וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בזכות טיפולו בקורונה, מושל ניו יורק סומן כיריבו הפוטנציאלי של טראמפ

התפרצות הנגיף בארה"ב, כשניו יורק במוקד, גרמה לאנדרו קואומו להתבלט באופן מיוחד. הוא זוכה לתמיכה רבה בקרב הדמוקרטים, שתוהים אם המועמד לנשיאות ביידן חזק מספיק להתמודד מול טראמפ. רבים מנסים לקדם כמועמד לנשיאות את קואומו, שהבהיר: "זה לא זמן לפוליטיקה"

צילום: רויטרס, עריכה: ניר חן

מגיפת הקורונה בארצות הברית גרמה לכמה מושלי מדינות להתבלט, ובראשם מושל ניו יורק אנדרו קואומו. במסיבות העיתונאים היומיות שלו והטון האמפתי שלו, צופים רבים ברחבי המדינה, שכשלושה רבעים מ-300 מיליון אזרחיה נדרשים שלא לצאת מבתיהם.

אור הזרקורים המופנה לקואומו מגיע בזמן קריטי מבחינת המפלגה הדמוקרטית, המחפשת מועמד בעל סיכויים לגבור על הנשיא המכהן דונלד טראמפ בבחירות בנובמבר. בזמן שסגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, שבטרם התפשטות הווירוס היה במומנטום שנראה בלתי-עציר להבטחת מועמדות המפלגה, מסתפק בסרטונים שהוא מפיק מאולפן בביתו - קואומו מצטייר כאופציה חזקה עבור דמוקרטים הסבורים שטיפולו של טראמפ במגיפה הוא מהוסס ולא מספק.

תומכים נלהבים של קואומו מחפשים לקדם את מועמדותו לנשיאות דרך השקת חשבון טוויטר ששמו "גייסו את קואומו ל-2020", ואף הקימו אתר שלפי שמו, הם רואים במושל "מכשול מושלם לנשיא טראמפ". האתר קורא לשקול לבחור בקואומו כמועמד לסגן הנשיא ואף כמועמד לנשיאות אחרי תום המגיפה.

סקרים אחרונים מצביעים גם כן על השבחים להם זוכה קואומו, ו-87% מתושבי ניו יורק מרוצים מאופן טיפולו במשבר, לעומת 41% המרוצים מטראמפ בנושא זה.

מושל מדינת ניו יורק, אנדרו קואומו, ברובע מנהטן בעיר ניו יורק, ארצות הברית. 30 במרץ 2020.. רויטרס
"מכשול מושלם לנשיא טראמפ". מושל ניו יורק, אנדרו קואומו/רויטרס

טראמפ בעצמו אמר כי הוא סבור שקואומו יהיה "ככל הנראה" מועמד עדיף על פניו של ביידן, מה שחיזק עוד יותר את הספקולציות. המושל דחה על הסף את הרעיון שהוא יתמודד במרוץ, אך השתהה עד שהביע תמיכה בביידן.

"אני לא הולך להיכנס עם הנשיא לפוליטיקה, המטרה היחידה שלי היא לשתף פעולה עם הנשיא. זה לא זמן לפוליטיקה", אמר המושל במהלך תדרוכו היומי, ביום שני. "אני לא אכנס לוויכוח פוליטי עם הנשיא. אני לא אבלע את הפתיון של האתר הפוליטי. אני לא רץ לנשיאות, מעולם לא רצתי לנשיאות. אמרתי זאת מהיום הראשון".

עם זאת, בריאיון נוסף באותו יום, לאחיו כריס קואומו מרשת CNN - שבעצמו נדבק בווירוס - שיבח מושל ניו יורק את ביידן אחרי שדחה שוב ושוב שאלות על האם שקל לרוץ לנשיאות.

"אני מכיר את ג'ו ביידן במשך שנים רבות. עבדתי איתו כשהוא היה סגן נשיא. הוא היה נכס נדר למדינת ניו יורק. אני מכיר אותו אישית טוב מאוד, אני לא יכול לומר מספיק דברים טובים על ג'ו ביידן, אז אני חושב שהוא איש ציבור נהדר", אמר המושל.

עוד בוואלה!

מחדל הקורונה בארה"ב: אין ציוד רפואי, המדינות מתחרות על סיוע

לכתבה המלאה
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ במהלך תדריך בבית הלבן בנושא נגיף הקורונה 2 באפריל 2020. רויטרס
מעדיף את קואומו על פני ג'ו ביידן, הנשיא טראמפ/רויטרס

חשיפתו של קואומו לאור הזרקורים הלאומי אינה כל כך פתאומית. הוא עלה בעקבות מסיבות העיתונאים היומיות שלו, שבהן הוא תיאר את מאמצי הממשל שלו להילחם ב"מפלצת הבלתי-נראית". מסיבות העיתונאים שלו הפכו ללהיט בערוצי הכבלים, כשהוא מציג את הנתונים, מביע אמפתיה לקורבנות ומביע את התסכול של המדינה מהנגיף המשתק.

בזמן שמדינת ניו יורק הפכה למוקד המגיפה, קואומו, הידוע בסגנונו העקשני, נזהר לתקוף את הבית הלבן בזמן שהמדינה זקוקה לסיוע מהממשל.

"היחסים שלי עם הממשל הפדרלי הם לא פוליטיים, זאת חובה חוקתית לשיתוף פעולה", אמר. לשכתו של המושל לא הגיבה לפניית רשת ABC על מחשבות העבר שלו על ריצה לנשיאות. למרות זאת, מסיבות העיתונאים שלו נכנסות לזירה הפוליטית לעתים קרובות, משום שלרוב הן קודמות לתדרוכים מהבית הלבן. במהלכם, טראמפ מגיב לעתים לקואומו, וחוזר חלילה, מה שיוצר תחושה של קמפיין בחירות.

"הדמוקרטים לאורך הדרך מודאגים מכך שטראמפ ייבחר לכהונה שנייה", אמר לרשת ABC לארי סבטו, מומחה למדע המדינה ומנהל בית הספר לפוליטיקה באוניברסיטת וירג'יניה. "זה פשוט המשך של זה. הם מחפשים אחרי המועמד החזק ביותר". לדבריו, קואומו הגיח כמועמד אפשרי, אך לא סביר, לא רק בגלל מגיפת הקורונה, אלא בגלל המצב הנוכחי במרוץ הדמוקרטי.

"התמונה השתנה, ביידן הצליח לעכב את סנדרס, ואז הם התחילו להתמקד מחדש ולראות את כל החסרונות של ביידן", אמר סבטו, שלדבריו ההנהגה במפלגה הדמוקרטית חששה מאוד מהסנאטור הסוציאליסטי. "הם עכשיו מתמקדים בגיל שלו, ובחוסר הרהיטות שלו. הם תוהים אם הוא מספיק חזק כדי להתמודד עם טראמפ".

מושל ניו יורק, אנדרו קואומו, במסיבת עיתונאים במרכז שהוסב לבית חולים זמני בעקבות התפרצות הנגיף בעיר ניו יורק, ארצות הברית. 27 במרץ, 2020. רויטרס
"זה לא זמן לפוליטיקה". מושל מדינת ניו יורק/רויטרס

הוא אמר כי בעוד שהרפובליקנים נוהגים ליישר קו עם המועמד שלהם, הדמוקרטים מחפשים להתאהב בו - מה שלא קרה עם ביידן, ששימש רק "מכשיר שימושי" לבלימת סנדרס. "רבים חושבים שהביצועים שלו (קואומו) היו טובים בהרבה מאלו של טראמפ במסיבות העיתונאים שלו".

מקורבים למושל ניו יורק אמרו ל-ABC כי המושל, שנמצא בעיצומה של הקדנציה השלישית שלו, שקל להיכנס למרוץ השנה, אך בסופו של דבר הוא בחר לתמוך בבעל בריתו הוותיק ביידן. השניים נמצאים בקשר ישיר מדי יום מאז פרוץ משבר הבריאות בארצות הברית.

ג'ו ביידן בעימות בוושינגטון - 15 למרץ 2020. רויטרס, רויטרס
"הדמוקרטים תוהים אם הוא מספיק חזק כדי להתמודד מול טראמפ". ביידן/רויטרס, רויטרס

בשבועות האחרונים גמל לו ביידן, כשציין לשבח את עבודתם של מושלי המדינות מול התפשטות הנגיף, ובמיוחד את קואמו, שהתדרוכים שלו, לדבריו, "הם שיעור במנהיגות". בקמפיין של סגן הנשיא לשעבר סירבו להתייחס לספקולציות סביב האפשרות שמושל ניו יורק ייכנס למרוץ.

כך או כך, גם באופן תיאורטי זה ככל הנראה מאוחר מדי עבור קואומו, אף שהפריימריז הוקפאו והוועידה הדמוקרטית נדחתה לאמצע אוגוסט על מנת להגדיל את הסיכויים שניתן יהיה לקיים אותה במתכונת רגילה.

רק 1,668 צירים נותרו לבחירה, פער של 300 צירים מ-1,991 הצירים הנדרשים לזכות במועמדות. האפשרות היחידה המעשית בפניו היא פרישה של ביידן, שלא הראה סימנים שהוא מתכוון לעשות זאת על אף שהמגיפה נטלה ממנו את תשומת הלב הציבורית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully