וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נתניהו: כל השבים מחו"ל יחויבו בבידוד למשך 14 יום

לאחר שורת דיונים על החשש מהתפשטות הקורונה, ראש הממשלה החליט על חובת בידוד עבור השבים מכל המדינות, שתיכנס לתוקף מיידית עבור ישראלים ותוך 72 שעות עבור זרים. באוצר מעריכים כי עלות ההחלטה היא חמישה מיליארד שקלים. חברות ארקיע וישראייר מפסיקות את הטיסות לחו"ל

צילום: המרכז הרפואי פוריה, לע"מ, עריכה: עמית שמחה

בהלת הקורונה - עדכונים אחרונים:

  • נתניהו: על כל השבים מחו"ל להיכנס לבידוד למשך 14 יום
  • עבור ישראלים - חובת הבידוד מיידית, עבור זרים - תוך 72 שעות
  • מנכ"ל משרד הבריאות: "החלטנו שאנחנו צריכים לעלות מדרגה"
  • חברות "ארקיע" ו"ישראייר" הודיעו על הפסקת הטיסות לחו"ל

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (שני) כי כל מי שיגיע לישראל מחו"ל ייכנס לבידוד של 14 יום, זאת מחשש לחשיפה לנגיף הקורונה. "זו החלטה קשה, אבל היא חיונית כדי לשמור על בריאות הציבור - ובריאות הציבור קודמת לפני הכול", אמר נתניהו. לדבריו, ההחלטה תהיה בתוקף למשך שבועיים. היא תיכנס לתוקף באופן מיידי עבור ישראלים, ובתוך 72 שעות עבור אזרחים זרים.

החלטתו של נתניהו מגיעה לאחר סדרת דיונים שקיים בלשכתו בירושלים, בנושא מדיניות הנכנסים לישראל מחו"ל, היערכות כלכלית וכן דיון מדעי-טכנולוגי על נגיף הקורונה. על פי ההערכות במשרד האוצר, עלות החלטתו של ראש הממשלה למשק עומדת על חמישה מיליארד שקלים. נתניהו הוסיף כי "במקביל אנחנו מקבלים החלטות כדי לשמור על כלכלת ישראל".

בדיונים השתתפו שורת שרים בממשלה - שר הבריאות, שר האוצר, שר הפנים, שר הכלכלה, שר התיירות, שר התחבורה, שר החקלאות ושר העבודה והרווחה. כמו כן, השתתפו בדיונים מנכ"לי משרדי הממשלה הרלוונטיים, גורמים ממשרד הביטחון, מנהל המכון הביולוגי, המדען הראשי במשרד המדע והטכנולוגיה, יו"ר רשות החדשנות וגורמים נוספים.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר הבריאות, יעקב ליצמן במהלך הצהרה לתקשורת בנושא נגיף הקורונה, משרד רה"מ, ירושלים 8 במרץ 2020. יונתן זינדל/פלאש90, אתר רשמי
"הבריאות לפני הכול". נתניהו עם ליצמן, אתמול/אתר רשמי, יונתן זינדל/פלאש90

אחרי שהדיונים הסוערים הסתיימו ללא הכרעה, ההחלטה עברה לידיו של נתניהו. לדברי שר הפנים אריה דרעי, אם היו מחליטים להוציא לפועל את חובת הבידוד רטרוקאטיבית, כלומר על ישראלים שכבר שבו מחו"ל, היה יכול להיות מדובר ב-268 אלף ישראלים שיידרשו להסתגר בבתיהם. הערב, הסביר דרעי כי "בדיון בממשלה עלתה השאלה האם לקבוע בידוד רטרואקטיבי לכל השבים. הסברתי ש-268 אלף ישראלים הגיעו בשבועיים האחרונים. הם היו בנוכחות עוד מאות אלפים של אנשים בשבועיים האלה. זאת הייתה גזירה שהציבור לא יוכל לעמוד בה".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר כי ההחלטה התקבלה "לאחר שורה ארוכה של דיונים עם ראש הממשלה וכל הנוגעים בדבר שכדי שנוכל להמשיך את מדיניות ההכלה והשליטה בנדבקים, אנחנו צריכים לעלות מדרגה. מעתה ואילך, כל מי שש לישראל מכל מדינה שהיא ייכנס לבידוד למשך 14".

הוא הסביר כי הצעד נעשה "כדי להמשיך את היכולת שלנו כדי לשמור על מספר נמוך יחסית של חולים לעומת מדינות אחרות ולשטח את העקומה. אלה היו דיונים מורכבים, אבל שיקולי בריאות הציבור קודמים לכל. אם לא נעשה את זה נגיע למצב כמו איטליה שמערכת הבריאות הגיעה לאי ספיקה".

בר סימן טוב הבהיר כי ההחלטה לא תחול רטרואקטיבית. עם זאת, הוא הדגיש בנוגע לישראלים ששבו מחו"ל כי "מי שיש לו תסמינים צריך להתקשר ישר למד"א וניקח בדיקה. מכיוון שמדובר במספר גדול של אנשים, זה ייקח זמן. הכללים יחולו גם על מי שלא תושבי ישראל".

נמל תעופה בן גוריון תחת חשש מקורונה, 5 במרץ 2020. ראובן קסטרו
כל השבים מחו"ל יוכנסו לבידוד. נוסעים עם מסכות בנתב"ג/ראובן קסטרו

"אנחנו קונים זמן יקר שיאפשר את המשך שגרת החיים בישראל כמה שיותר זמן, שלא נגיע למצב שסוגרים בתי ספר ואוניברסיטאות כמו במדינות אחרות", הוסיף בר סימן טוב. "הסיטואציה מתפתחת. אם היא תשתנה לכיוונים לא רצויים - ננקוט עוד צעדים".

מנכ"ל משרד הבריאות הוסיף בפנייה לציבור כי "היכולת שלנו להצליח תלויה בשיתוף הפעולה של הציבור עם ההנחיות שלנו. עד עכשיו התרשמנו מאוד לטובה עם הסולידריות, כמעט כולם נענו להוראות שלנו. אנחנו מפעילים אמצעי אכיפה רק בשוליים. אנחנו קוראים לציבור להמשיך לשמור על ההנחיות ועל היגיינה".

חברות תעופה מפסיקות את הטיסות לחו"ל

לאחר ההחלטה, חברות "ארקיע" ו"ישראייר" הודיעו כי הן מפסיקות את הטיסות לחו"ל. בארקיע הדגישו כי בחברה מתגברים את הטיסות הפנים-ארציות במטוסי "איירבס" שעוברים חיטוי.

בישראייר אמרו כי החברה תפעל עד לסוף השבוע כדי להחזיר את כלל נוסעיה השוהים בחו"ל. לאחר מכן, תבטל את טיסותיה הבינלאומיות המתוכננות עד לסוף חודש מרץ. עוד הדגישו בחברה כי הטיסות הפנים-ארציות נמשכות כסדרן. "זוהי שעה קשה לענף התעופה והתיירות במדינת ישראל מאחלים החלמה מהירה לחולים ומקווים שניתן יהיה לחזור למסלול חיים תקין במהרה", מסרה ישראייר.

הדיונים התקיימו לאחר שאתמול, ראש הממשלה הודיע כי המהלך נשקל במסיבת עיתונאים משותפת עם שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב. "הגענו למסקנה שאם נעשה עוד צעדים - זה יוחלט על כלל המדינות", אמר נתניהו. "הבריאות קודמת לכל, אלה החיים עצמם. הבריאות גם מבטיחה את הכלכלה. אם יש התפרצות גדולה מאוד של המחלה, קשה מאוד לקיים את הכלכלה. זו עדיין החלטה קשה ובשביל זה אנחנו פה".

באיגוד רופאי בריאות הציבור אמרו על ההחלטה כי "כדאי שנלמד את הלקח מסאגת קבלת ההחלטה לגבי סגירת הגבולות לשיפור קבלת ההחלטות בהמשך". באיגוד הוסיפו: "לדוגמה, עבור קבלת החלטה אפשרית בעתיד על הפסקת לימודים במערכת החינוך, לצורך מניעת הדבקה, צריך לבנות תהליך סדור של עבודה מקצועית להצגת החלופות והמשמעויות על בסיס ראיות, דיון של המומחים בבריאות הציבור ומכל המערכות הרלוונטיות, היערכות מתאימה, קביעת הקריטריונים והצגה לועדת שרים וראש הממשלה ותקשור ההחלטה לציבור". עוד אמרו באיגוד כי "קבלת ההחלטות חייבת להיות שיטתית, מקצועית ועל בסיס נתונים ולא תחושות בטן".

במהלך היום, הודיע משרד הבריאות על שלושה חולים נוספים בנגיף - שמספרם עלה ל-42. אחד מהם הוא תושב תל אביב בן 38 שחזר מאוסטריה ב-2 במרץ. השני הוא תושב תל אביב נוסף, בן 52, שחזר אף הוא מאוסטריה באותו היום. בנוסף אליהם, גם תושב השרון בן 41 ששב מספרד נדבק בקורונה, ואף היה בכמה מקומות ב-2 וב-3 במרץ - אולם "מפלים" בראשון לציון, מלון דיויד אינטרקונטיננטל וסופרמרקט "שימורי איכות" במכתש 6 שבחולון.

(עדכון ראשון: 19:13)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully