נחיתת החירום של היסעור: הממצא הראשוני שעשוי לשנות את כיוון החקירה

גורמים בחיל האוויר שעוסקים בתחקיר התקרית שהסתיימה ללא נפגעים בודקים את האפשרות לפיה האש פרצה בחלק המחבר את להבי המסוק לגוף, דבר העשוי להצביע על כשל אחזקתי. לוואלה! NEWS נודע כי הסיבה להערכה זו נובעת מכך שהרכיב נמצא במרחק רב מהמסוק

27/11/2019
צילום: שי מכלוף, דיווחים חמים מהשטח ודוברות מרחב נגב, עריכה: עמית שמחה

פרסום ראשון: גורמים בחיל האוויר, שעסקו בממצאי התחקיר הראשוני של התקלה במסוק היסעור בדרום, העריכו היום (רביעי) שקיימת אפשרות שהאש לא החלה להתפשט מהמנוע. נבדקת האפשרות שהממסר, רכיב המניע את מערכות הלהבים המחוברות לגוף המסוק, התפרק וכתוצאה מכך נגרם חיכוך בין המתכות השונות. בעקבות זאת, נגרם חום גבוה שהביא לפרוץ הדליקה. ממצאי התחקיר עשויים להצביע על כשל אחזקתי כסיבה אפשרית לדליקה, ונבדקת גם האפשרות לבעיה הנדסית.

לוואלה! NEWS נודע כי אחת הסיבות להערכה זו נובעת מכך שגלגל השיניים של ממסר האף נמצא רחוק מאוד מהמסוק. לאחר כיבוי השריפה, לא אותר מכסה מיכל שמן המנוע במהלך תיעוד ואיסוף החלקים בשטח. עם זאת, עדיין נבדקות כמה אפשרויות.

לאור הפרטים שעדיין חסרים בחקירת השריפה, מפקד חיל האוויר עמיקם נורקין החליט להאריך את קרקוע מערך מסוקי היסעור. עוד נודע לוואלה! NEWS, לפי מקורות בלהק ציוד, כי מחר בצהריים אמורה להתקיים ישיבת ביניים של צוות החקירה, שבמהלכה יוצגו ממצאים מהשטח והנתונים הנדסיים שנאספו עד כה.

ההערכה - השריפה לא החלה מהמנוע. זירת התרסקות המסוק(צילום: יניר יגנה)

נורקין מינה מוקדם יותר היום צוות תחקיר בראשות קצין בדרגת אלוף-משנה לבדיקת התקלה, שהביאה לנחיתת חירום של המסוק סמוך לקיבוץ בית קמה במועצה האזורית בני שמעון. הקופסה השחורה נמצאה על אף הסיכויים הנמוכים, והיא תישלח לבדיקה.

המסוק היה חלק ממבנה של שלושה כלי טיס שביצע טיסת אימונים בדרום הארץ. במהלך הטיסה, זיהה טייס אחד המסוקים כי מסוק אחר עולה באש ודיווח על כך ברשת הקשר. לדברי גורמים מקצועיים, הצוות הפגין תושייה ורמה מקצועית גבוהה מאוד, ותוך כדי תהליך קבלת החלטות מהיר נחת בלב השטח, סמוך לאזור מיושב, כשבבטן המסוק חיילים נוספים.

עוד בוואלה!

העסקה שמתעכבת, העיתוי הרגיש: תאונת היסעור חושפת את דילמת המסוק העתידי

לכתבה המלאה
הקופסה השחורה נמצאה. זירת התרסקות המסוק, אמש(צילום: דוברות כב"ה, תיעוד מבצעי כבאות והצלה)

בעת גילוי התקלה במנוע היו על המסוק שני טייסים, מכונאי מוטס, ו-11 לוחמי שלדג שהיו בדרכם לאימון בדרום הארץ. נורקין אמר כי "צוות המסוק פעל היטב וההחלטות המהירות והנכונות שלקחו הטייסים עם גילוי האש במנוע היסעור, הצילו את חייהם ואת חיי הלוחמים במסוק".

למרות מאמצי הכיבוי, המסוק נשרף כליל. גורם הבקיא בפרטי האירוע סיפר כי "ברגע שצוות האוויר זיהה שריפה במנוע ודיווח עליה, הופעל אמצעי כיבוי אש במנוע, אבל האש כבר התפשטה מעבר למנוע והיה מאוחר מדי".

מפקד החיל החליט להאריך את קרקוע המערך. מסוקי יסעור בבסיס תל נוף(צילום: ראובן קסטרו)

קצין בכיר בחיל האוויר, שבקיא בתחקור האירוע, אמר כי המסוק טס בגובה של כ-170 מטרים. מרגע זיהוי השריפה במנוע, המסוק נחת תוך דקות בודדות. הוא הסביר שהמטוס אמנם ותיק, אך "המנוע הוא לא בן 50 (כמו המסוק)". הקצין הוסיף כי "ההחלטה לנחות במהירות הצילה חיים בסבירות גבוהה".

נחיתת החירום של היסעור התרחשה סמוך למועד ההכרעה של צה"ל בנושא המסוק הכבד העתידי של חיל האוויר. שני המסוקים שמתמודדים על המכרז הם מסוק הצ'ינוק של חברת בואינג ומסוק ה-CH-53 K של לוקהיד-מרטין וסיקורסקי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully