר עם בנו, הביע נכונות להישבע על פי התורה שלא היה לו קשר עם בנו וכן להתקין ציתותים בדמות הקלטה או מצלמה כדי להפריך את הטענות נגדו.

"ניסיון פסול לתקן עוול בעוול"

אב בית הדין האזורי בתל אביב, שלמה שטסמן, שניהל את התיק בשנים האחרונות, קבע בתגובה כי הבקשה אינה "אלא אוסף של דברי ליצנות", ולדבריו "הפעם, דומה שהדברים אינם רק עולים כדי בזיון בית הדין אלא גם כדי בזיון בית המשפט העליון", זאת לאחר פסיקת בית המשפט שדחתה את עתירתו של האב נגד הסנקציות שהוטלו עליו.

מקורבים לאב מסרו בתגובה כי "בית הדין הודה מפורשות בפסק דינו כי הראיות נגדו נסיבתיות וכי אין ולו ראיה ישירה אחת שהוא עומד מאחורי אי-מתן הגט. למרות זאת, הוטל על האב המבוגר סנקציות חסרות תקדים עד שבנו יואיל לתת גט, במטרה להפעיל לחץ על הבן ותוך ניסיון פסול לתקן עוול בעוול. התנהלותו של בית הדין בתיק זה מהווה שיא חדש בהפרה בוטה וחמורה של זכויות אדם בסיסיות".

מנגד, מנהל בתי הדין הרבניים, הרב דוד מלכא, אמר כי "מערכת בתי הדין הרבניים תמשיך לפעול בנחישות ובדבקות במטרה ללא מורא כנגד סרבנות גט שלא כדין וכי פסקי הדין של בית הדין הרבני ושל בית המשפט העליון שיצא אמש מבהירים לציבור בישראל כי מערכת אכיפת החוק תפעל מעתה לא רק כנגד הבעלים המעגנים אלא גם כנגד מי שיתמוך ויסייע להם בכך".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully