פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   גלים מתנפצים ורוחות עזות: המחזה המיוחד בכנרת מתיעוד הרחפן

   שילוב המפלס הגבוה עם רוחות מזרחיות חזקות גרם לסערה בימה ואלפי מבקרים פקדו את המקום במהלך סוף השבוע. בטבריה בירכו על עליית גובה המים, אך הביעו חשש מפתיחת סכר דגניה שעלולה להציף את החופים ולגרום לנזקים. צפו בתמונות משמי הכנרת

   גלים מתנפצים ורוחות עזות: המחזה המיוחד בכנרת מתיעוד הרחפן
   צילום: אלון נבון, אושרי וייצמן עריכה: עמית שמחה

   רק עוד מטר אחד ו-14 סנטימטרים היו חסרים אתמול (שישי) בבוקר לכנרת מלאה. חורף שני ברציפות מבורך בגשמים העלה את מפלס האגם לגובה. שילוב של המפלס הגבוה עם רוחות מזרחיות חזקות (שארקיות) שנשבו כל סוף השבוע גרם לכנרת לסעור, ובחופים המערביים של האגם הגלים התנפצו על החופים לגובה רב.

   הדבר ניכר בעיקר בטיילת טבריה, לשם משך המחזה המיוחד אלפי מבקרים במהלך סוף השבוע. אושרי וייצמן, תושב העיר ומפעיל דף הפייסבוק "חדשות טבריה", אמר שהרבה שנים כבר לא נראו תמונות יפות כאלו בחופי טבריה. "זו ממש ברכה וממלא את הלב שמחה", תיאר. "הציבור כולו מרגיש כך והמונים הגיעו לראות את הכנרת בשיאה. אני מקווה שהכנרת תמשיך לעלות ושלא יפתחו את סכר דגניה".

   כנרת סוערת עם רוחות עזות בטיילת טבריה. 14 בפברואר 2020 (אתר רשמי , רשות הכינרת)
   חורף שני ברציפות מבורך בגשמים. הכנרת סוערת (צילום: רשות הכנרת)
   הכנרת סוערת בגלל רוחות חזקות, והגלים מתנפצים על הטיילת. 14 בפברואר 2020 (אתר רשמי , ניר רמון)
   גלים מתנפצים בגלל הרוחות העזות. הכנרת (צילום: ניר רמון)

   בשבוע שעבר הודיעה רשות המים על כמה נקודות גובה מפלס קריטיות בהן תינתן ההוראה לפתיחת סכר דגניה. הנקודה הקרובה תבחן ב-29 בפברואר. אם המפלס יהיה מרוחק חצי מטר מהקו האדום העליון, הסכר יפתח. על פי גובה המפלס שנמדד אתמול אנחנו רחוקים 84 ס"מ מנקודה זו.

   בחורף 2004 מפלס הכנרת היה גבוה ב-20 ס"מ בהשוואה להיום, אז הוחלט לא לפתוח את הסכר. באותו חורף אף נשקלה האפשרות לשנות את הקו האדום העליון ולתת למפלס לעלות בעשרה ס"מ נוספים.

   טיילת טבריה מלאה במבקרים. 15 בפברואר 2020 (אתר רשמי , אושרי וייצמן)
   טיילת טבריה גדושה מבקרים, היום (צילום: אושרי וייצמן)
   טיילת טבריה מלאה במבקרים. 15 בפברואר 2020 (אתר רשמי , אושרי וייצמן)
   מבלים בטיילת טבריה, היום (צילום: אושרי וייצמן)

   עם זאת, יש לזכור שבחורף 1968-69 הכנרת עלתה במהירות וכשהסכר נפתח, זה כבר היה מאוחר מדי וכמות המים שנכנסה לאגם הייתה גדולה באופן משמעותי מכמויות המים שיצאו. בעקבות זאת הכנרת הציפה חופים רבים ולעסקים שונים נגרמו נזקים.

   הכנרת סוערת בגלל רוחות חזקות, והגלים מתנפצים על הטיילת. 14 בפברואר 2020 (אתר רשמי , אושרי וייצמן)
   גלים מתנפצים על הטיילת בטבריה. הכנרת סוערת (צילום: אושרי וייצמן)

   בטבריה עדיין זוכרים כי באותו חורף 14 חופי רחצה ספגו הפסדים כספיים, וכעת, יחד עם ההתלהבות והשמחה מעליית המפלס, קיים חשש כי שרקיות נוספות בשילוב מפלס גבוה יותר עלולים לפגוע בחופי העיר.