צוותים נפרדים ותגבור חובשים: צה"ל נערך לגיוס מאות חרדים בצל הקורונה

ביום חמישי צפוי נוער חרדי לפקוד את לשכות הגיוס ולהתגייס למסלול לחימה ייעודי. ברקע הפרת תקנות החירום למאבק בקורונה בכמה מוקדים במגזר, חיילים בשרשרת החיול התריעו מפני אפשרות להדבקה בתהליכי הקליטה והמיון. גורמים באכ"א: "עושים הכול כדי לזהות את בעלי התסמינים"

צילום: משטרת ישראל, יהונתן ולצר TPS, מחאת החרדים הקיצוניים, עריכה: ניר חן

בצל משבר הקורונה, ביום חמישי הקרוב צפוי לצאת לדרך גיוס החרדים הגדול לצה"ל בארבעה מוקדים ברחבי הארץ. מדובר בגיוס אחוד של מאות חרדים המכונה מסלול "חרב" - מסלול הלוחמה ותומכי הלחימה עבור חרדים בצה"ל. במסגרת המסלול ישנן כמה יחידות, בהן "נצח יהודה" המוגדר כגדוד לוחמי חי"ר בחטיבת כפיר, פלוגת לוחמי חי"ר "תומר" המשובצת לחטיבת גבעתי, פלגת לוחמי "ח"ץ" בחטיבת הצנחנים ופלגת "מגיני הנגב" בחיל האוויר שממלאת משימות הגנה ובאבטחה על בסיס החיל.

חיילי אכ"א והורים לחיילים הביעו חשש מהדבקה בנגיף בתהליכי המיון והקליטה, בייחוד ברקע הפרסומים בתקשורת והביקורת נגד חלקים במגזר החרדי שלא מיישמים את מדיניות משרד הבריאות ולא מקפידים על ההנחיות. בצה"ל פועלים לזהות מועמדים לשירות ביטחון (מלש"בים) בעזרת נוהל מסודר שאושר על ידי חיל הרופאה ועבר ביקורת של ראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז, ומפקד זרוע היבשה, אלוף יואל סטריק.

עוד בוואלה!

ברשות מתריעים על אסון הקורונה, ובצה"ל נערכים לתרחישי קיצון בגדה

לכתבה המלאה
חשש מהדבקה. חרדים בלשכת הגיוס בתל השומר (צילום: ראובן קסטרו)

"החשש בכל הגיוסים תמיד קיים, אבל אנחנו עושים את הכול כדי לנטר ולזהות את בעלי התסמינים לקורונה ופעלים במהירות בהתאם", הבהירו גורמים באכ"א. "הגדרנו נוהל קליטה מאוד ברור למפקדים וגם ביצענו תהליך הפקת לקחים מהגיוסים האחרונים כדי למנוע בלבול, תקלות או עיכוב בלוחות הזמנים". עוד הוחלט כי למרות שהנוער החרדי אמור היה להגיע לחמשת מוקדי הקליטה והמיון בקבוצות גדולות, גיוסם ייערך בצוותים מופרדים כמו יתר המתגייסים במחזור מרץ-אפריל 2020.

טירונות בחטיבת הנח"ל בצל הקורונה (צילום: דובר צה"ל)

במסגרת הצעדים שננקטו במטרה להבטיח את בריאות המשרתים בצה"ל, כל מלש"ב שמתייצב לגיוס נדרש לחתום על טופס הצהרה בו הוא מתחייב כי אינו בבידוד והוא חש בטוב. בנוסף לכך, הליך הגיוס המרכזי בלשכת הגיוס בתל השומר פוצל לכמה מוקדים ברחבי הארץ כדי להקל על תהליך החיול, והמלש"בים זומנו בשעות נפרדות.

בתוך לשכות הגיוס צומצם מספר התחנות בשרשרת החיול, ותחנת החיסונים תוגברה בחובשים נוספים כדי לזרז את התהליך. על מנת לייעל את הגיוס בצה"ל נעצרים בסדרנים, חובשים, שוטרים ושוטרים צבאיים.

מדובר צה"ל נמסר כי "בריאות המשרתים היא משימה ראשונה במעלה ונעשה מספר רב של התאמות לעמידה בהנחיות משרד הבריאות והנחיות הצבא בנושא. הנחיות הגיוסים בצל הקורונה חלות על כלל האוכלוסיות ללא הבדל. לשכת הגיוס עוסקות בימים אלו במימוש גיוסי מחזור מרץ 2020 שהוגדרו כחלק מהמאמץ החיוני".

במקביל, בתמונה שפורסמה היום (שני) מלשכת הגיוס בתל השומר נראים מתגייסים כשהם יושבים בצפיפות באולם - ובניגוד להנחיות משרד הבריאות על שמירת מרחק של שני מטרים ומניעת התקהלויות. בדובר צה"ל מסרו כי בעקבות התיעוד התבצע תחקיר, והסגל במיט"ב הונחה להקפיד הפקדה יתרה על מניעת התקהלויות. "צה"ל ימשיך להפיק לקחים ולהקפיד על הנחיות משרד הבריאות במקביל להמשך הגיוס של חיילים לצה"ל, מאחר וזהו צורך חיוני וקריטי במדינת ישראל", נמסר.

התגייסו לגבעתי, ונשלחו לבידוד

בתוך כך, גורמים בגבעתי מתחו ביקורת על שרשרת החיול שלא ידעה לנטר בזמן מתגייסים טריים ששהו בקרבת מקום לחולה קורונה ונדרשו בבידוד. לוואלה! NEWS נודע כי ביום ראשון שעבר התגייסו מחלקת בני הישיבות לחטיבת גבעתי, ולטענת דובר צה"ל הם עברו תשאול לגבי מחלקת הקורונה בשרשרת החיול. לאחר שהגיעו לבסיס האימונים החטיבתי (בא"ח) כלל הלוחמים קיבלו הודעה ממשרד הבריאות שנכחו במסיבת פורים עם חולה קורונה מאומת 12 ימים קודם לכן ולכן נשלחו לבידוד במשך יומיים. עוד נמסר מדובר צה"ל כי הוקצה להם שטח ייעודי מבודד בבא"ח, הלוחמים סיימו את הבידוד ללא תסמינים וחזרו לשגרה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully