הפעוטונים סגורים - וההורים דורשים את כספם בחזרה: "כורעים תחת הנטל"

בעקבות ההוראה על סגירת הגנים, הפעוטונים ומעונות היום במסגרת משבר הקורונה, הורים רבים אינם יודעים מי יחזיר להם את הכסף ששילמו מראש, בעוד שילדיהם נשארים בבית. "לא נשלם על שירות שאנחנו לא מקבלים", הם אומרים. משרד העבודה: "מדובר במצב חריג והנושא ייבחן"

15/03/2020
צילום: רוני כנפו, עריכה: שאול אדם

מדי חודש, משלמים עשרות אלפי הורים בישראל אלפי שקלים כדי שילדיהם יגיעו למעון של משרד העבודה, לפעוטון פרטי או לצהרון של משרד החינוך. עם הוראת השעה החדשה על סגירת מוסדות החינוך, מוחים הורים רבים על כך שלא ניתנה הנחיה מסודרת על ידי נציגי משרדי הממשלה השונים על השבת הכסף שהם משלמים בצ'קים או בהוראות קבע לאותם מוסדות.

לאור ההחלטות שניתנו אמש (שבת) בצורה נמהרת, במשרדי הממשלה ובמשרד החינוך עדיין לא יודעים האם הכסף יושב להורים או לא. מצבם של ההורים ששולחים את ילדיהם לפעוטון פרטי גרוע בהרבה, שכן אין פיקוח ממשלתי על אותם מוסדות וכעת הורים רבים נתונים לחסדיהם של מנהלי הפעוטונים.

אודרי שלום, שבתה לומדת במעון יום של ויצ"ו, סיפרה כי כל התשלומים נעשים בהוראת קבע כך שהתשלום על חודש מרץ כבר ניתן. "עדיין לא עודכנו איך נקבל החזר. אני מקווה שיהיה החזר על חצי מחודש מרץ ולא ייגבו לנו אותו", אמרה.

נותרו סגורים עקב ההנחיות החדשות. גן ילדים(צילום: שי מכלוף)

שלום משלמת 3,050 שקלים בחודש על המעון. יש לה שני ילדים נוספים, הלומדים בגן של העירייה, והיא משלמת על צהרון עבור שניהם. ואם זה לא מספיק - היא שילמה 500 שקלים נוספים על הקייטנה של פסח שעומדת אף היא להתבטל. "מדובר בהרבה כסף", אמרה שלום. "אין הנחיות על החזר כספי. אם הם בצהרון או בגן אני לא רואה למה אני צריכה לשלם. הם בפועל לא נמצאים בגן. המדינה צריכה לתת הנחייה שהם צריכים להחזיר את מה שכבר שילמנו ולא לגבות מאיתנו על החודשים הבאים. אני לא יודעת עד מתי המצב הזה יימשך".

גילי, אם לשלושה מאזור המרכז, אמרה בשיחה עם וואלה! NEWS כי "זה לא הגיוני שישלחו אנשים לחל"ת (חופשה ללא תשלום), או שאנשים יישארו בבית ללא הכנסה, ואנחנו נצטרך לשלם אלפי שקלים על גן. בשום אופן לא נסכים למצב הזה. במדינה הזו תמיד דופקים את ההורים. מדובר באנשים צעירים שהכרחיים למשק. הם עובדים וניצבים עכשיו בפני חשש כלכלי ועתיד לא ברור. חייבים לוותר להם מיידית על התשלומים האלו".

עוד בוואלה!

אילו שירותים יופסקו, ומה עומד מאחורי ההנחיות? המדריך למגבלות הקורונה

לכתבה המלאה

דורון, אב לילד בפעוטון ולילד בצהרון, הצטרף לדברים אלה ואמר כי "לא הגיוני שהורים שכורעים תחת הנטל ובמשלמים לגנים פרטיים בין 3,000 ל-4,000 שקלים באזור המרכז ייאלצו להמשיך לשלם כשהמדינה אומרת להם שהיא לא יכולה לשלוח את הילדים לגנים. אותו הדבר גם לגבי הצהרונים בבתי הספר. לא הגיוני שנמשיך לשלם עבור שירות שאנחנו לא מקבלים".

דורון הוסיף כי "אנחנו מצפים מהמדינה להודיע לנו שאנחנו לא צריכים לשלם את התשלומים האלה. להתחשב בנו זה הכי הגיוני בעולם ואנחנו מצפים לתשובות בהקדם האפשרי".

"לא יודעים עד מתי המצב הזה יימשך". גן ילדים בשדרות, ב-2019(צילום: ראובן קסטרו)

עו"ד קרוליין עידן, הסבירה בשיחה עם וואלה! NEWS כי "הורים רבים מצאו עצמם במצוקה רבה לנוכח המשבר המתפרץ, והעובדה שבמסגרות הפרטיות יש להם התחייבות לתשלום ל-12 חודשים". עו"ד עידן אמרה כי "המחוקק לא נתן מענה משפטי למצב החירום שמדינת ישראל נקלעה אליו בימים האחרונים בעקבות משבר הקורונה. חוק החוזים קובע כי בקיום של חיוב הנובע מחוזה יש לנהוג בתום לב, וגם כאן יאלצו הצדדים לגלות תום לב עד לחלוף המשבר".

עוד הוסיפה עו"ד עידן כי "אין ספק שההורים בגנים הפרטיים נושאים בתשלום מלא גם בחודש אוגוסט, על אף שהמסגרות הפרטיות פועלות באופן חלקי ולא באופן מלא. יתכן וחלופה ראויה למשבר תהיה להפעיל את המסגרות הפרטיות בחודש אוגוסט באופן מלא, כנגד ה'חופשה' הכפויה שנקלענו אליה".

"המחוקק לא נתן מענה למצב החירום שישראל נקלעה אליו". עו"ד עידן(צילום: מערכת וואלה! NEWS, באדיבות המצולמת)

אחז אגם, יו"ר ועד הגנים בעיר תל אביב, אמר כי "במצב הנוכחי שבו כל המשק מתבקש לתת כתף במאמץ להילחם בנגיף הקורונה, מצופה שההורים בגני הילדים יקבלו החזר מלא על התקופות בהן הילדים לא יהיו במסגרות, אם מדובר במעונות היום, בגנים הפרטיים או בצהרונים בגני העירייה. בתקופה של חוסר ודאות חשוב שההורים ידעו שהם לא נדרשים לשלם על שירותים שאינם מקבלים".

מוויצ"ו נמסר כי "הדבר בבירור". גם בנעמ"ת מסרו: "אנחנו מחכים להנחיות, מדובר בנושא מורכב מחר יתקיימו דיונים ונראה איך לפעול בהמשך".

במשרד העבודה אמרו: "מדובר בנושא חריג שלא היה בעבר והנושא ייבדק", ובמשרד החינוך אמרו דברים ברוח דומה: "נעדכן בהמשך".

(עדכון ראשון: 08:34)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully