עונש קל לתושבי הצפון שתכננו פיגועים בשם דאעש. הנימוק: "הארגון נחלש"

השניים נשבעו אמונים לארגון והביעו נכונות לבצע פיגועי התאבדות בארץ ונגזרו עליהם 21 חודשי מאסר. אחד מהם, בן של רופא ברמב"ם וסטודנט לרפואה, הפיץ תכני דאעש ברשתות. לדברי השופט, העונש המקל ניתן בשל "שינויים במערכי הכוחות באזורינו והצטמקות דאעש כגורם רב כוח"

צילום: שלומי גבאי, עריכה: תומר לוי

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר אתמול (חמישי) עונשים קלים על שני צעירים תושבי טמרה שחברו לארגון המדינה האסלאמית (דאעש). השופט ארז פורת גזר על כל אחד מהם עונש מאסר בפועל של עשרים ואחד חודשי מאסר, לאחר שהורשעו במגע עם סוכן חוץ וכן אימונים או הדרכה למטרות טרור ומתן שירות או העמדת אמצעים לארגון טרור. בניכוי שליש על התנהגות טובה, הם עשויים להשתחרר בעוד ארבעה חודשים בלבד.

הפרקליטות ביקשה לגזור עליהם שלוש עד חמש שנות מאסר, אבל השופט ארז פורת בנמקו את גזר הדין הקל, ציין בין היתר את "השינויים במערכי הכוחות באזורינו והצטמקות כוחות דאעש כגורם רב כוח בעל סיכון מידי".

עלי ערמוש ואמין יאסין במהלך משפטם בבית המשפט המחוזי בחיפה (צילום: שלומי גבאי)

עלי ערמוש בן ה-28 הצהיר שבועת אמונים לדאעש בספטמבר 2018 וחברו אמין יאסין בן ה-21 הצהיר שבועת אמונים לארגון בחודש מרץ 2019. לפי כתב האישום המקורי שהוגש כנגד השניים, בחודש יוני 2019 הם קשרו לרצוח חייל אמריקני משוחרר, קרוב משפחה של אמין, נוכח חשדם כי השתתף ברצח של מוסלמים במהלך שירותו באפגניסטן ושלתפיסתם נחשב "כופר", שעונשו גזר דין מוות.

הפרקליטות טענה כי הם תכננו לגרום למותו באמצעות הטמנת חומר נפץ ברכב שאותו ישכור עם בואו לישראל לביקור. התכנית לא יצאה לפועל, וסעיף זה נמחק מכתב האישום המתוקן בן 11 העמודים, שבו הודו השניים בחודש ינואר השנה. זאת, במסגרת עסקת טיעון בין סניגוריהם עו"ד שאמי מחמוד ועו"ד ג'ואד בולוס, לבין פרקליטות מחוז חיפה.

מרבית פעילותם של השניים היתה בלימוד והפצת תכנים ברשתות חברתיות, תוך שימוש בחשבונות שעליהם השתלטו - אך לא רק. בחודש מאי 2019 השניים שוחחו ביניהם על תכנית יציאה לטורקיה כדי להצטרף לדאעש בסוריה. התכנית לא קרמה עור וגידים, ואז לפי כתב האישום המתוקן, מעט אחר כך ביולי 2019, הם התכתבו ביניהם על אפשרות לפוצץ מכונית תופת באחד ממרכזי הערים היהודיות בישראל, וזאת לאחר שנער פלסטיני נהרג כתוצאה מפעילות כוחות הביטחון בכפר עיסאוויה.

עוד בוואלה!

הותר לפרסום: כתב אישום הוגש נגד תושבי טמרה בגין תמיכה בדאעש

לכתבה המלאה

ערמוש שוחח עם מספר אנשים על תכנים הנוגעים לדאעש באמצעות אפליקציות תקשורת שונות, ובמסגרת זאת התבטא כי יבצע פיגוע התאבדות ויגאל את האומה, ואף שלח לחברו אמין תמונה שלו עצמו אוחז בחרב, וכתב כי "עם חרב זו אהרוג את כל המוסלמים שעזבו את דתם".

יאסין, בנו של רופא בכיר ברמב"ם ובעצמו סטודנט לרפואה שסיים שנה שלישית בסלובניה והתנדב בעבר בבית החולים בחיפה, התכתב באפליקציות תקשורת שונות עם תומכי דאעש אחרים. הוא שלח וקיבל תכנים הנוגעים לארגון ואף ציין בפני אחד מהם כי הוא "יהיה הראשון להילחם בפלסטין במסגרת זאת".

הוא התבטא כי יפעל בדרך של "מפגע בודד" בשם דאעש, ואף הסביר לתומך אחר של הארגון שעמו היה בקשר, על אפשרות הכנת חומרי נפץ והפנה אותו למקור מידע זמין באינטרנט, לצורך קבלת מידע בתחום. באחת מההתכתבויות הוא הציג את עצמו "כתומך הארגון מפלסטין, שרוצה ללמוד כל דבר שיאפשר את ניצחונו". הוא אף ציין כי הוא מוכן "להקריב הכול למען הח'ליפות".

מנהרה שנמצאה במתקן אימונים של דאעש בסמוך למוסול שבעיראק (צילום: רויטרס)

השופט ארז פורת ציין כי שני הצעירים "לא ביצעו פעולות לוחמה עבור הארגון אך היו נכונים לכך, כהצהרתם", אבל גם כי "שניהם סייעו בביסוס מערך הפצת המידע של הארגון והפעלת תעמולתו", תוך שהוסיף כי בכך יש "תרומה פוטנציאלית להגדלת כוח הארגון, היקף מאמיניו וכוחו הצבאי". כתב האישום ציין כי "מערך הסברה נרחב, המפיץ את משנת הארגון ודברי שבח והלל לפעילותו הינו אחד מאבני היסוד של הארגון", וכי "כך בכלל, וביחוד בארגון בו עסקינן, השולח זרועותיו למדינות שונות בכל קצווי תבל".

"צברו ידע בטרור והביעו נכונות לנקוט בפעילות טרור"

עוד ציין השופט כי "לצד סיוע זה, הנאשמים צברו ידע עיוני בפעילות טרור והביעו נכונות לנקוט בפעילות טרור קשה בתחומי המדינה, במסגרת פעילות הארגון וכפעיליו באזור מדינת ישראל". וכי "תנאי בסיסי לביצוע פעילות טרור הינו קיום של ידע כיצד לבצעה, אמצעים לכך ומניע. שניים מתוך שלושת תנאי הבסיס התקיימו אצל הנאשמים - הידע והמניע היו מנת חלקם".

בגזר הדין הוסיף השופט פורת כי יש לתת את הדעת על כך שהשניים "הורשעו בכמה עבירות ביטחוניות, שחלקן חזרו ונשנו במעשיהם וכי אין המדובר במעשה נקודתי אלא במסכת פעילות מתמשכת". הוא הדגיש כי עלי ערמוש "הגדיל לעשות, וחרף העמדתו על חומרת המעשים ואזהרתו, לא נמנע מלשנות עליהם שוב". במאי 2018, עצרה היחידה המרכזית של מחוז צפון את עלי ערמוש ל-4 ימים, חוקרי שב"כ תישאלו אותו אודות קשריו ופעילותו לטובת דאעש והזהירו אותו להתרחק ממעשים לטובת הארגון. חרף ההזהרה, הוא המשיך במעשיו. במהלך המשפט, השניים הודו במיוחס להם והביעו חרטה. בנוסף למאסר בפועל, גזר השופט פורת על כל אחד מהם גם 10 חדשי מאסר על תנאי וקנס של 15 אלף שקלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully