נוחי דנקנר בריאיון ראשון אחרי שחרורו: "היינו 6 אסירים בתא, הסתדרתי עם כולם"

איש העסקים, שהורשע בהרצת מניות וזכה לקיצור עונשו, צפוי לחזור לעולם העסקי בקרוב. על תקופתו בכלא, שם ריצה עונש לצד אסירי עולם ועבריינים מוכרים: "כולם שם שווים, התייחסו אליי בצורה טובה". בלעדי

לירן לוי
24/02/2020
עריכה: עמית שמחה

איש העסקים נוחי דנקנר, שריצה שנה וארבעה חודשי מאסר בגין תרמית בניירות ערך, השתחרר החודש מבית הסוהר. בראיון ראשון מאז יצא לחופשי מספר דנקנר על תקופת עונשו בין הסורגים ותכניותיו לעתיד. מקורביו מוסיפים כי בכוונתו אף לשוב ולהשתלב בעולם העסקי בעתיד הקרוב.

לדבריו, הוא זכה ליחס הוגן בכלא. "כולם שם שווים, התייחסו אליי בצורה טובה מאוד", אמר דנקנר לוואלה! NEWS. "בבית המעצר ניצן היה לי טוב יותר מכלא מעשיהו. היינו שישה אסירים בתא, הסתדרתי עם כולם".

דנקנר סיפר כי לא דרש יחס אחר מהסוהרים. "לא היו לי בקשות מיוחדות משב"ס מלבד לקבל כיסא בזמן שאני מדבר בטלפון הציבורי, מכיוון שבשל בעיה רפואית אני מתקשה לעמוד על הרגליים לאורך זמן", אמר.

"בניצן היה יותר טוב מאשר במעשיהו". דנקנר(צילום: ניב אהרונסון)

מקורביו סיפרו כי הוא ישב עם אסירי עולם ועבריינים מוכרים. אחד מהם הוא ויקטור קטן, שרצח את אופיר חסדאי בחניון ברמלה בשנה שעברה. בבית מעצר ניצן הוא נחשף לחלק מהעצורים בפרשת טלגראס, אולם "אף פעם לא שפט אף אחד ותמיד ניסה לתמוך בכולם", מספרים מקורביו.

דנקנר, אומרים המקורבים, הקפיד על שגרה הדומה לזו של יתר חבריו לתא: "הוא היה מתעורר בכל בוקר בשעה 05:00 לספירת אסירים, ולאחר מכן מתפלל ויוצא לעבודה". הם מספרים כי הוא עבד במכבסה בשירותי בתי הסוהר, במסגרתה היה אחראי על הרישום במכבסה.

עוד בוואלה!

אסירים מפורסמים, לחצים ועלילות דם: מאחורי כותלי "הכלא של הפוליטיקאים"

לכתבה המלאה

"הוא היה עובד עד 12:30, בשאר היום הוא היה מקפיד להתפלל והיה עסוק רבות בכתיבת הספר שלו. הוא גם השתתף בקבוצה טיפולית של שב"ס לעברייני מרמה והשתתף בסדנת מוזיקה. גם כשהוא נכנס לכלא הוא היה אופטימי", אמר אחד ממקורביו לוואלה! NEWS. "כשהוא השתחרר, הרבה מחבריו באו לבקר אותו. הוא רוצה להשתקם ולחזור למסלול חייו".

"מודה לנשיא ריבלין"

צילום: ניב אהרונסון, עריכה: ניר חן

בשבועות האחרונים לפני ששוחרר, הועבר דנקנר ממעשיהו לבית המעצר ניצן. זאת לאחר שהמשטרה פתחה בחקירה בשל תלונה שהגיש נגדו אסיר אחר בכלא. על פרטי התלונה הוטל צו איסור פרסום, ולבסוף החליטה הפרקליטות לסגור את התיק נגד דנקנר מחוסר ראיות. בשבוע שעבר אושרה בקשתו להשתחרר ממעצר בית לילי.

איש העסקים, כאמור, זכה להמתקת עונשו - בין היתר בשל מצבו הרפואי. מחר הוא צפוי להתייצב לניתוח בבית חולים. מקורביו מספרים כי לאחר שיעבור את הניתוח ויחלים, וכחלק ממסלול החזרה לחייו, הוא מתכנן לחזור ולהשתלב בפעילות עסקית.

דנקנר הורשע במסגרת פרשת הרצת המניות באיי-די-בי אחזקות בפברואר 2012. הוא נידון לשלוש שנות מאסר והחל לרצות את עונשו ב-2 באוקטובר 2018. הוא הורשע בתרמית בניירות ערך יחד עם איש שוק ההון איתי שטרום, שנידון לשנתיים מאסר. עונשם של השניים הוחמר באוגוסט 2018 על ידי בית המשפט העליון, לאחר שערערו על העונש שנגזר עליהם על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב שנתיים קודם לכן. מנגד הגישה פרקליטות המדינה ערעור וביקשה להטיל עליהם עונש חמור יותר - וזה התקבל, בהחלטת השופטים דוד מינץ, ניל הנדל וג'ורג' קרא.

"גם כשהוא נכנס לכלא הוא היה אופטימי". דנקנר(צילום: ניב אהרונסון)

מפסק הדין עולה כי דנקנר ושטרום פעלו כך שהאחרון רכש באמצעות החברה שלו, ISP, כמות גדולה מהמניות שהוצעו לציבור. בכך יצר ביקוש מלאכותי שהשפיע על מחיר המניה. החברה הצליחה לגייס באותה הנפקה 321 מיליון שקלים, מתוכם 62 מיליון נרכשו על ידי בעלי שליטה או בעלי עניין. לדנקנר גם חובות לבנקים. בימים אלו הוא משלם את החוב על פי ההסדר שאליו הגיע עם הנושים.

שבועיים לפני שחרורו, החליט נשיא המדינה ראובן ריבלין להמתיק את עונשו של דנקנר בארבעה חודשים ולהמיר אותם במאסר על תנאי. קודם לכן קיבלה ועדת השחרורים את בקשתו לקיצור מאסרו בשליש.

  • נוחי דנקנר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully