וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משבר הקורונה: פיקוד העורף קיבל את האחריות לסיוע בהפעלת בתי האבות

על רקע ריבוי מקרי הקורונה בבתי אבות ברחבי הארץ, חיילי הפיקוד יוצבו במוסדות שנפגעו מהנגיף. הם יערכו רישום של הנכנסים והיוצאים מבתי אבות, ימדדו חום לבאים ויפעלו למנוע הדבקות נוספות. המהלך עורר ביקורת בצה"ל, שחייליו חסרים את הניסיון הדרוש בסיעוד קשישים

צילום: יואב איתיאל עריכה: שאול אדם

משרד הביטחון ופיקוד העורף קיבלו הבוקר (ראשון) את האחריות לסייע למשרד הבריאות במניעת הדבקה בנגיף הקורונה בבתי האבות. לדברי גורמי ביטחון, בין המשימות שהוטלו על הכוחות, יערכו החיילים בשלב ראשון רישום של הנכנסים והיוצאים מבתי האבות, תיעוד נתוני הקשישים וסיווג מצבם, ימדדו חום לבאים ויפעלו למנוע הדבקות של קשישים נוספים. בשלב זה מדובר בבתי אבות נבחרים שסומנו על ידי משרדי הבריאות והרווחה. הכוונה להטיל את האחריות על פיקוד העורף פורסמה אתמול בוואלה! NEWS.

משרד הבריאות החל לבדוק את דיירי בתי האבות בשלב מאוחר, ולאחר שהקורונה גבתה את חייהם של כמה מתושבי בית האבות "נופים" בירושלים. עם זאת, גם לאחר מכן התעכב בבדיקת דיירי בתי אבות אחרים, בהם "משען" בבאר שבע - ששישה מדייריו מתו בעקבות המחלה. לאורך הימים האחרונים טענו במשרד הבריאות כי על מערכת הביטחון לסייע להם בניהול המשבר, וזאת, בין היתר, באמצעות לקיחת בדיקות.

חיילי פקוד העורף בחלוקת מזון בבני ברק, 31 במרץ 2020. ראובן קסטרו
הרעיון עורר התנגדות ויבוקרת בצה"ל/ראובן קסטרו

על רקע כמות המקרים הגדולה של התפשטות הנגיף בבתי אבות ברחבי הארץ, הכוונה הייתה כי צה"ל ינהל את בתי האבות הנגועים בקורונה במודל של ניהול בתי מלון לחולי הקורונה. תכנון זה עורר ביקורת והתנגדות בצה"ל, שכן ניהול בית אבות דורש התמחות ייחודית לסיעוד קשישים בשונה מבתי מלון קורונה, לשם מגיעים חולים עצמאיים במצב קל. בצה"ל הבהירו כי לפיקוד העורף אין סמכות או יכולת לנהל בית אבות או להחליף את הצוות הרפואי, ומדובר באחריות של משרד הבריאות ומשרד הרווחה.

עוד בוואלה!

מנהלת בית אבות ושני אנשי צוות נדבקו בקורונה: "עומס לא אנושי"

לכתבה המלאה

מנכ"ל רשת משען עמרי כהן קרא בימים האחרונים לראש הממשלה בנימין נתניהו להתערב במשבר בבתי האבות, לאחר שכמה דיירים בסניף הרשת בבאר שבע מתו מהנגיף, והדבקה נרשמה בגם בסניף בחולון. "אני זועק את זעקת הקשישים ובתי הדיור המוגן ברחבי ישראל", אמר כהן.

רשת משען מנהלת תשעה בתי דיור מוגן ברחבי הארץ, בהם חוסים אלפי דיירים. לטענת כהן, "מצב הדיירים בבתי הדיור המוגן הוא דקה לפני בני ברק, יש לעשות הכל על מנת שבתי הדיור המוגן לא יהפכו לגרסה קשה יותר של בני ברק". הוא הסביר כי "כשם שהיה נכון ומוצדק להעביר לידי צה"ל את הטיפול בבני ברק, כך מתחייב כעת להעביר לידי פיקוד העורף את הטיפול בבתי האבות".

לעומתו, באיגוד בתי האבות והדיור המוגן טוענים שההחלטה היא ספין, וכי אין ביכולתו של פיקוד העורף לבצע בדיקות קורונה במוסדות, "גם כי הוא לא יודע איך עושים את זה וגם כי אין בדיקות". באיגוד הוסיפו כי "חייבים עכשיו לבצע בדיקות תוך 24 שעות בכל בית שהתגלה בו קורונה לכל הדיירים ולכל הצוותים; ובתוך שבוע לבצע בדיקות בכל הענף - גם בבתים בהם לא התגלה קורונה". עוד אמרו באיגוד כי דרישתם תואמת את הנחיותיה של הממונה על שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופסור סיגל סדצקי, לפיה "יש לבצע בדיקות קורונה שגרתיות לצוותים שנכנסים ויוצאים, וכן לכלל הדיירים בכל מוסד".

רוני עוזרי יו"ר האיגוד, תקף גם הוא את ההחלטה: "אם ייתנו לחיילים רק לעמוד בכניסה ולמדוד חום זה ניתוק מוחלט מהמצוקות בשטח". עוזרי הוסיף שהצורך של בתי האבות הוא בסיוע של פיקוד העורף בהכשרת ציוותי גיבוי להחלפת צוותים אורגניים שנכנסים לבידוד, סיוע בציוד מיגון ומעל הכל ביצוע בדיקות מקיפות. "לפי עדויות ומחקרים מהעולם רק כך נוכל לצלוח את המשבר, ולמנוע אסון בקנה מידה גדול. המדינה חייבת לקחת אחריות ולא להפקיר את בתי האבות".

אושרה תכנית המל"ל לטיפול בבני ברק

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר את תכנית המל"ל לטיפול בבני ברק. המשטרה אחראית על חוק וסדר, העירייה למרות המגבלות אחראית לתת את כל השירותים בסיוע מאסיבי של צה"ל. לוואלה! NEWS נודע כי המטה לביטחון לאומי בראשות מאיר בן שבת אישר את מסגרת הפעולה של המפקדה המשימתית מטעם פיקוד העורף בראשות תא"ל ירון פינקלמן בבני ברק כפי שהחלה אמש להכלת המגפה.

בשלב הראשון המשטרה תמנע כניסה לא מבוקרת מהעיר בני ברק וממנה החוצה. יתקיים ניטור ומיון של כלל הקשישים בבני ברק. אלו שיסכימו לצאת לבתי מלון גלעט כושר של משרד הביטחון יקבלו סיוע בניוד ואלו שיבחרו להישאר בבתים מסיבות שונות יקבלו סיוע והגנה במספר תחומים: מזון, תרופות וכו'. עוד הוחלט כי משרד הביטחון וצה"ל יסייעו בתיאום הרשות המקומית ומשרד הרווחה לפנות אזרחים שנדרשים לבידוד אך מתקשים למצוא מרחב פנוי בשל מצוקת דיור ולמצוא להם מקום חלופי. בנוסף לכך, משרדי הממשלה יתמכו את השירותים המוניציפליים הבסיסיים כדי לאפשר מרקם חיים ויציאה לרשתות השיווק בהתאם למגבלות.

(עדכון ראשון: 08:50)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully