פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בהלת הקורונה: ישראל תחמיר מגבלות הכניסה מסין, נתניהו יכנס דיון מיוחד

   בדיון ייקחו חלק שרים ומנכ"לי משרדי ממשלה במסגרת ההיערכות להתמודדות עם הנגיף, זאת לאחר שהוחלט להגביל את הטיסות והכניסות היבשתיות, הימיות והאוויריות לזרים מסין. נתניהו: "אנו ערים לכך שלא ניתן למנוע לחלוטין את כניסת הנגיף, ולכן נערכים מראש להתמודדות עמו"

   בהלת הקורונה: ישראל תחמיר מגבלות הכניסה מסין, נתניהו יכנס דיון מיוחד
   צילום: משרד הבריאות

   ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס מחר (ראשון) דיון רב-משתתפים הכולל שרי ממשלה ומנכ"לי משרדים בעקבות התפרצות נגיף הקורונה שמקורו בסין. בדיון צפויים לקחת חלק גם גורמי המטה הרלוונטיים להיערכות הלאומית והתמודדות עם נגיף. ממשרד ראש הממשלה נמסר כי מדובר בדיון המשך לזה שהתקיים בשבוע שעבר, ולעדכונים השוטפים בנושא שמקבלים ראש הממשלה ואנשי משרדו.

   "אנחנו לא לוקחים סיכונים מיותרים", אמר נתניהו. הנגיף נמצא כבר בחמש יבשות וביותר מ-25 מדינות. אנו ערים לכך שלא ניתן למנוע לחלוטין את כניסת הנגיף, ולכן נערכים מראש להתמודדות עם הנגיף לאחר כניסתו הראשונה לישראל".

   במקביל, שר הפנים אריה דרעי הודיע כי בהמלצת שר הבריאות יעקב ליצמן, כי לצד צעדי המניעה שננקטו בניסיון למנוע את הגעת הנגיף לישראל, שכללו הגבלת טיסות וכניסות יבשתיות לבאים מסין, כעת הוחלט למנוע כניסה לישראל של זרים ששהו בסין בשבועיים האחרונים ושאינם אזרחי או תושבי ישראל- גם במעברים האוויריים. בכך, כניסת אותם אנשים תימנע דרך מעברי הגבול האוויריים, היבשתיים והימיים. במשרד הבריאות ציינו כי בהמשך ייכנס לתוקף גם צו הקובע תושבי ישראל ששהו בסין ב-14 יום האחרונים לשהות בבידוד ביתי עד חלוף 14 יום ממועד עזיבתם את סין.

   צוות מדא מפנה לבי"ח ברזילי פועל סיני החשוד שחלה בקורונה בשדרות. 26 בינואר 2020 (מד"א)
   "לא לוקחים סיכונים מיותרים". פועל סיני החשוד שחלה בקורונה בשדרות מפונה לביה"ח (צילום: מד"א)

   "רשות האוכלוסין וההגירה תיתן דעתה למציאת פתרונות מתאימים למצבים מיוחדים", נמבסר בהודעת משרד הפנים. בין הגורמים שצפויים להשתתף מחר בדיון: שרי הבריאות, אוצר, חוץ, משפטים, פנים ותחבורה ומנכ"לי משרדיהם. בנוסף ישתתפו ראש המל"ל, מנהל המכון הביולוגי, ראש שירותי בריאות הציבור וראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות.

   מקודם יותר היום הודיעה רשות האוכלוסין וההגירה כי 30 אזרחים סינים שנחתו בישראל בטיסת המשך ממוסקבה גורשו חזרה לרוסיה. הקבוצה, שהועלתה על טיסה חזרה, גורשה בשל הנחיית משרד הבריאות לחסום את התנועה מסין בשל החשש מהתפשטות הוירוס.

   בסין הווירוס הקטלני ממשיך להתפשט ומספר הנדבקים עלה ל-11,791 בני אדם. 259 סינים מתו עד כה בעקבות הנגיף, כשאתמול בלבד מתו 46 בני אדם ואותרו מעל ל-2,102 חולים חדשים במדינה. מספר הנדבקים כבר עקף את זה שנרשם במהלך התפרצות מחלת ה-SARS בסין, בשנים 2002-2003.

   ראש הממשלה, בנימין נתניהו בהמלך ישיבת הממשלה, משרד רה"מ, ירושלים 26 בינואר 2020 (רויטרס)
   יכנס דיון בעקבות התפרצות הווירוס. נתניהו בישיבת ממשלה (צילום: רויטרס)

   מבין החולים, כ-135 אובחנו ב-25 מדינות, בהם 19 בתאילנד, 17 ביפן, שבעה בארצות הברית, שבעה בגרמניה, שלושה בצרפת, שניים בבריטניה, שניים ברוסיה ומקרים ראשונים אותרו גם בשבדיה וספרד.

   לאחר הכרזת ארגון הבריאות העולמי של האו"ם ביום חמישי על מצב חירום בעקבות הנגיף, ארצות הברית הכריזה אמש על מצב חירום רפואי והודיעה על צעדים משמעותיים להתמודדות עם התפרצות הנגיף. בדומה לישראל, גם בוושינגטון החליטו על איסור כניסת זרים שהגיעו מסין. כמו כן, אזרחים אמריקנים שחזרו בשבועיים האחרונים מסין יחויבו לשהות בבידוד במשך שבועיים, כך לפי מזכיר הבריאות ושירותי האנוש של ארצות הברית, אלכס אזר.

   מלבד ישראל וארצות הברית, 60 מדינות יישמו הגבלות על כניסת אזרחים סינים לשטחיהן. מדינות וחברות תעופה נוספות הודיעו על ביטול טיסותיהן אל ומסין עד הודעה חדשה. איראן עצרה את הטיסות, וכך גם חברות "דלתה" האמריקנית, "וייטנאם איירליינס", "קוואנטס" האוסטרלית ו"אייר ניו זילנד". בנוסף לכך, ממשלות ברחבי העולם פועלות להשבת אזרחים ודיפלומטים השוהים ברחבי סין.

   (עדכון ראשון: 19:04)

   כינוס הצוות לטיפול במגפות של משרד הבריאות בהשתתפות: השר יעקב ליצמן ופרופסור סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות:ת"א, 30 בינואר 2020 (מערכת וואלה! NEWS , בועז אפרת)
   כינוס הצוות לטיפול במגפות של משרד הבריאות בהשתתפות השר ליצמן, אתמול (צילום: בועז אפרת)