עירומים למחצה, בשורות: העונש של חברי כנופיות שהתפרעו בכלא באל סלבדור

התמונות המטלטלות פורסמו על ידי הנשיא, שגונה על ידי ארגוני זכויות אדם בהמשך לסירובו לציית לבית המשפט העליון ושליחת כוחות צבא לקונגרס. ההצטופפות שלהם מנוגדת לצעדים שננקטו לצורך בלימת נגיף הקורונה. "אל סלבדור עומדת להפוך לדיקטטורה"

רויטרס
28/04/2020
רויטרס

מאות חברי כנופיות בבית כלא באל סלבדור הופשטו לתחתונים והושבו צמוד אחד לשני כחלק מעונש שהוטל עליהם בעקבות מהומות. התמונות המטלטלות פורסמו בחשבון הטוויטר הרשמי של הנשיא נאיב בוקלה, שגונה על ידי ארגוני זכויות אדם. ההצטופפות של האסירים, שידיהם היו קשורות מאחורי גבם תוך פיקוח סוהרים חמושים, מנוגדת לצעדים שננקטו ברחבי העולם לצורך בלימת נגיף הקורונה, כולל באל סלבדור עצמה, שהורתה לאזרחים להישאר בבתיהם.

זאת בהמשך להוראותיו של הנשיא לשים חברי כנופיות, כולל משורות MS-13 הידועה לשמצה, בתאים דמויי קופסאות מתכת ומתן אישור לשימוש בכוח קטלני נגד חברי הכנופיות ברחובות. אלו מצטרפות למחלוקת שלו עם פסיקת בית המשפט העליון ולפיהן עליו לציית לחוקה, וכן לשימוש שלו בצבא כדי לאיים על הקונגרס.

בלי שמירת מרחק. האסירים בכלא איסלקו(צילום: רויטרס)
הנשיא אישר לחסל חברי כנופויות ברחובות(צילום: רויטרס)

חוסה מיגל ויונקו, מנכ"ל ארגון משמר זכויות האדם באמריקה, אמר כי אל סלבדור עלולה להפוך לדיקטטורה ללא תגובה של המעצמות. "מוטלת עלינו החובה להבטיח שאל סלבדור לא הופכת לדיקטטורה נוספת, הדרך היחידה לעצור זאת היא באמצעות תגובה נחושה של הקהילה הבינלאומית", אמר לרויטרס, כשהוא מציין את המחסור בביקורת מצד הממשל האמריקני והאיחוד האירופי בעקבות הפרות זכויות האדם האחרונות.

הוא כבר אמר כי ארגונו פנה לארגון מדינות אמריקה (OAS) כדי שזה ישקול את הפעלת סעיף "האמנה הדמוקרטית", שתקף למקרים שבהם מדינות ביבשת סוטות מהנתיב הדמוקרטי.

אריק גווארה, מנהל תחום אמריקה באמנסטי אינטרנשיונל, אמר כי המצב מדאיג" לאור "השפלתם" של האסירים ושלילת החירות שלהם.

עוד בוואלה!

חוששים להידבק בקורונה: התפרעויות של אסירים בבתי כלא באיראן

לכתבה המלאה
חברי כנופיות בבית כלא איסלקו, אל סלבדור, אחרי שנענשו בשל מהומות, 25 באפריל 2020(צילום: רויטרס)
חברי כנופיות בבית כלא איסלקו, אל סלבדור, אחרי שנענשו בשל מהומות, 25 באפריל 2020(צילום: רויטרס)

בוקלה לא התרגש מביקורות דומות מצד ארגוני זכויות אדם ומיריביו הפוליטיים, ואמר כי חובתו היא להגן על אזרחי אל סלבדור. הוא אמר שקודמיו בתפקיד היו מושחתים. הוא נהנה מתמיכת הציבור במדינה שבה חיים שישה וחצי מיליון בני אדם, הסובלים מאימת כנופיות הרחוב שהחלו להשתולל זמן קצר אחרי מלחמת האזרחים ב-1992.

על פי רשויות בתי הכלא, 12,862 חברי כנופיות כלואים בבתי המאסר במדינה. הנשיא אישר לצבא ולמשטרה ביום ראשון להשתמש בכוח קטלני נגדם בעקבות רצח של עשרות בני אדם, בסוף השבוע האלים ביותר מאז נכנס לתפקידו בשנה שעברה.

"אנחנו הולכים לגרום להם להתחרט לשארית חייהם", אמר בוקלה בישיבת ממשלתו אתמול. הרשויות אמרו כי גל מעשי הרצח של אזרחים ושל כמה חברי כנופיות הוא חלק מניסיון של הכנופיות להפגין את חוסנן. כמה בני אדם נעצרו, אבל איש לא עמד לדין.

הנשיא הורה גם להציב חברי כנופיות יריבות בתאים משותפים בניסיון לשבור את דרכי התקשורת שלהם. "כל תאי הכלא במדינה יישארו אטומים. הם לא יוכלו לראות יותר מבעד לתא. זה ימנע מהם להשתמש בסימנים כדי לתקשר במסדרון. הם יהיו בפנים, בחשיכה, עם חבריהם מכנופיות אחרות", הכריז.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully