מלחמת הסמים של מקסיקו: 60 אלף איש נעלמו ב-14 שנה

הרשויות חשפו נתונים מבהילים על היקף האלימות במדינה, שלא מצליחה להכניע את קרטלי הסמים וארגוני הפשיעה. 53% הם בני 15 עד 35, ו-74% מהם גברים. גם הנשיא השמאלי החדש לא הצליח לפתור את הבעיה

  • מקסיקו
  • סמים
  • קרטל
סוכנויות הידיעות
צילום: רויטרס, עריכה: טל רזניק

יותר מ-60 אלף איש נעלמו במקסיקו מאז תחילת המלחמה בקרטלי הסמים ב-2006 - כך עולה מנתוני הרשויות, הגבוהים בהרבה מההערכות הקודמות שנעו סביב 40 אלף. בנוסף לכך, יותר מ-31 אלף איש נרצחו במדינה בשנה שעברה לבדה.

בעוד שקרטלי הסמים וארגוני הפשיעה הם האחראיים המרכזיים, גם כוחות הביטחון נאשמים במקרי המוות וההיעלמויות. 53% מהנעדרים הם בני 15 עד 35, ו-74% מהם היו גברים.

המספר הכולל מאז תחילת רישומי הנתונים ב-1964 הוא 61,637, אך רובם המכריע היה מאז 2006, כשהנשיא דאז פליפה קלדרון הכריז על פעילות צבאית נגד הסחר בסמים. זה נמשך גם מאז, תחת שני ממשלים אחרים.

עוד בוואלה!

ילדים, נשים וזרים על הכוונת: לקרטלי הסמים במקסיקו נגמרו הכללים

לכתבה המלאה
60 אלף איש "נעלמו". כוחות הביטחון במקסיקו בסיור באזור בו נרצחו שוטרים ע"י קרטלים (צילום: רויטרס)

קרלה קינטנה, נציבת ועדת החיפושים הלאומית, אמרה כי בשנה שעברה יותר מ-5,000 איש נעלמו. "הנתונים האלו מחרידים, ומאחוריהם סיפורים של כאב גדול של המשפחות", אמרה קינטנה, שהנציבות שבראשה היא עומדת מתאמת את המאמצים לאתר את הנעדרים.

היקף ההיעלמויות במקסיקו גבוה יותר מכמה מאלו הגרועים ביותר של שכנותיה באמריקה הלטינית. במשך 36 שנות מלחמת האזרחים בגואטמלה, כ-40 אלף איש נעלמו. בארגנטינה, תחת המשטר הצבאי, נעלמו כ-30 אלף איש בין 1976 ל-1983.

גם כוחות הביטחון נאשמים. מקסיקו (צילום: רויטרס)

תת-השר לענייני זכויות אדם, אלחנדרו אנסינס רודריגס, אמר כי 1,124 גופות הוצאו מ-873 קברים סודיים מאז שהנשיא אנדרס מנואל לופס אוברדור נכנס לתפקיד בדצמבר 2018.

המנהיג השמאלי הבטיח "להשיג שלום ולסיים את המלחמה", אך האלימות ממשיכה להשתולל גם בזמן כהונתו. הוא הקים משמר לאומי חדש שאמור להתמודד עם האלימות, אך מעטים חתמו על הצטרפות לכוח, חלקם מתוך חשש להיהרג בתפקיד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully