פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מצטרף לעדר: תיעוד נדיר של עגל שנולד לראם לבן בנגב

   רגעיו הראשונים של העגל, שנולד בשמורת הטבע חי בר יוטבתה, תועד על ידי פקחי רשות הטבע והגנים, בתום היריון שאורכו כ-260 יום. הראם הלבן הוא בעל חיים מעלה גרה גדול מימדים שנעלם מנופי ישראל בסוף המאה ה-19 והוחזר לראשונה לטבע לפני כעשרים שנה

   מצטרף לעדר: תיעוד נדיר של עגל שנולד לראם לבן בנגב
   צילום: זיו וידן רשות הטבע והגנים, עריכה: שאול אדם

   עגל שנולד לראם הלבן הבוקר (שבת) בשמורת הטבע חי בר יוטבתה תועד על ידי פקחי רשות הטבע והגנים בשמורה, שתיעדו את רגעיו הראשונים של העגל, שנולד בתום היריון שאורכו כ-260 יום. הראם הלבן הוא בעל חיים מעלה גרה גדול מימדים שנעלם מנופי ישראל בסוף המאה ה-19 והוחזר לראשונה לטבע לפני כעשרים שנה. בזכות התאמתו לתנאי המדבר הקיצוניים, הוא יכול לשרוד ימים רבים מבלי לשתות מים. הוא תלוי במזונו בעצי השיטה וניזון מעלים, פרחים ותרמילים של העצים.

   מדובר בבעל חיים חברתי שחי בעדר של עד עשרה פרטים, הכוללים זכר שליט, כמה נקבות דומיננטיות וצאצאיהם. בכל קבוצת ראמים, הנקבה הדומיננטית היא זו שמכוונת את העדר בחיפוש אחר מזון. תפקידו של הזכר הוא להגן על העדר מפני טורפים.

   תיעוד רגעיו הראשונים של עגל שנולד לראם הלבן בשמורת הטבע חי בר יוטבתה, 15 בפברואר 2020 (אתר רשמי , זיו וידן רשות הטבע והגנים)
   העגל ואמו, הבוקר (צילום: זיו וידן רשות הטבע והגנים)

   תיעוד רגעיו הראשונים של עגל שנולד לראם הלבן בשמורת הטבע חי בר יוטבתה, 15 בפברואר 2020 (אתר רשמי , זיו וידן רשות הטבע והגנים)
   עדר של עד 10 פרטים. העגל ואמו, הבוקר (צילום: זיו וידן רשות הטבע והגנים)

   בעבר היה הראם נפוץ במדבריות של חצי האי ערב אך איומים כגון ציד לא חוקי כמעט והובילה להכחדתו מהטבע בעולם ב-1972. כשהיה על סף הכחדה, נאספו שמונה פרטים והוחזקו בגרעין רבייה על מנת שיוכלו לשוב בעתיד לטבע. כיום, מעריכים שישנם כ-100 ראמים בטבע בישראל. רשות הטבע והגנים מבצעת השבות לטבע בנגב ובערבה ועוקבת אחר הסתגלות הפרטים לאחר השחרור באמצעות משדר. 102 פרטים נוספים נספרו בספירה האחרונה בגרעין הרבייה בחי בר יוטבתה.