וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מתווה האחדות המסתמן: תיקי החוץ, הביטחון והמשפטים לחוסן לישראל

לפי התכנון, תוקם ממשלת אחדות פריטטית שבה נתניהו יכהן ראשון ברוטציה לשנה וחצי ואחריו גנץ. יו"ר חוסן לישראל ימונה לתפקיד מ"מ רה"מ ויכהן כשר החוץ, ואשכנזי ימונה לתיק הביטחון. במסגרת המתווה צפויה לקום ממשלה רחבה שתכלול 30 שרים. בליכוד הכחישו: "שמועות בלבד"

בווידאו: הכנסת הצביעה בעד מינוי גנץ ליו"ר הכנסת/צילום: ערוץ הכנסת

לפי המתווה המסתמן שנידון היום (חמישי) בין הליכוד ואנשיו של יו"ר חוסן לישראל בני גנץ, תוקם ממשלת אחדות פריטטית, כלומר עם ייצוג שוויוני לשני הגושים לתקופה של שלוש שנים, שבה נתניהו יכהן ראשון ברוטציה לשנה וחצי ולאחר מכן גנץ, כשמועד החילופים יעוגן בחקיקה. בתחילה תוקם ממשלת חירום שתטפל רק בענייני הקורונה ולא תקדם נושאים אחרים, בה גנץ ימונה לתפקיד מ"מ ראש הממשלה, יכהן כשר החוץ, ח"כ גבי אשכנזי כשר הביטחון, ותיקים נוספים יחולקו בין שתי המפלגות. לפי גורמים בכחול לבן, ייתכן שגנץ יקבל את תיק הביטחון, ואילו אשכנזי את החוץ.

בליכוד הסכימו לדרישת גנץ ששר המשפטים ימונה מטעמו, אך דורשים כי המועמד יאושר עמם ויבוא בהסכמה, עם זאת, לגנץ יהיה וטו על חקיקה בנושאי מערכת המשפט. המועמדים המובילים לתפקיד הם אבי ניסנקורן או חילי טרופר. בשתי המפלגות אומרים שיש עדיין פערים במו"מ, בין היתר בנושא החלת הריבונות והסיפוח. גנץ דורש וטו על הנושא והליכוד מתעקשים שיתחייב לקדם מהלכי סיפוח.

תיק החינוך יישאר אצל בלוק הימין, ובין שר הביטחון נפתלי בנט לשר החינוך רפי פרץ צפוי להתנהל קרב מי יחזיק בתיק. בעוד בנט הוא יו"ר המפלגה וראוי לקבל את התיק ראשון, פרץ מצפה מנתניהו להשאיר בידו את התיק לאחר שלטענתו "שילם מחיר אישי כבד" לטובתו. בליכוד הכחישו את המתווה ומסרו כי "הדיווחים על פרטי המו"מ הם בגדר שמועות בלבד".

פגישת נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, יו"ר הליכוד בנימין נתניהו, ויו"ר כחול לבן בנימין גנץ, המתקיימת בבית הנשיא 15 במרץ 2020. רועי אברהם, לע"מ, אתר רשמי
בדרך לאחדות? גנץ, ריבלין ונתניהו/אתר רשמי, רועי אברהם, לע"מ

לפי ההערכה גנץ צפוי להגיע לממשלה עם 15 ח"כים של חוסן לישראל וייתכן שגם עם חלק מסיעת העבודה, עמיר פרץ ואיציק שמולי, בהתאם לסיכום מוקדם בין גנץ ופרץ. מעמדם של ח"כ יועז הנדל וצביקה האוזר עדיין אינו ברור שכן הם שייכים לסיעת תל"ם בראשות משה יעלון ועליהם להתפצל מהסיעה על מנת להצטרף לממשלה עם גנץ.

ישיבת ממשלה בגבעת התחמושת, מאי 2014. אמיל סלמן, מערכת וואלה! NEWS
נשארים בחוץ. לפיד ויעלון/מערכת וואלה! NEWS, אמיל סלמן

אם המגעים בין הליכוד וכחול לבן להקמת ממשלת חירום/אחדות יבשילו, הממשלה צפויה לכלול לפחות כ-30 שרים. מדובר במספר השרים הגדול ביותר בממשלה מאז 2009, אז הממשלה מנתה כ-30 שרים. הממשלה הנוכחית מונה כ-24 שרים, וכדי לעמוד בתנאי המתווה להקמת ממשלת אחדות היא צפויה לכלול כ-30 שרים. הגדלת מספר השרים נועדה לאפשר מענה בעיקר לצרכים הקואליציוניים של נתניהו מול הליכוד ובלוק הימין, שכן אחרי הקמת ממשלת האחדות לפחות שליש משרי הממשלה הנוכחיים צפויים לוותר על תפקידיהם. עלות לשכת שר מוערכת בכ-5-6 מיליון שקלים לשנה.

אחרי בחירות 2013 הוסכם על הגבלת מספר השרים בממשלה ל-21 ובכנסת ה-19 אף חוקק תיקון לחוק יסוד הממשלה המגביל את מספר השרים המקסימלי ל-18. עם זאת, מאז בחירות 2015 הממשלה בראשות נתניהו העבירה הוראות שעה לדחיית התיקון לחוק שאפשרו את הגדלת מספר השרים היושבים סביב שולחן הממשלה, ובשנה שעברה הליכוד הוביל את ביטול התיקון לחוק והסיר לחלוטין את מגבלת השרים.

כחול לבן מתפרקת

במסגרת היוזמה בין הליכוד לאנשיו של גנץ, הגיש האחרון את מועמדותו לתפקיד יו"ר הכנסת. המהלך של גנץ הוביל לפיצוץ פנימי בכחול לבן, שכן לפי ההסכם בין המפלגות (חוסן לישראל ויש עתיד), יו"ר הכנסת ייבחר מטעם יש עתיד תפקיד שייעדו לח"כ מאיר כהן. בעקבות זאת, מפלגות יש עתיד ותל"ם הגישו בקשת פיצול מחוסן לישראל.

(עדכון ראשון: 16:55)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully