ישראל ליפן: הורידו את האזרחים הישראלים מספינת הקורונה

משרד החוץ פנה לרשויות ביפן בבקשה להוריד את האזרחים הישראלים מהספינה השוהה זה כשבוע לחופי המדינה בשל נוסעים שנדבקו בנגיף קורונה. שר החוץ הנחה לבדוק אפשרויות בידוד אחרות לאזרחים הישראלים שנמצאים על האוניה. "רק תנו לנו להגיע לארץ כבר", אמרה אחת הנוסעות

12/02/2020
צילום: רויטרס, עריכה: עמית שמחה

משרד החוץ פנה היום (רביעי) לרשויות ביפן בבקשה להוריד את האזרחים הישראלים מהספינה שבה נדבקו חלק מהנוסעים בקורונה. בנוסף לכך, ביקש משרד החוץ מהרשויות היפניות לבדוק אפשרויות בידוד אחרות לנוסעים. שר החוץ ישראל כץ יקיים מחר מערכת מצב בנושא נגיף קורונה במשרד החוץ בירושלים.

במשרד החוץ ציינו כי הם נמצאים בקשר יומיומי עם הרשויות ביפן בעניין האזרחים הישראלים שנמצאים על הספינה שנמצאת מול חופי יפן. כמו כן, נמסר כי שגרירות ישראל ביפן דואגת להבטחת מענה לצרכיהם של האזרחים הישראלים, לרבות אספקה שוטפת של תרופות ואוכל כשר, כאשר הרשויות היפניות מסייעות בכל מה שנדרש. כמו כן הועברו חבילות של אספקה מהארץ. בנוסף לכך, בוחנים במשרד החוץ כיצד לסייע לאזרחים לשוב לארץ עם סיום תקופת הבידוד, לרבות הסדרת מכתב מהרשויות ביפן שמאשר סיום תקופת הבידוד שיאפשר לאזרחים לטוס חזרה לארץ.

נציבות הבריאות במחוז חוביי שבסין, מוקד התפרצות הנגיף, הודיעה היום כי מניין הקורבנות מווירוס קורונה, או בשמו החדש, ה"קוביד-19", עלה ל-1,113 איש, אחרי שנמנו 97 קורבנות נוספים. מספרם הכולל של הנדבקים בווירוס ברחבי העולם עלה ל-44,653. פרט לשניים, אחד בפיליפינים ואחד בהונג קונג, כל הקורבנות הם בסין. במחוז חוביי לבדו גבה הנגיף 980 קורבנות, וכ-32 אלף בני אדם נדבקו.

מספר הנדבקים בווירוס ברחבי העולם עלה ל-44,653. נוסעים בשדה תעופה בבוליביה עם מסכות(צילום: רויטרס)

שלווה דהאן ממבשרת ציון, שנמצאת על ספינת התענוגות מול יפן עם בעלה, סיפרה כי "המשפחות שלנו עשו עצומה, מחאה, כל הילדים והנכדים התאגדו כולם ביחד, פנו לשר הבריאות ושר החוץ, רוצים לצאת מפה". היא הוסיפה כי "הכי חשוב לנו להגיע לארץ בלי מחסומים בדרך, אין טיסה ישירה מפה לישראל, יש קונקשן, ברגע שנגיע לרוסיה והם גם ירצו לשים אותנו בבידוד בגלל שהגענו מפה זה לא מתאים".

היא הדגישה כי "שר הבריאות, שר החוץ, חברות הביטוח צריכים לקחת את עצמם בידיים ולדאוג להעביר אותנו בטיסה ישירה חזרה לארץ". לדבריה, "אנחנו רוצים להגיע לארץ, ממה שהבנו נצטרך גם להיות בבידוד בארץ, אין לי בעיה עם זה, רק תנו לנו להגיע לארץ כבר". על סיפון הספינה העוגנת לחופי יפן נמצאים 14 ישראלים מזה כשבוע. "לאט לאט המצב רוח שלנו יורד, אנחנו מקווים שלא נכנס לייאוש", סיפרה דהאן. "אני משתדלת להיות חזקה בגלל הילדים, הם מתקשרים ומעודדים אותנו, מדברים איתנו, בעלי אמר לי 'תראי מה הם עושים בשבילנו, תתחזקי בשבילם'. אז אני מתחזקת בשביל הילדים שלי". היא הוסיפה כי "אנחנו בחדר כל היום, לא יוצאים, יש לנו שעה אחת ביום לצאת לעשות סיבוב בסיפון למעלה ברציף למעלה וזהו. זה בלתי נסבל להיות עשרים ושלוש שעות בחדר קטן".

עוד בוואלה!

כבר 1,113 קורבנות מהווירוס, אך מספר המקרים החדשים בסין בירידה

לכתבה המלאה
"משתדלים להיות חזקים". בני הזוג דהאן על הספינה(צילום: באדיבות המצולמים)

בתוך כך, שר הבריאות יעקב ליצמן שוחח הבוקר עם הישראלים השוהים בבידוד בספינה, לאחר ישיבת ההערכות היומית בנושא נגיף הקורונה. שר הבריאות, ומנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב, קיימו מספר שיחות וידאו עם הישראלים שנמצאים בספינה, ושוהים בבידוד מחשש להידבקות אפשרית בנגיף קורונה. השר חיזק אותם והתעניין בשלומם לאור הימצאותם בבידוד, במשך הזמן הנדרש על פי הוראות ארגון הבריאות העולמי. השר ליצמן אף מסר להם את מספר הטלפון של עוזרו בלשכה כדי לתת מענה ככל שיידרש.

מומחים בינלאומיים נותרו מודאגים מהתפשטות הווירוס, שלו יש תסמינים דומים לשפעת, וגבה את חייהם של יותר קורבנות מאשר מגיפת הסארס ב-2002 ו-2003. שני הנגיפים מגיעים מאותה משפחת קורונה. הווירוס התגלה בשוק לסחר בלתי-חוקי בבעלי חיים בעיר ווהאן, בירת חוביי, בדצמבר. מאז, העיר בת 11 מיליון התושבים הושמה בהסגר, וצעדים דומים הוטלו על ערים נוספות ועל עשרות מיליוני אזרחים.

(עדכון ראשון: 15:30)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully