בעקבות החיכוכים בליכוד: השבעת הממשלה נדחתה ליום ראשון

גנץ נעתר לבקשתו של נתניהו שלא לקיים הערב את ההצבעה על כינון הממשלה כדי לאפשר לו לסיים את חלוקת התיקים במפלגה. בעקבות זאת, יו"ר כחול לבן משך את התפטרותו מתפקיד יו"ר הכנסת. דיכטר והנגבי מחו על החלוקה המסתמנת: "יריקה בפרצוף של 130 אלף מתפקדים"

-

דחיית השבעת הממשלה - כל הפרטים

  • לבקשת נתניהו: השבעת הממשלה נדחתה ליום ראשון בשעה 13:00
  • בכירים בליכוד מחו על חלוקת התיקים והחרימו את ההשבעה: "זלזול"
  • גנץ משך את התפטרותו מתפקיד יו"ר הכנסת; החוק הנורבגי יונח בכנסת
  • ח"כ זוהר: "נתניהו עדיין מנסה לצרף את ימינה לקואליציה"; בנט הכחיש

השבעת הממשלה שתוכננה להיערך הערב (חמישי) נדחתה ליום ראשון בשעה 13:00, לבקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת בשל התנגדות חלק מהח"כים בליכוד לחלוקת התפקידים. נתניהו שוחח עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, שנעתר לבקשתו לדחות את ההשבעה על מנת לאפשר לו לסיים את חלוקת התיקים בליכוד. בעקבות הדחייה, גנץ משך את התפטרותו מתפקיד יו"ר הכנסת. בנוסף לכך, השניים סיכמו כי החוק הנורבגי יונח היום בכנסת במתווה שסוכם בין הצדדים.

מרבית תפקידי השרים אוישו במהלך שיחות שקיימו נתניהו ומחליפו המיועד גנץ עם חברי מפלגותיהם. גנץ סיים את סבב השיבוצים של כחול לבן. ואולם כמה מבכירי הליכוד מחו על ההצעות שקיבלו, או על היעדר הצעות מצדו של נתניהו.

ח"כ אבי דיכטר הודיע כי יעדר מההצבעה על כינון הממשלה, נוכח העובדה שנתניהו לא נפגש עמו או הציע לו תפקיד שר. "בה בשעה שתפקידי שרים הוצעו לח"כים הממוקמים הרחק מאחוריו ברשימת הליכוד ואף לחברי כנסת שאינם חלק ממפלגת הליכוד", לפי הודעה של לשכתו. בהודעה נמסר כי דיכטר אמר למקורביו: "זלזול שכזה אינו רק כלפיי, אלא מהווה יריקה בפרצופם של 130 אלף מתפקדי ליכוד שבחרו בי בעשירייה הראשונה בליכוד".

גם השר צחי הנגבי הצטרף לחרם. "‏נכון לעכשיו, דקות לפני הצגת הממשלה, עדיין לא זומנתי לשיחה בעניין הממשלה החדשה", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "אני מניח שלא זקוקים לי הערב בכנסת. שבת שלום!".

"יריקה בפרצופם של 130 אלף מתפקדי ליכוד שבחרו בי בעשירייה הראשונה". דיכטר (צילום: פלאש 90, ללא)

בשלב זה, רק כמה מבכירי הליכוד קיבלו מינויים - ישראל כץ ימונה לשר האוצר, יולי אדלשטיין לשר הבריאות, אמיר אוחנה לשר לביטחון הפנים ויריב לוין ליו"ר הכנסת. יואב קיש, שנחשב לתומך בגדעון סער, ישמש כסגן שר הבריאות וגדי יברקן יכהן כסגן השר לביטחון הפנים והממונה על שילוב יוצאי אתיופיה. נתניהו טרם הודיע רשמית על שאר השיבוצים בליכוד, אך מסתמן כי מירי רגב תמונה לתיק התחבורה, וככל הנראה הבטחה לתיק החוץ שיעבור לידי הליכוד בעוד כשנה וחצי. עוד מסתמן כי אופיר אקוניס ימונה לשר לשיתוף פעולה אזורי. נתניהו הציע לגילה גמליאל להתמנות לשרה להשכלה גבוהה, ואולם היא מסרבת.

השרים המכהנים גמליאל, אלי כהן, הנגבי, דודי אמסלם ויפעת שאשא ביטון טרם מונו לאחד התפקידים. ייתכן שחלק מהם ימונו כשרים ללא תיק או כסגני שרים במעמד שר. כמו גלעד ארדן, שנשלח לאו"ם, נתניהו צפוי להציע לחלק מחברי הליכוד שיישארו ללא תיק מינויים כשגרירים בלונדון, פריז, או אוסטרליה.

בנוסף לכך, לפי ההערכה, זאב אלקין יישאר במשרד להגנת הסביבה ויואב גלנט יקבל את תיק המודיעין. עדיין לא ברור מי ימונה לתיקי החינוך והאנרגיה, שככל הנראה הוצעו ליובל שטייניץ או לניר ברקת.

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר, אמר כי "ראש הממשלה משוחח עם חברי סיעת הליכוד, אנחנו סיעה גדולה ולכן זה לוקח זמן. ברור לכולם שלא כולם ייצאו עם מלוא תאוותם בידם. לממשלה כזו יש משמעויות ומחירים ונתניהו מנסה לרבע את המעגל. הפגישות הן ארוכות וזה תהליך. ביום ראשון בשעה 13:00 תושבע ממשלת אחדות יחד עם העבודה וכחול לבן כמו שהתחייבנו. מציע לכל מי שרואה עצמו בתוך מערכת בחירות רביעית שיירגע".

עוד בוואלה!

פרץ עוזב את ימינה: נתניהו הציע לו לכהן כשר לענייני ירושלים וחזר בו

לכתבה המלאה

ממשלת נתניהו-גנץ צפויה להיות הגדולה ביותר בעשור האחרון ולמנות יותר מ-30 שרים. גנץ, שיושבע כראש הממשלה החלופי עם העברת הרוטציה מידי נתניהו בעוד כשנה וחצי, יכהן כשר הביטחון. גבי אשכנזי יכהן כשר החוץ, כץ שר האוצר, אדלשטיין שר הבריאות, אבי ניסנקורן שר המשפטים, אריה דרעי שר הפנים ויעקב ליצמן שר הבינוי והשיכון. שר הדתות מטעם ש"ס יהיה מועמד חיצוני, הרב יעקב אביטן.

בנוסף לכך, חילי טרופר יכהן כשר התרבות והספורט, עמיר פרץ שר הכלכלה, איציק שמולי שר העבודה והרווחה, יועז הנדל שר התקשורת, מרב כהן שרה לשוויון חברתי, אלון שוסטר שר החקלאות, פנינה תמנו-שטה שרת העלייה והקליטה, אסף זמיר שר התיירות, יזהר שי שר המדע והחלל ומיכאל ביטון שר במשרד הביטחון. לתפקיד שרת התפוצות תמונה עומר ינקלביץ' - האישה החרדית הראשונה שמכהנת כשרה בממשלה. ינקלביץ' תהיה אמונה גם על התיק שמופקד על הקשר עם הזרמים הרפורמים והקונסרבטיביים ביהדות התפוצות.

האישה החרדית הראשונה שתכהן כשרה בממשלה. ינקלביץ' (צילום: פלאש 90, הדס פרוש)

ח"כ אורית פרקש תמונה לשרה לעניינים אסטרטגיים וחברה בקבינט המדיני-ביטחוני - בשלב זה היא האישה היחידה שידוע שתהיה חברה בקבינט. בנוסף, תהיה חברה קבועה בקבינט החברתי-כלכלי ותשב בוועדת השרים לחקיקה. בכחול לבן אמרו כי פרקש היא המועמדת המובילה לקבלת תיק כלכלי ככל שיתפנה במהלך כהונתה של הממשלה. פרקש, ששימשה בעבר יו"ר רשות החשמל, רצתה להתמנות לתיק התקשורת, אך התיק נמסר להנדל.

חלוקת התיקים תימשך עד יום ראשון. נתניהו וגנץ (צילום: אתר רשמי, -)

יו"ר גשר אורלי לוי-אבקסיס צפויה לכהן כשרה במשרד חדש שייפתח בממשלה העתידה לקום - המשרד לחיזוק וקידום קהילתי. ח"כ נוסף שצפוי להתמנות לשר הוא יו"ר הבית היהודי, השר רפי פרץ, בניגוד לשאר ימינה שנשארת באופוזיציה. הוא הסכים להצטרף לממשלה לבדו לאחר שנתניהו הציע לו להתמנות לשר לענייני מורשת, ירושלים ופרויקטים לאומיים, אולם רק לאחר מכן העלה בפניו הצעה נוספת - להתמנות לשר לענייני התיישבות, בשל רצונו של נתניהו למנות את אמסלם לתפקיד. פרץ סירב להצעה וגם לכהונה כשר במשרד החינוך תחת שר החינוך.

בנוסף לתפקידי השרים, חולקו גם המינויים ליושבי ראש ועדות הכנסת. לתפקיד יו"ר הכנסת ימונה לוין, זאת לאחר שהיו"ר המכהן גנץ יתפטר מתפקידו. ליו"ר ועדת הכנסת ימונה איתן גינזבורג, יו"ר ועדת הכספים יישאר משה גפני, יו"ר ועדת חוץ וביטחון צבי האוזר, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה מיקי חיימוביץ' ויו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט רם שפע. בראשות ועדת החוקה יעמוד יעקב אשר מיהדות התורה ובראשות ועדת הכלכלה - יעקב מרגי מש"ס. חיים כץ ישוב לתפקיד יו"ר ועדת העבודה והרווחה, לאחר שהתפטר מתפקידו כשר בעקבות כתב האישום נגדו.

לפי ההסכם הקואליציוני יש בידי כחול לבן עוד שלוש ועדות בכנסת: ועדת המדע, הוועדה למעמד האישה והוועדה למעמד הילד - שנכון לעכשיו נותרו ללא איוש בידי אנשי כחול לבן. בנוסף לכך, כחול לבן היו אמורים לפי ההסכם למנות גם שר לענייני מיעוטים, ובתחילה ביקשו למנות שר ערבי מועמד חיצוני לתפקיד. בסופו של דבר בשלב זה החליטו לוותר על התיק, ובמקום זה מינו את ביטון כשר במשרד הביטחון.

יו"ר האופוזיציה המיועד, יו"ר יש עתיד-תל"ם יאיר לפיד, מסר בתגובה לדחיית השבעת הממשלה כי "אני אגיד לכם דבר אחד על הפארסה שהייתה היום בכנסת - כשמשהו מקולקל הוא מקולקל, הממשלה הזאת קמה באופן מקולקל מסיבות מקולקלות, הכול עקום, הכול מושחת, הכול בשביל ג'ובים במקום בשביל ערכים וככה זה גם נראה".

ניסיונות לצירוף ימינה לממשלה

ח"כ זוהר אמר כי נתניהו עדיין מנסה לצרף את ימינה לממשלה. במסיבת עיתונאים הכחיש יו"ר ימינה, נפתלי בנט, את הדברים. לדבריו, "אין כלום כי לא היה כלום. מהרגע הראשון לא היה מו"מ מהצד של נתניהו כדי להכניס אותנו. אני אומר את זה לליכודניקים שמנסים להלחיץ אותם, זה ספין".

בעקבות דחיית השבעת הממשלה, ח"כ גדעון סער פנה לנתניהו בבקשה לחדש את המשא ומתן עם ימינה להצטרפותה לקואיליציה. לדבריו, "הפערים ניתנים לגישור וחבל שהשותפה האידיאולוגית הקרובה ביותר לליכוד תישאר בחוץ. חשוב שהגוש הפרלמנטרי של המחנה הלאומי ישמור על אחדותו", צייץ סער.

"לא היה כלום כי אין כלום". בנט, הערב (צילום: צילום מסך, ללא)

מוקדם יותר היום הודיע בנט, כי מפלגתו הולכת לאופוזיציה בעקבות הכישלון להגיע להסכמות עם נתניהו. בנט יצא במתקפה חריפה נגד נתניהו, שלדבריו בחר להיפטר ממפלגתו, אף שהייתה "עמוד השדרה הלאומי שלו". בפוסט שכתב בפייסבוק, הכריז בנט על תחילת דרכה של ימינה באופוזיציה והבהיר כי "שמונה שנים שלנו בממשלת נתניהו מסתיימות היום".

ההצבעה על כינון הממשלה תידחה ליום ראשון (צילום: אתר רשמי, דוברות הכנסת - עדינה ולמן)

אחרי שלוש מערכות בחירות וכמעט שנה וחצי ללא ממשלת קבע, הממשלה ה-35 של מדינת ישראל תושבע ביום ראשון. זאת, כשלראשונה בתולדות הכנסת - שני ראשי ממשלה צפויים להיות מושבעים ולהישבע אמונים בו זמנית, ואחריהם יושבעו שאר השרים בממשלת החילופים של נתניהו-גנץ, שצפויה להיות הגדולה בעשור האחרון, ולמנות יותר מ-30 שרים.

ההשבעה תתקיים בצל הקורונה, ובשל כך חברי הכנסת לא יתכנסו יחד במליאת הכנסת, אלא ישבו כל אחד במקומו בשלושה מפלסים שונים - מליאת הכנסת, יציע העיתונאים ויציע הציבור. בנוסף לכך, שולחן הממשלה שהיה אמור להתרחב משמעותית, יישאר בשלב זה באותו גודל עם מספר מושבים דומה לממשלה הקודמת, וחלק מהשרים יישבו במקומות המיועדים בשגרה לחברי הכנסת.

בשונה מהשבעות ממשלה קודמות, בשל מגבלות הקורונה, לא יתקיים הצילום המסורתי של הממשלה החדשה בבית הנשיא מיד אחרי השבעת הממשלה, אלא יידחה למועד אחר. בבית הנשיא שוקלים עדיין האם לערוך את הצילום של הממשלה הגדולה באוויר הפתוח או בכמה מקבצים שיחוברו בפוטושופ. לא ברור גם כיצד הממשלה החדשה, שתמנה יותר מ-30 שרים, תקיים את ישיבותיה העתידיות בחדר ישיבות הממשלה במשרד ראש הממשלה. בשלב זה ישיבות הממשלה יכונסו ככל הנראה טלפונית או בשיחות וידיאו, אך בהמשך עם הסרת מגבלות הקורונה עשויה להיווצר מגבלת מקום.

(עדכון ראשון: 17:51)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully