לאחר שנפצעו: שתי צבות ים השתקמו ושוחררו בחופי ג'סר א-זרקא

השתיים, חירות ואיה, הגיעו למרכז ההצלה הארצי של רשות הטבע והגנים במכמורת במצב בריאותי ירוד. אחרי חודשים של טיפול ושיקום, הוחלט כי הן כשירות לשוב למים. בשחרורן השתתפו גם תלמידי כיתה א'

צילום: רשות הטבע והגנים

(בווידאו: פקחים באשדוד הוציאו רשת דייגים שנתפסה בסלעים וזכו לראות דולפינים וצבי ים)

פקחי רשות הטבע והגנים שחררו אתמול (חמישי) לחופשי שתי צבות ים גדולות, איה וחירות, במעגן הדיג בג'סר א-זרקא. הצבות שוחררו לאחר שטופלו בחודשים האחרונים במרכז הארצי להצלת צבי ים של הרשות במכמורת.

להשבת הצבות לטבע סייעו דייגי המעגן ורכזת תכניות החינוך והקהילה בג'סר א-זרקא מטעם רשות הטבע והגנים, סאידה עלי. באירוע השחרור השתתפו תלמידי כיתות א' מבית הספר היסודי המקומי "אלקנדיל".

נמצאו כשירות לחזור לים. מבצע ההשבה בחוף ג'סר א-זרקא (צילום: אתר רשמי, ד"ר יניב לוי רשות הטבע והגנים)

חירות היא צבת ים חומה ובוגרת שנלכדה ברשת של דיג בג'סר א-זרקא בחודש אפריל השנה. היא הגיעה למרכז ההצלה כשהיא חלשה, מכוסה בטפילים וכשהגפה הימנית הקדמית שלה קטועה. לאחר בדיקה מקיפה יותר, הכוללת בדיקת CT במרפאתו של ד"ר צחי אייזנברג, התברר כי היא סובלת מפגיעת ראש קלה ופגיעות בשתי הריאות. היא טופלה באנטיביוטיקה ונוזלים ולאחר שנוקתה מכל הטפילים נשארה בטיפול נמרץ להשגחה. לאחר מכן הועברה חירות לחצר הטיפולים להמשך השגחה וטיפול. לאחר כתשעה חודשים שבהם התחזקה והחלימה, הוחלט כי היא כשירה לחזור לים.

גם איה היא צבת ים חומה ובוגרת, והיא נמצאה באוקטובר השנה על ידי מדריך במועדון השיט של קיבוץ שדות ים, כשהיא צפה על פני המים. איה הוצאה מהים והובאה למרכז ההצלה כשהיא נושמת בכבדות, דבר היכול להעיד על אפשרות של טביעה. לאחר בדיקה מקיפה יותר, הכוללת בדיקת CT במרפאתו של הווטרינר, ד"ר אייזנברג, התברר כי אין ממצאים נוספים. איה שהתה בטיפול נמרץ וטופלה באנטיביוטיקה ונוזלים. לאחר כמה שבועות היא עברה להמשך השגחה וטיפול בחצר הטיפולים, ולאחר כחודשיים שבהם התחזקה והחלימה, הוחלט כי היא כשירה לחזור לים.

משך הזמן שצבים מסוגלים לעבור מבלי לנשום משתנה בהתאם לרמת הפעילות שלהם, טמפרטורת המים, העומק בו הם נמצאים וגורמים נוספים. כאשר צב נתפס ברשת או חוט דיג, רמת הסטרס שלו עולה וכך גם הפעילות המטבולית. כתוצאה מכך עולה צריכת החמצן של הצב והוא צריך לנשום בתדירות גבוהה יותר. יחד עם זאת, בניסויים קליניים התגלה כי מוח הצב יכול לחזור לפעילות תקינה גם לאחר הפסקה של שעתיים ללא חמצן.

עוד בוואלה!

1.5 מיליארד שקל בשביל חצי שעה בקלפי: כמה עולים לנו ימי השבתון בבחירות

לכתבה המלאה
מבצע ההשבה בחוף ג'סר א-זרקא (צילום: אתר רשמי, ד"ר יניב לוי רשות הטבע והגנים)

הילכדות בשיטות הדייג השונות עשויה להימשך שעות רבות, ואם הצב התפוס לא יכול לעלות לפני המים הוא עלול לשאוף מים. במקרים קשים, הטביעה היא מיידית וללא טיפול ראשוני במהלך השעות בסמוך לאירוע הטביעה, הצב לא ישרוד. במקרים אחרים, ההדרדרות הבריאותית בעקבות הטביעה איטית יותר ולוקחת כמה שעות, כך שניתן להביא את הצב למרכז ההצלה ולתת לו טיפול רפואי בטרם יפסיק לנשום לחלוטין. בנוסף לכך, טראומת טביעה ונוכחות מים בריאות יכולה לגרום בהמשך לבצקות ודלקות, ולכן נדרש בדרך כלל גם טיפול אנטיביוטי תומך לתקופה של שבועיים ויותר.

ברשות הטבע והגנים הדגישו כי במידה ומוצאים בעל חיים פצוע יש להתקשר למוקד רשות הטבע והגנים 3639* אם מצאתם צב פצוע אין לנסות להחזירו לים אלא להתקשר אל המוקד או אל מרכז הצלת צבי ים של הרשות.

טופלו במרכז הארצי להצלת צבי ים. חירות ואיה בחוף (צילום: אתר רשמי, ד"ר יניב לוי רשות הטבע והגנים)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully