המשבר בים התיכון: כלי טיס טורקיים החלו לפעול מקפריסין

אחרי שהממשל בחלקו הטורקי של האי נתן אישור לאנקרה להשתמש באחד מנמלי התעופה שלו, המריא ממנו כלי טיס בלתי-מאויש ולא חמוש. המתיחות סביב חיפושי הגז והנפט באזור גברה מאז שארדואן חתם על הסכם ימי עם הממשלה בטריפולי

רויטרס
צילום: רויטרס, עריכה: טל רזניק

(בוידאו: ברקע הסכם גבולות הימיים: ארדואן אמר כי הוא מוכן לשלוח כוחות שיסייעו ללוב)

מל"ט טורקי נחת היום (שני) בקפריסין כדי לסייע בחיפושים אחרי מאגרי אנרגיה בים התיכון - כך אמר ראש מינהל תעשיות ההגנה של טורקיה. לדבריו, כלי הטיס הבלתי-מאויש המריא ממחוז מוגלה שבמערב טורקיה ונחת בנמל התעופה גצ'יטקלה בשעה 9:00. זאת הנחיתה הראשונה של כלי טיס טורקי בנמל שבחלק הטורקי של האי, אחרי שהממשל המקומי שלו אישר ביום שישי נחיתות כאלו. האישור תקף לכלי טיס-מאוישים ובלתי-מאוישים.

קפריסין, החברה באיחוד האירופי, נותרה מחולקת מאז הפלישה הטורקית ב-1974 בעקבות הפיכה קצרה בחסות יוון. הממשלה בחלקו היווני של האי, המוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית, מצויה במחלוקת ארוכת שנים עם טורקיה סביב הבעלות על השטח הימי שלחופי האי, שלפי ההערכות עשיר בגז טבעי.

נחיתה ראשונה של כלי טיס טורקי בנמל שבחלק הטורקי בקפריסין. ארדואן חותם על מל"ט (צילום: AP)

טורקיה החלה בחיפושים אחרי נפט וגז לחופי קפריסין מוקדם יותר השנה, כששלחה שתי ספינות קידוח וספינת מחקר בליווי כלי טיס בלתי-מאוישים. בתגובה, גיבש האיחוד האירופי סנקציות על אנקרה, שטוענת כי חלק מהאזורים שבהם פועלות ספינות קפריסאיות יווניות הם חלק מהמדף היבשתי שלה או באזורים שלהם לרפובליקה הטורקית של קפריסין יש זכויות.

בחודש שעבר חתמו טורקיה והממשלה היושבת בבירת לוב על הסכם גבולות ימיים בים התיכון. אתונה מאשימה את אנקרה בהפרת החוק הבינלאומי, אולם טורקיה דוחה את הטענות ואומרת כי ההסכם נועד להגן על זכויותיה באזור. אתמול שב נשיאה רג'פ טייפ ארדואן על האפשרות שטורקיה תשלח כוחות ללוב, אם הממשלה בטריפולי, המוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית, תבקש זאת.

עוד בוואלה!

הקרב על הגז: הסכם בין טורקיה ללוב מחריף את המתיחות בים התיכון

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully