ממייסדי הארגון ואחראי לשעבוד היזידים: זהו מנהיג דאעש החדש

לפי הגרדיאן, אמיר מוחמד א-סלבי הוא יורשו של אל-בגדאדי. ראש הארגון החדש, בן למשפחה טורקמנית ואחד המעטים בדאעש שאינו ערבי, מונה שעות אחרי חיסול המנהיג באוקטובר. כבעל תואר בחוקי השריעה מאוניברסיטת מוסול, הוא חתום על הפסיקות שמאחורי ניסיון רצח העם של היזידים

  • דאעש
סוכנויות הידיעות
צילום: רויטרס, עריכה: שאול אדם

המנהיג החדש של ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש) הוא אמיר מוחמד עבד א-רחמן אל-מוואלי א-סלבי - כך דווח הערב (שני) בגרדיאן, מפי גורמים בשתי סוכנויות מודיעין זרות. א-סלבי הוא אחד ממייסדי הארגון ואחראי לשעבוד היזידים.

לפי הגורמים, הוא מונה לתפקיד שעות אחרי החיסול של מנהיג הארגון הקודם אבו בכר אל-בגדאדי באוקטובר האחרון, בעת מבצע מיוחד של הכוחות המיוחדים האמריקניים. השם שניתן על ידי דאעש ליורשו של אל-בגדאדי - אבו איברהים אל-האשימי אל-קוריישי - היה רק כינויו, ולא היה מוכר על ידי בכירים אחרים או שירותי המודיעין.

בשלושת החודשים שחלפו מאז חיסולו של אל-בגדאדי, מרגלים מהאזור ומהמערב הצליחו להרכיב פרופיל מגובש יותר של מנהיג דאעש החדש, מוותיקי הארגון ואידיאולוג אדוק, בדומה לקודמו בתפקיד.

אידיאולוג אדוק. מנהיג דאעש החדש (צילום: אתר רשמי, אתר רשמי)

א-סלבי נחשב לאחד האידיאולוגים המשפיעים ביותר על שורות האירגון. הוא נולד בעיראק למשפחה טורקמנית, בעיר תל-עפר, ובכך הוא אחד מהחברים המעטים בארגון שאינם ערבים. הוא ידוע גם בשם חאג'י עבדאללה, ובמעגלים מסויימים גם עבדאללה קארדאש - אף שגורמים רשמיים בעיראק טענו כי האחרון הוא בכלל דמות אחרת בדאעש, שמתה לפני שנתיים.

א-סלבי, כפי שהוא מוכר על ידי גורמי מודיעין, עלה במעלה הדרגות כשהוא נעזר ברקע שלו כמלומד אסלאמי, ופסיקותיו עומדות מאחורי ניסיון רצח העם היזידים. א-סלבי מחזיק בתואר בחוקי השריעה מאוניברסיטת מוסול. בשנת 2004, הוא נעצר על ידי כוחות ארצות הברית בדרום עיראק, שם הוא נפגש עם אל-בגדאדי. לפי ההערכות, יש לו לפחות בן אחד.

עוד בוואלה!

חושש מבוגדים ומחופש לרועה צאן: הימים האחרונים של אל-בגדאדי

לכתבה המלאה
א-סלבי מונה להחליפו כבר בחודש אוגוסט. אל-בגדאדי (צילום: עיבוד תמונה)

לפני חיסולו של אל-בגדאדי על ידי צבא ארצות הברית במתקפה שנערכה בצפון-מערב סוריה ב-27 באוקטובר, מחלקת המדינה האמריקנית הציבה פרס של חמישה מיליון דולר על ראשו של א-סלבי ושני חברים בכירים נוספים בארגון. א-סלבי הוצב כמנהיג פוטנציאלי להחלפתו של אל-בגדאדי בחודש אוגוסט, אך אישור מינויו נמשך כמה חודשים.

מאז, הוא ניסה לגבש את הנהגת דאעש החדשה, שכמעט כולה - מלבד א-סלבי עצמו - מגיעה מהדור החדש של הארגון. החברים בדור הזה היו צעירים מכדי למלא תפקיד בקרבות של דאעש נגד הצבא האמריקני בשנת 2004, או במלחמת האזרחים בעיראק שהחלה בעקבותיה.

דאעש עדיין לא הצליח לשחזר את המומנטום ההרסני שהיה לו כשהפך לאיום משמעותי על הסדר האזורי, אחרי שאל-בגדאדי הכריז על עצמו כח'ליף העולם האסלאמי באמצע שנת 2014. אולם, הוא החל להראות סימני התארגנות מחדש מאז שאיבד את המעוז האחרון שלו במדבריות של מזרח בסוריה בחודש מרץ של השנה שעברה.

הארגון ממשיך לעמוד על רגליו

הכוחות הכורדיים בצפון עיראק הזהירו בחודש שעבר מעלייה במספר המתקפות במרכז ובצפון המדינה. דאעש הוציא לפועל 106 מתקפות בין 20 ל-26 בדצמבר, זאת כדי לנקום את מותם של אל-בגדאדי ושל האחראי על התעמולה בארגון, אבו חסן אל-מוחאג'יר, ששניהם חוסלו באותו היום.

גורם בכיר בכוחות הכורדיים בעיראק אמר: "ראינו עלייה משמעותית במתקפות של דאעש מאז אמצע השנה שעברה, שמרכז הכובד שלהן נעו כעת דרומה. אנחנו עכשיו רואים ממוצע של כ-60 פיגועים בחודש שכוללים התנקשויות, פצצות בצד הדרך ותקיפת כוחות ביטחון עיראקיים". הוא הסביר כי "אנשי דאעש בעיראק עדיין מקבלים משכורת חודשית ואימונים באזורים הרריים מרוחקים", מה שמאפשר לארגון להמשיך לעמוד - גם כשהוא מובס צבאית.

מנהרה שנמצאה במתקן אימונים של דאעש סמוך למוסול שבעיראק, 2017 (צילום: רויטרס)

המצוד אחר א-לבי הגיע עד לטורקיה, שם אחיו, עדאל סלבי, משמש כנציג של מפלגה פוליטית בשם "החזית העיראקית הטורקמנית". ההערכה היא כי המנהיג החדש של דאעש המשיך לשמור על קשרים עם אחיו עד שמונה לראשות הארגון.

לגורמי המודיעין יש תובנות מעטות בלבד בנוגע למקום הימצאו של א-סלבי, אך ההערכה היא שלא סביר שהוא הלך אחרי אל-בגדאדי למחוז אידליב, וככל הנראה העדיף להשאיר בעיירות שנמצאות ממערב למוסול. העיר, שהייתה מקלט למי שנותר מהנהגת הארגון והדרג הוותיק שלה, מנסה לבנות את עצמה מחדש אחרי חמש שנים של מלחמה.

לאורך הגבול עם סוריה, גורמים רשמיים עדיין נאבקים להכיל את מה שבבריטניה, צרפת ובמדינות אירופיות נוספות רואים כאיום הגדול ביותר שנותר מצד דאעש - שני מרכזי מעצר גדולים שנועדו לאכלס את חברי הארגון ומשפחותיהם שנמלטו. המחנות, הנשלטים על ידי הכוחות הכורדיים, נותרו כחממות של קיצונים וחלקים מהם נותרו מחוץ לתחום של כוחות הביטחון. השאלה מה לעשות עם האסירים הזרים של דאעש בסוריה, שמספרם עומד על כ-2,000, מטרידה גורמים באירופה שחוששים מבריחה המונית שלהם או מהשלכות אפשריות של חזרת אזרחיה למדינותיהם, אחרי שהצטרפו לדאעש.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully