רבנים הזהירו, המנהל כבר נעצר: בירושלים לא הופתעו מהפשיטה על הכת

הסמינר בשכונת הבוכרים עלה לכותרות, אך לא בפעם הראשונה. כבר ב-2011 שורת רבנים יצאה נגד המקום והגדירה אותו ככת וארבע שנים לאחר מכן פשטה המשטרה על המתחם, אך התלמידות עמדו לצד המנהל והחשדות לא גובשו לידי אישום. "בנות פותו להיכנס למוסד שהמריד אותן נגד הוריהן"

צילום: דוברות משטרה, עריכה: עמית שמחה

הפשיטה אתמול בבוקר (שני) על הסמינר בירושלים בחשד שפועלת במקום כת, שבמסגרתה מוחזקים בתנאי עבדות עשרות נשים וילדים, אינה מפתיעה. זו לא הפעם הראשונה שהמקום עולה לכותרות, נחקרת ההתנהלות במתחם והמנהל נעצר, אך עד כה החשדות לא גובשו לידי כתבי אישום, והמקום ממשיך לפעול.

כבר ב-2011 שורת רבנים יצאה נגד הסמינר והגדירה אותו ככת. "והנה יש הורים רבים, שבנותיהן נפלו ברשתו ומבכים את מר גורלם, אשר בנותיהן פותו להיכנס למוסד הנ"ל הממריד אותן נגד הוריהן ומוריהן ומוציא אותן מכל מסגרת חינוכית והכול באצטלה מזויפת של קדושה", נכתב באחד המכתבים. בני משפחה שבנותיהן הצטרפו לסמינר והורחקו מהמקום התלוננו במשטרה וניסו לפעול כדי להוציא אותן, וב-2015 הכותרות היו דומות להיום. המשטרה פשטה יחד עם רשויות נוספות על הסמינר לאחר שורת תלונות בנוגע לעבירות פליליות וכלכליות.

גם אז, נעצר החשוד המרכזי וכמה מהבנות במקום עוכבו לחקירה. למנהל יוחסו עבירות של איומים, כליאת שווא וקבלת דבר במרמה. אך רבות מהבנות התייצבו לצדו וטענו כי החשדות נגדו אינם נכונים, ולבסוף הוא הואשם בחודש שעבר בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בטענה לקבלת תמיכות ממשרד החינוך שלא כדין.

בנות פותו להיכנס למקום. הסמינר בירושלים (צילום: אתר רשמי, אוליבייה פיטוסי, הארץ)

בדיון המעצר הבהיר נציג המשטרה כי מדובר בחקירה חדשה שנפתחה לפני כחודשיים בעקבות עדויות של נשים שעזבו את הסמינר ופנו למרכז הישראלי לנפגעי כתות. יחד עם העצור המרכזי נעצרו גם תשע נשים שהתגוררו במקום.

בהודעת המשטרה הבוקר נכתב כי "נאספו חוקרי המשטרה לאורך החודשיים האחרונים עדויות וראיות שהצביעו על החשוד המרכזי (תושב ירושלים בשנות ה-60 לחייו), כמי שעומד בראשה של הקהילה, ועל פי החשד שולט באופן אבסולוטי בחייהן של כ-50 הנשים, המתגוררות במתחם ונתונות למרותו עד לכדי בידודן מהחברה ומבני משפחותיהן, ובנוסף עלה כי הילדים עד גיל חמש, מוחזקים מדי יום במתחם בבידוד מוחלט".

עוד בוואלה!

חילופי האשמות בחיל האוויר על הנזק למטוסים: "לא למדו מהעבר"

לכתבה המלאה
"החשוד שולט באופן אבסולוטי בחייהן של כ-50 הנשים". פשיטת המשטרה על המקום (צילום: דוברות משטרת ישראל)

על פי החשד, מנהל המקום החזיק את הנשים בתנאי עבדות ועושק ואף תקף ילדים. כמו כן הוא נחשד בעבירה של בעילה אסורה בהסכמה של אחת הנשים. בדיונים תיאר נציג המשטרה כי הנשים היו כפופות למרותו של החשוד המרכזי ולא עשו כמעט דבר ללא אישורו, ובין היתר הסביר כיצד צורפו נשים חדשות. "בנות שגויסו לכת בהתחלה קיבלו יחס טוב וחשבו שמצאו את הבית שלהן אך בשלב שכבר היו בכת בשיעורים של החשוד ושל מקורבות אליו לימדו אותן ביטול רצונות אישיים, ניתוק מהמשפחה ומחברים, הרבה שיעורים על צניעות", אמר.

כמו כן, במשטרה התייחסו התייחסו לשתיים מהעצורות כ"מוציאות לפועל" של הוראותיו של החשוד המרכזי. השיעורים בסמינר התנהלו באווירת איומים והפחדות תוך התמקדות בין היתר בסימני גיהנום ואש - כאשר לפי עדויות הן נדרשו להעביר באצבעות באש. חומרי חקירה רבים הוצגו בפני השופט, שציין כי נלמד מהם "שלמשיב הייתה שליטה פיזית ונפשית על בנות הסמינר". מעצרו הוארך עד יום ראשון.

מתוך פשיטת המשטרה (צילום: דוברות משטרת ישראל)

עו"ד גבי טרונשוילי שמייצג את החשוד מטעם הסנגוריה הציבוריות אמר כי "אנחנו נמצאים בשלבים ראשונים של ההליך והרב טוען כי מדובר בסכסוך בין נשים שנמצאות בסמינר לבני המשפחה שלהן שבעקבותיו הוגשו תלונות בעבר עליהן כבר נחקר ולא נמצא דבר. הוא משתף פעולה עם החוקרים ומכחיש את כל החשדות".

(עדכון ראשון: 21:58)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully