וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברקע הירידה במוטיבציה לשירות: המהפכה שמתכנן אגף כוח האדם בצה"ל

11.2.2020 / 6:34

עקב הירידה בהיקף בני הנוער שמתגייסים לשירות קרבי, לוואלה! NEWS נודע שבאכ"א החליטו על שורת צעדים כדי להעלות את הרצון לשירות. בין היתר, מתוכנן מיון פסיכו-טכני בצו ראשון במציאות מדומה, סיוע בחיפוש עבודה באזרחות ושימוש ברשויות המקומיות למנוע נשירה

צילום: דובר צה"ל, עריכה: עמית שמחה

אגף כוח האדם בצה"ל (אכ"א) מתכנן בימים אלו מהפכה במיון המועמדים לשירות ביטחון ושיבוצם לתפקיד, על רקע השחיקה במעמד הלוחם והירידה במוטיבציה לשרת ביחידות קרביות. גורמים באכ"א מאשרים שקיימת בשנים האחרונות ירידה מתמשכת במוטיבציה לשירות בצה"ל בכלל, ולשירות קרבי בפרט. עיקר ערוצי הבריחה משירות צבאי מתקיימים במישור פלילי, רפואי (בעיקר על סעיף נפשי) ומשמעתי, שמתרחש תוך כדי שירות סדיר.

מגמה בולטת נוספת שמתרחבת אצל בני הנוער, כוללת מאמץ לעבור מיחידות השדה ותפקידי לחימה ליחידות כמו 8200 ומקצועות הסייבר. לעומת זאת, באכ"א מאשרים כי המוטיבציה לשירות ביחידות מיוחדות כמו סיירת מטכ"ל, שלדג, 669, יחידות חטיבת קומנדו, עוקץ וסיירות - תמיד במגמת עלייה. גורמים באכ"א טוענים כי לרוב יש עודף ביקושים ביחידות המיוחדות, אך כשבוחנים את המערך הקרבי, מדגישים באכ"א כי קיימת ירידה.

לפי נתוני אכ"א, נרשמה ירידה בהיקף הלוחמים המתמודדים על מקום בחטיבות החי"ר כמו גולני, גבעתי, נח"ל וכפיר. בחיל ההנדסה נפתרה מצוקת כוח האדם, אך בחיל השריון עדיין קיימת מגמה מדאיגה, שבשלב זה לא מצליחים לפתור. השירות בסביבת הטנק לא פופולרי בקרב בני נוער, שלא חשופים מספיק לטכנולוגיה המתקדמת שמוטמעת בו, לאיכות השירות המבצעי בגבולות המדינה והפעילות נגד הטרור או לפחות לא מעוניינים להחליף זחל או לטפל במנוע הטנק.

גיוס נובמבר גולני-גבעתי, בקו"ם תל השומר, 28 בנובמבר 2018. ראובן קסטרו
"דור המה יוצא לי מזה?". צעירים שהתגייסו לגולני, בבקו"ם/ראובן קסטרו

סוגיה זו יש לנתח לא בראי היקף המתגייסים לצה"ל, אלא בהיקף בני הנוער שיכול וירצה בעתיד להתמודד על תפקידי המ"פ והמג"ד בחטיבות והאגדים. זו שדרת הפיקוד הטקטי של כוחות היבשה, שגם בו מתוכננת מהפכה של ממש. מקור הדאגה של צה"ל הוא לא רק מבריחת מוחות של אנשים טכנולוגיים ואנשי סייבר, אלא תהליך הכשרת הנוער הישראלי להתמודדות על שדרת הפיקוד של כוחות היבשה.

גורמים באכ"א הסבירו שסך הכול קיים מספר קבוע מסך המתגייסים שרוצה להגיע לתפקידי לחימה, ובראייה רחבה יותר, רק שני שליש מכלל המתמיינים מתגייסים. באופן כללי, מסבירים הגורמים כי קיים עודף בכוח האדם בצה"ל, ומרביתו משובץ לתפקידי מנהלה. בסוגיה זו מתכוון צה"ל לטפל בשנים הקרובות באמצעות העברה ושיבוץ לתפקידים טכנולוגיים, במסגרת תהליך השינוי הדיגיטלי שעובר הצבא והטמעת מערכות ממוחשבות. כך למעשה ישתבצו חיילים וחיילות בתפקידים בהם ירגישו תחושת מיצוי ויעילות, ולא בהכרח בתפקידי פקידות ומנהלה בלשכות.

עוד תופעה עמה מתמודדים באגף כוח האדם, היא הגישה המתפתחת של בני הנוער: "אני אחליט איפה להיות...", "אהיה לוחם השאלה היא איפה", "אתרום אבל...". גורמים באכ"א מגדירים אותם כ"דור המה יוצא לי מזה?"

עוד בוואלה!

הייבוא נעצר, החקלאים נפגעים: מלחמת הסחר בין ישראל והפלסטינים מחריפה

לכתבה המלאה
סיכום הנתונים של צה״ל לשנת 2019-''משחקי הכס", תרגיל עוצבת הקומנדו וחיל-האוויר בקפריסין. דובר צה"ל
רק שני שליש מכלל המתמיינים מתגייסים. לוחמי צה"ל בתרגיל/דובר צה"ל

באגף כוח האדם תרגמו את השתנות בני הנוער למשולש שווה צלעות: יכולות מלש"ב, רצונות המלש"ב וצורכי המדינה. בהתאם לכך יתבצעו שינויים משמעותיים בתהליך המיון והשיבוץ כדי להגיע לשיבוץ האופטימלי עבור המלש"ב. המהלך השני שמקדם ראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז, וייצא לפועל באופן משמעותי ברבעון האחרון של שנת 2020 הוא שדרוג השירותים שניתנים למלש"בים ובני משפחותיהם, באמצעות אפליקציה על חשבון המוקד של מיטב שגורר אחריו ביקורת. כבר היום מתבצעות פעולות רבות באופן ישיר על ידי האפליקציה של מיטב, ולא רק באמצעות המוקד הטלפוני.

עוד הוחלט על מעבר למיון פסיכו-טכני בצו ראשון פורץ דרך באמצעות מציאות מדומה (VR) לכלל המלש"בים. באכ"א מעריכים כי מיון מהסוג הזה יאפשר לנוער להתמיין באמצעות אווירה מתאימה, מדויקת ומוכרת לו. לאחר מכן יתבצע מיון במיטב, המבוסס על אלגוריתם מתקדם שיסייע בבחירה ושיבוץ בני נוער לתפקידי לחימה, תוך התמקדות באיכותיים שבהם, שמיועדים לתפקידי פיקוד בעתיד. בקרוב יכריעו באכ"א האם לשלב גם את חוות הדעת של המחנכים בבתי הספר של אותם מלש"בים בשיטת המיון החדשה.

הבדלים מהותיים באיתור מקום עבודה משמעותי באזרחות

הבדלים מהותיים בין הסיכוי של חייל ששרת ביחידת 8200, ללוחם קרבי לאתר מקום עבודה משמעותי באזרחות

האתגר של אכ"א היה ונשאר לאזן בין הרצון לשבץ אלפי בני נוער איכותיים ביחידת 8200, גם כאלה בעלי פרופיל 97 המוגדרים כגאונים, לבין הצורך למלא את השורות בנוער איכותי ביחידות קרביות והטכנולוגיות.

על השחיקה במעמד הלוחם, והשימוש העודף במושג לוחם התקיימו דיונים רבים במטה הכללי של צה"ל. במסגרת אותם דיונים, הועלתה הצעה על ידי אגף כוח האדם: לעגן בחקיקה בכנסת את יוקרתו של הלוחם בצה"ל במהלך השירות ולאחריו, כולל באיתור מקומות עבודה עם השחרור לאזרחות. באכ"א הצביעו על ההבדלים המהותיים בין הסיכוי של חייל ששרת ביחידת סייבר או ביחידת 8200, ללוחם קרבי לאתר מקום עבודה משמעותי באזרחות.

פריסת כוחות צה"ל בגבול הרצועה 13 בנובמבר 2019. רויטרס
לפי ההערכות, בשנת 2024 ייגרם מחסור בכוח אדם בתפקידי לחימה. כוחות צה"ל בגבול הרצועה/רויטרס

עוד הוחלט כדי להילחם בנשירה מצה"ל תוך כדי השירות, לרתום 26 רשויות מקומיות שבהן יש נתונים שליליים. במסגרת הפרויקט, גורמי הסיוע ברשות המקומית וגורמי החינוך יעדכנו את התא המשפחתי, שלרוב לא מעודכן במצבו של החייל עד תום, וילוו את החיילים כדי למנוע את נשירתם מצה"ל. בתוך כך, בצה"ל מתנגדים לעמדת משרד האוצר, שדורש קיצור שירות נוסף של חיילי הסדיר, מאחר ופעולה שכזו תפגע במשימות הצבא לא רק בלחימה. כמו כן, לפי ההערכות באכ"א בהתאם להיקף הילודה בישראל, בשנת 2024 ייגרם מחסור בכוח אדם בתפקידי לחימה.

בקרוב יציג אלוף במיל' רוני נומה לרמטכ"ל אביב כוכבי את ממצאי הוועדה שבחנה את היקף גיוס החרדים לצה"ל. לפי מקורות באכ"א, בעלי תפקידים שונים כבר פרשו מצה"ל ומרבית מההתנהלות טופלה ותוקנה. בהתאם לכך אמור להציג האלוף במיל' נומה מתווה לפעולה בעתיד בעניין גיוס החרדים, ולא רק לחשוף ממצאים שיראו כיצד פעלה השיטה לגיוס מועמדים לשירות ביטחון כחרדים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully