האנשים "הבלתי-נראים" של העולם עלולים להפיץ את הקורונה

מיליוני בני אדם מחוסרי אזרחות חיים בשולי החברה במדינות שונות בעולם, וארגוני זכויות אדם מזהירים שהם לא יוכלו לקבל טיפול רפואי, או יחששו לפנות אליו מתוך פחד שייעצרו

רויטרס
31/03/2020
צילום: רויטרס, עריכה: ניר חן

מיליוני אנשים ברחבי העולם לא יוכלו לקבל טיפול רפואי אם הם יידבקו בנגיף הקורונה משום שאין להם שום אזרחות - כך אמרו היום (שלישי) פעילי זכויות אדם, שלפיהם זה עשוי להחריף את התפשטות הנגיף. הם קראו לכל המדינות להבטיח שאלו המחוסרי אזרחות החיים בשטחם יוכלו לקבל סיוע רפואי בחינם ולעזור להם להיכנס לבידוד מבלי להסתכן במעצר.

הפעילים אמרו כי אין טעם בנקיטת צעדים לבלימת הווירוס בין מי שמוכר כאזרחים, בזמן שניתן לו להתפשט בקרב מי שאינו מוכר ככזה.

"מערכות הבריאות שלנו מבוססות כולן על לאומיות. אם אתה חסר אזרחות, אתה בלתי-נראה עבור המדינה, אבל אתה לא בלתי-נראה בפני הווירוס" אמר ג'ושוע קסטלינו, מנהל ארגון זכויות המיעוטים הבינלאומי.

"אם אתה חסר אזרחות, אתה בלתי-נראה עבור המדינה". מהגרים שחולצו לחופי ספרד(צילום: רויטרס)

כמה מומחים מעריכים ש-15 מיליון ברחבי העולם אינם מוכרים כאזרחים על ידי שום מדינה. הם לעתים קרובות חיים בשולי החברה, ללא זכויות בסיסיות כמו גישה למערכת בריאות, דיור או שוק העבודה.

בין האוכלוסיות הגדולות ביותר בעולם ללא אזרחות נמצאות במיאנמר, חוף השנהב, תאילנד והרפובליקה הדומיניקנית. קסטלינו אמר כי הבעיה יכולה להיות חריפה במיוחד באפריקה, שם חיים מיליונים ללא מסמכים.

הוא הדגיש כי המגיפה מבליטה את החשיבות בכך "שאין להשאיר אף אחד מאחור", הבטחה שניתנה על ידי מנהיגי העולם ב-2015 כשהסכימו על שורת יעדים למיגור העוני, אי-השוויון ובעיות גלובליות אחרות.

הפעילים אמרו כי מאות אלפי רוהינגים, שחיים בצפיפות במחנות בבנגלדש ובמיאנמר, פגיעים במיוחד. אחרי שאובחן מקרה ראשון במתחם המחנות, סוכנויות הסיוע חוששות שלא ניתן יהיה לשלוט על התפרצות של הנגיף. המחסור באזרחות קשור לסבך של סיבות היסטוריות, חברתיות וחוקיות, כולל הגירה, חוקי אזרחות בעייתיים ואפליה אתנית.

עוד בוואלה!

מניין קורבנות הקורונה עלה ל-18: קשישה בשנות ה-90 לחייה מתה מהנגיף

לכתבה המלאה
מהגרים מהאיטי וונצואלה מקבלים סיוע ומזון בכנסייה בלימה, פרו. אתמול(צילום: רויטרס, רויטרס)

מלני כהנא, ראש המחלקה לחסרי אזרחות בסוכנות הפליטים של האו"ם, אמרה שאותם אנשים עשויים לחשוש לפנות לשירותי הבריאות מחשש שהם ייעצרו.

מלזיה, שבה חיים מחוסרי אזרחות רבים ושבשטחה מתחוללת אחת ההתפרצויות הקשות ביותר באזור, אמרה כי היא לא תעצור את מחוסרי המסמכים שיבואו להיבדק, והיא הקצתה סכומים מסוימים לטיפול.
האו"ם דחק במדינות אחרות לנקוט צעדים דומים. "על הממשלות לכלול את כולם, משום שאף אחד לא מוגן אם לא כולם מוגנים", אמרה כהנא.

אירלנד הקימה גם היא חומת מגן בין שירותי הבריאות לשירותי ההגירה, כך שמהגרים ללא מסמכים יוכלו לקבל גישה ללא חשש שהמידע שלם ישותף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully