דיירי מוסד גריאטרי באשדוד אובחנו בשוגג כחולי קורונה ואושפזו בבית חולים

לפני כשבוע אובחנו דיירים מ"בית הדר" בקורונה, אולם באסותא ובברזילי שבו אושפזו 11 מהם, עדכנו שבבדיקות חוזרות נמצא שהאבחון שגוי. משרד הבריאות: הועלה חשד לבעיה באחד משלבי תהליך האבחון במעבדה. כעת מחפשים לדיירים פתרון לאחר ששהו במחלקה ונמצאים בסיכון גבוה למחלה

17/04/2020
צילום: אשקלון ניוז, עריכה: אביחי ברוך

11 מדיירי בית האבות "בית הדר" באשדוד שאובחנו כחולים בנגיף הקורונה בשבת האחרונה ופונו לבית החולים "אסותא" באשדוד וכן למרכז הרפואי "ברזילי" באשקלון - נבדקו היום (שישי) שוב ונמצאו שאינם חולים בנגיף. בנוסף, ארבעה קשישים מבית האבות באשדוד שנמצאו חולים בקורונה ופונו לבית החולים קפלן ברחובות, נבדקו בשנית לקורונה, וכעת ממתינים לתוצאות בדיקתם.

הקשישים פונו אל בתי החולים לאחר שהמוסד ערך כ-600 בדיקות קורונה לכלל הדיירים ואנשי הצוות, מהם אותרו כ-20 חולים, כך לדברי בית החולים. "מרגע ביצוע הבדיקות הפעלנו כל לחץ אפשרי על מנת לקבל את התוצאות בהקדם. תוצאות הבדיקות החלו להגיע בשעות הערב אתמול, ובהן נמצא כי מספר מאושפזים ואנשי צוות נמצאו חיוביים. נכון לרגע זה טרם קיבלנו את כל תוצאות הבדיקות ואנו ממתינים לתשובות המוזרמות ממשרד הבריאות וקופות החולים".

לטענת בית החולים אסותא, "ביום רביעי האחרון התאשפזו בבית החולים מספר מטופלים מהמוסד הגיראטרי בית הדר לאחר שנטען כי נמצאו חיוביים לקורונה. בבדיקה חוזרת שנעשתה הפעם על ידנו, נמצא כי המטופלים אינם חולים בקורונה - פרטי המקרה הועברו למשרד הבריאות".

בית האבות בית הדר באשדוד(צילום: אתר רשמי, אתר רשמי)

בעקבות המקרה, שלח ד"ר טל ברוש, מנהל היחידה למחלות זיהומיות באסותא, הודעה בקבוצת הוואטסאפ של רופאים מומחים ברחבי הארץ, בה סיפר כי בית החולים קלט תשעה מתוך 14 החולים שאובחנו במוסד. "קלטנו למחלקת הקורונה תשעה חולים, מתוכם שישה מונשמים כרוניים נשאי אצינטובקטר, כולם בריאים כשור בלי חום בלי כלום". לדבריו, האבחון שלהם היה נראה "משונה", "חזרתי על הבדיקות והפלא ופלא הם שליליים לחלוטין. בבתי החולים האחרים (ברזילי וקפלן) - ביצעו גם בדיקות וגם שם שלילי".

עוד המשיך ד"ר ברוש, "עכשיו אנחנו עם 14 קשישים/מונשמים כרוניים ששכבו שלושה ימים בתוך מחלקות קורונה ונמצאים בסיכון גבוה למחלה, וצריך למצוא להם פתרון כלשהו. במקביל בעוד בית אבות באשקלון נמצאו 32 קשישים חיוביים אתסמיניים. שם עצרתי את זה והם חוזרים על הבדיקות לפני שמתאשפזים אותם.

את הבדיקות, שהתבררו ככוזבות, ביצע מכון וייצמן, ולדברי הרופא הבכיר "ממליץ לכולנו להסתכל בחשד על התוצאות של הסקרים ההמוניים".

בתגובה, מסר מכון וייצמן כי העמיד לרשות משרד הבריאות "מעבדה מתקדמת, שפועלת בפיקוחו ובאחריותו הבלעדית של משרד הבריאות. לפי הנחיות חד-משמעיות של משרד הבריאות, בדיקות שתוצאתן גבולית - כפי שהיה במקרים אלה - נקבעות כחיוביות. מכון ויצמן למדע ומשרד הבריאות משתפים פעולה באופן מלא וחיובי, על בסיס הערכה מקצועית הדדית".

בית האבות "עמל בשרון" ברעננה(צילום: אתר רשמי, מתוך גוגל מפות)

בית החולים ברזילי, אליו הגיעו שניים מדיירי בית האבות בית הדר, אמרו בתגובה למקרה כי "הבדיקה שבוצעה להם והוכיחה הידבקותם בנגיף הקורונה הינה מוטעית. זאת לאור שתי בדיקות חוזרות בבית החולים ברזילי שתשובות יצאו שליליות לנשאות נגיף הקורונה".

עוד אמרו בבית החולים כי בעקבות האירוע בבית הדר, כ-29 דיירים מבית האבות "זהבית" באשקלון שאובחנו כנשאי קורונה כשהם ללא סימפטומים, נבדקו בשנית. צוותי אחיות מבית החולים ולשכת הבריאות יצאו הבוקר לבית האבות למבצע לקיחת בדיקות חוזרות מהקשישים. "הדגימות תיבדקנה במעבדה המיקרוביולוגית במרכז הרפואי ברזילי. הדברים נעשו בתיאום מול משרד הבריאות ואנו ממתינים לתשובות שעתידות להגיע בשעות אחר הצהריים המאוחרות".

צוות ביה"ח ברזילי עורך בדיקות חוזרות בדיירי בית האבות "זהבית" באשקלון, היום(צילום: אתר רשמי, -)

בכיר במערכת הבריאות שבקיא בנושא הבדיקות אמר לוואלה! NEWS כי ישנם שני הסברים אפשריים לתקלה. "הראשון הוא שזה נבע מעבודה בלחץ, ולא ברוטינה קבועה", אמר. "העובדים לא שמו לב, וחל זיהום של הפלטה עליה כל הבדיקות של החולים - וכולן נמצאו חיוביות. אופציה שנייה היא שכל המערכת של העברת המידע הפכה את התשובות. זה כבר קרה בעבר עם המערכת של משרד הבריאות".

לדבריו, אין זה אומר שישנה בעייתיות בבדיקות הנרחבות בקהילה - אליהן משרד הבריאות התנגד בתחילה. "זה קשור לבדיקה הספציפית ולא לסקרים ההמוניים. מה שחשוב זה לבדוק. מי שלא יודע לנסוע על אופניים שלא יעלה על אופנוע. בעולם עושים מאות אלפי בדיקות, מה הסיפור? קורות תקלות. יכול להיות שזו מעבדה עם פחות ניסיון ועשתה טעות של מתחילים. זה דבר שצריך לתקן. יש עקומת למידה"

"בעיה בשלבי האבחון במעבדה"

במשרד הבריאות התייחסו לטעות באיבחון דיירי "בית הדר" וטענו כי קיימת בעיה באחד משלבי תהליך האבחון במעבדה. "בהמשך למבצע הדיגומים המקיף המתבצע בבתי אבות, התגלו מספר חולים מונשמים מאומתים לקורונה במוסד בית הדר באשדוד. המטופלים המונשמים הועברו לבתי חולים כלליים להמשך טיפול. בדיקות חוזרות שנעשו לאחר הגעתם לבית החולים נמצאו שליליות. הועלה חשד לבעיה באחד משלבי תהליך האבחון במעבדה. הנושא נמצא כעת בתחקיר מעמיק".

במשרד הדגישו כי "בדיקות חוזרות של חולים ומטפלים נוספים מהמקום תעשנה ככל שיידרש. החולים המונשמים שהועברו לבתי החולים נמצאים כעת בבידוד, ונבחן המקום המתאים להמשך אשפוזם כך שלא יידבקו במקרה בו חלקם אינם חולים".

דיירת שמינית מ"מעון הורים" מתה בביה"ח הלל יפה

בתי האבות ממשיכים להיות מקור התמותה המוביל מנגיף הקורונה בישראל. שתיים מתוך ששת המתים ביממה האחרונה מהנגיף הן קשישות שהתגוררו בבתי אבות שונים, ומתו בבתי חולים ברחבי הארץ אליהן הועברו מהמוסדות הסיעודיים.

חולת קורונה בת 96 מתה הלילה בבית החולים הלל יפה, לאחר שהועברה לשם מבית החולים הגריאטרי "שהם" בפרדס חנה. הדיירת, אילונה גרוסמן, התגוררה בבית האבות "מעון הורים שומרי החומות" בירושלים ולאחר שחלתה הועברה לפרדס חנה. בכך עלה מספר המתים מהנגיף בבית האבות לשמונה.

בנוסף, מתה קשישה בת 91 שחלתה בקורונה ופונתה לבית החולים מאיר בכפר סבא ערב קודם לכן מבית האבות "עמל רעננה" - היא הדיירת הראשונה במקום שמתה מהנגיף. בבית האבות פועלת מחלקת קורונה ממוגנת שהוקמה לאור תוצאות הבדיקות שנערכו במקום, מהם עלה שמתוך מאות הדיירים ישנם 22 חולים - רובם ללא תסמינים. לדברי המוסד, הנהלת הבית החליטה לבודד באופן יזום את כל מחלקות הבית כדי לצמצם את פוטנציאל ההדבקה.

משען בבאר שבע(צילום: אתר רשמי, אתר החדשות באר שבע נט)

אמש מתה מקורונה בת 82 שהתגוררה בבית האבות "יוקרה" ביבנאל. בכך, עלה מספר המתים במוסד זה ל-15. כמו כן, בבית האבות "משען" בבאר שבע מתו עד כה מקורונה כ-14 דיירים, האחרונה שבהם היא זמירה ארצי, בת 82, הגיעה למשען לפני כמה שנים, וב-28 במרץ אושפזה בבית החולים סורוקה בבאר שבע. מאז, מצבה הידרדר ואמש נקבע מותה.

בנוסף, אובחנו השבוע כ-20 חולי קורונה בבית האבות "בית הדר" באשדוד, בהם 12 דיירים וחמישה אנשי צוות. בעקבות זאת הוקפץ כוח של פיקוד העורף לחיטוי המקום. שמונה מבין הנדבקים הועברו לאשפוז בבית החולים אסותא בעיר.

ברקע המשבר המתמשך בהתפשטות הנגיף בבתי האבות ברחבי הארץ, משרד הבריאות ומד"א החלו בשבוע שעבר ב-3,000 בדיקות קורונה יזומות בדיור מוגן. זאת בהמשך להחלטתו של מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, לפיה במקום בו התגלה חולה קורונה ייבדקו כל דיירי וצוות בית האבות. יותר מ-40 דיירי בתי אבות מתו בישראל כתוצאה מנגיף הקורונה מאז פרוץ המגיפה.

(עדכון ראשון: 10:31)

  • קורונה
  • בתי אבות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully