עסקת המאה

באירופה מגיבים בזהירות על תכנית השלום: "נתרום להגשמת המטרה"

לאחר הצגת תכנית השלום בוושינגטון, צרפת ובריטניה הביעו שביעות רצון מהאפשרות להתנעת תהליך שלום ואמרו כי "פתרון שתי המדינות, בהתאם לחוק הבינלאומי, נחוץ לכינון שלום בר-קיימא במזה"ת". באיחוד האירופי חיזקו את רעיון שתי המדינות: "נכונים לעבוד על חידוש המו"מ"

סוכנויות הידיעות
29/01/2020
צילום: רויטרס, עריכה: טל רזניק

באירופה בחרו להגיב באופן זהיר על תכנית השלום של הממשל האמריקני בין ישראל לפלסטינים שהוצגה אמש על ידי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. משרד החוץ הצרפתי מסר היום (רביעי) כי צרפת תלמד בקפידה את תכנית השלום שהציג הנשיא. "צרפת משוכנעת שפתרון שתי המדינות, בהתאם לחוק הבינלאומי ולפרמטרים הבינלאומיים המוסכמים, נחוץ לכינונו של שלום צודק ובר-קיימא במזרח התיכון", ציינו במשרד הממשלתי.

"צרפת תמשיך לפעול בכיוון זה בשיתוף עם ארצות הברית, שותפותיה האירופאיות וכל מי שיכול לתרום להגשמת מטרה זאת. צרפת קשובה לצורך לכבד ולהתחשב בשאיפותיהם הלגיטימיות של הישראלים והפלסטינים", נמסר. גם ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, הביע תמיכה בעסקת המאה. לאחר ששוחח עם טראמפ, אמר כי העסקה "יכולה להיות צעד חיובי לשלום בין ישראל לפלסטינים".

קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, אמר כי הוא מקווה שהתכנית "תביא תנופה חדשה במו"מ הישראלי-פלסטיני שנמצא במבוי סתום זמן רב מדי. אנו קוראים לצדדים לפתוח במשא ומתן על בסיס תוכנית זו תחת ההנהגה האמריקנית במטרה להשיג פיתרון של שתי מדינות", אמר.

"צעד חיובי לשלום". ג'ונסון וטראמפ(צילום: רויטרס)

בארגונים העל-מדינתיים האו"ם והאיחוד האירופי היו יותר ספקנים לגבי סעיפי התכנית, והדגישו את הדין הבינלאומי כמרכיב מרכזי עליו צריך להתגבש הסכם בין הצדדים. מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, אמר כי ארגון האומות המאוחדות מחויב לתמוך בשלום במזרח התיכון המבוסס על החלטת העצרת הכללית, הדין הבינלאומי, הסכמים בילטראליים והכרה בחזון שתי המדינות המבוסס על קווי 1967.

באיחוד חיזקו את רעיון שתי המדינות וטענו כי זאת הדרך היחידה לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. "האיחוד האירופי נכון לעבוד לקראת חידוש משא ומתן משמעותי לפתרון כל הסוגיות העומדות על הפרק ולהשגת שלום צודק לטווח ארוך", נמסר. "האיחוד דוחק בשני הצדדים להציג התחייבות כנה לפתרון שתי המדינות".

עוד בוואלה!

סעודיה ומצרים בירכו על עסקת המאה; ירדן וטורקיה הזהירו

לכתבה המלאה
מפות המדינה הפלסטינית וישראל במסגרת תוכנית השלום(צילום: אתר רשמי)

תכנית השלום שחשף טראמפ כוללת הקמת מדינה פלסטינית שבירתה תכלול חלקים ממזרח ירושלים. כמו כן, על פי התכנית, ארצות הברית תכיר בגושי ההתנחלויות, כולל בקעת הירדן, וישראל מצדה תידרש להקפיא את הבנייה בגדה המערבית במשך ארבע שנים במהלכן יתנהל משא ומתן בנושא הקמת המדינה הפלסטינית.

במסגרת העסקה, הנשיא טראמפ אימץ מפה המציגה את שתי המדינות, לפיה המדינה הפלסטינית תכפיל את השטח שבבעלותה כיום ותחובר באמצעות כבישים, גשרים ומנהרות. מהתכנית עולה כי התכנית האמריקנית לא תכלול את סוגיית זכות השיבה, בניגוד לדרישת הפלסטינים. בנוסף לכך, על ישראל לנקוט בצעדים כדי להבטיח כניסת מוסלמים למסגד אל-אקצא ולעבוד בשיתוף פעולה עם ירדן כדי לשמור על הסטטוס קוו במקומות הקדושים. עוד עולה מהמתווה כי הקמת מדינה פלסטינית תלויה בתהליך פלסטיני להקמת ממשל, בהם כיבוד זכויות אדם, חופש עיתונות והתנערות מטרור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully