"שוברות את השתיקה": מאות בעצרת המאבק באלימות נגד נשים בת"א

ברחבי הארץ ציינו את יום המאבק בשורה של אירועי הזדהות עם הקורבנות שהצטרפו בשנה האחרונה למעגל הדמים. בחלק ממקומות העבודה שבתו נשים וגברים למשך 13 דקות כאות הזדהות. היום נחתם בעצרות תמיכה שמתקיימות בירושלים בתל אביב ובמוקדים נוספים. "המצב לא מתקבל על הדעת"

25/11/2019
צילום:יותם רונן,עריכה שאול אדם

מאות משתתפים הפגינו הערב (שני) במשכן אומנויות הבמה בתל אביב נגד אלימות כלפי נשים, במסגרת יום המאבק הבינלאומי המצוין ברחבי העולם. מוקדם יותר התקיימה צעדה מכיכר רבין לעצרת המרכזית, אחרי שורת פעילויות שהתקיימו במהלך היום על ידי הארגונים החברתיים בישראל על מנת להגביר את המודעות לנושא.

ארגוני הנשים ציינו את היום המיוחד ב-13 דקות של שביתה ולשבות מעבודתם בשעה 10:00, לאות הזדהות עם קורבנות האלימות שהצטרפו למעגל הדמים בשנה האחרונה. במהלך היום התקיימו גם כנסים וימי עיון רבים, ובכנסת צוין היום בישיבה מיוחדת. בניין עיריית תל אביב הואר באדום עם הכיתוב "די!". עצרות דומות התקיימו בערים נוספות ברחבי המדינה, בהן ירושלים, חיפה ובאר שבע.

המפגינים בתל אביב, הערב(צילום: ראובן קסטרו)

המפגינות בתל אביב החזיקו שלטים בהם "שוברות את השתיקה", "אם את מפחדת", "די נמאס - תאשימו את האנס". משתתפות נוספות קראו "די - לסגור את המקלטים, תעבירו תקציבים" ו"נתניהו תתפטר, דם נשים הוא לא הפקר". חלקן קראו לגברים: "קחו אחריות והשמיעו קול".

איילת קרני מתל אביב, שהשתתפה בהפגנה, אמרה כי "זה חשוב לי מאוד, אני צועדת כל שנה. אנחנו נמצאות הרבה שנים במצב של אלימות כלפי נשים בכל מיני סוגי אלימות כמו רצח, אלימות כלכלית והדרה של נשים במרחב הציבורי. הגעתי ללחוץ על הממשלה להעביר את התקציבים המובטחים לטיפול נגד נשים ולהראות שהמצב הזה לא מתקבל על הדעת".

עוד בוואלה!

"הייתי בגיהנום, אבל החלטתי שאני מנצחת"

לכתבה המלאה
מפגינות בתל אביב(צילום: ראובן קסטרו)
העצרת למאבק באלימות כלפי נשים, היום בתל אביב(צילום: ראובן קסטרו)
מפגינות בתל אביב(צילום: ראובן קסטרו)

קרני שגיא, בת 30 מתל אביב, אמרה: "הגעתי לתמוך במאבק בתור אישה, ואימא שחוותה הטרדות ומערכת יחסים אלימה. אני באה למחות ולהשמיע את הקול שלי נגד המערכות הציבוריות שאין להם כלים לטפל באלימות כלפי נשים".

נועה ברוך, בת 47 מתל אביב, אמרה כי היא הגיעה כדי להביע הזדהות. "זה בדיוק נושא לקום מהבית מהספה ולצאת למחות", אמרה ברוך. "אני אישה, יש לי בת, אנחנו חצי מהאוכלוסייה. הרציחות, תרבות האונס, האלימות וההדרה צריכה להיפסק. זהו, אנחנו במאה ה-21. אנחנו חצי מהאוכלוסייה, יש לנו הרבה כוח".

מפגינות בתל אביב(צילום: ראובן קסטרו)
מפגינות בתל אביב(צילום: ראובן קסטרו)

שגיא ברכה מדנמרק, סטודנט בבינתחומי, אמר שהחליט להגיע להפגנה אחרי ששמע עליה מחברותיו וחקר על ממדי התופעה. "המספרים נשמעים ממש מפחידים", אמר ברכה. "50 אלף דיווחים על אלימות נגד נשים זה מספר גבוה מדי. לא חושב שאפשר להימנע מזה לגמרי, אבל אפשר להקטין אותו".

גם בכנסת ציינו את יום המאבק באירועים שונים בשיתוף פעולה בין חברות הכנסת מסיעות הבית השונות - מיקי חיימוביץ', פנינה תמנו שטה, רויטל סוויד, עאידה תומא סלימאן, קרן ברק, מיכל שיר, אורנה ברביבאי, יוליה מלינובסקי. "כולנו קוראים את המספרים המזעזעים אבל צריך לזכור שהסטטיסטיקה היא כלי עבודה ומאחוריה אנשים ונשים", אמר יו"ר כחול לבן בני גנץ, שלקח חלק בדיון מיוחד בכנסת לרגל יום המאבק. "הגנה היא צורך בסיסי ועמוק של אדם מהמדינה. אנחנו מאוד קשובים לפגיעות ביטחוניות ופחות לביטחון האישי של האזרחים. זה צריך להיות לחם חוקה של המדינה".

כיכר התרבות בתל אביב, היום(צילום: אתר רשמי)
באר שבע, היום(צילום: אתר רשמי)

"עלינו לפעול בארבעה מישורים: חינוך, סיוע, אכיפה והקמת תשתיות הכרחיות לאלו שנפגעו", הוסיף גנץ. "אסור לתת למציאות הפוליטית לפגוע בנשים והגברים הזקוקים לסיוע. לא יתכן שאפשר בסגירות פוליטיות להעביר מיליארדים וכמה עשרות מיליונים לצרכים כאלו לא יועברו. אני מכיר סיפורים גם ברמה האישית, והם מטלטלים. אנחנו נהיה מדינה טובה יותר שנציג פתרונות מעשיים לאלימות נגד נשים. רק אז נהיה ראויים לאומץ של הנשים שנמצאות פה ומספרות את סיפורן".

לרגל יום המאבק קרה מנכ"לית ארגון שדולת הנשים להעביר את התקצוב הנדרש למלחמה בתופעה. "שלוש נשים נרצחו לאחרונה, בחודש אחד, בידי בני זוגן, ומצטרפות לעשר נשים נוספות שנרצחו מתחילת 2019", אמרה מיכל גרא מרגליות מנכ"לית הארגון. "הלב נשבר והאחריות הממשלתית כושלת. הרצח שלהן צריך לעמוד כל הזמן מול עיניהם של מי שאמורים היו להגן עליהן ולא הצליחו. מול מי שלא מעבירים תקציבים לטיפול נרחב באלימות במשפחה, מול מי שמובילים את מערכות החוק והרווחה ומול מי שלא פועלים להטמיע חינוך לשוויון מגדרי שיפסיק את מעגל הדמים המחריד. 50 מיליון שקלים אמנם תוקצבו לשנת 2019, אבל כמעט ולא מומשו - תקנים שהוקצו לא אוישו, מרכזי חירום שהובטחו לא נפתחו".

רמת גן, היום(צילום: אתר רשמי, דנה שינו)

"רצח נשים הוא קצה הקרחון של אלימות במשפחה ושליטה של גברים בנשים", הוסיפה. "הוא מתבטא באלימות נפשית, מינית, פיזית וכלכלית. אלימות מינית ומגדרית היא אמצעי יעיל, יעיל מדי, לשמר את הפער ביחסי הכוחות המגדריים, ולכן הדרך למגר אותם היא רק באמצעות מיגור את אי השוויון. אנחנו נמשיך לדרוש מהממשלה, בכל הרכב, לשים את חייהן ורווחתן של נשים הרבה יותר גבוה בסדרי העדיפויות".

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא להצטרף למאבק, ובציוץ בטוויטר כתב כי "היום זהו יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים. נשים מהוות קצת יותר ממחצית אוכלוסיית העולם. הרעיון שניתן לחבוט בהן, להכות אותן, לרצוח אותן - כאילו היו איזה חפץ - הוא רעיון מזעזע. אני קורא לכולם להתגייס, קודם כל להוקיע את זה מן השורש, להבהיר שזה פגם מוסרי ראשון במעלה".

(עדכון ראשון: 12:27)

עצרת המאבק בירושלים, הערב(צילום: אבי כהן)
ירושלים, היום(צילום: אתר רשמי)
שמות הקורבנות על לוחות המודעות. תל אביב, היום(צילום: אתר רשמי)
משרדי רשות האוכלוסין וההגירה בתל אביב, היום(צילום: אתר רשמי)
בניין המועצה האזורית עמק חפר, היום(צילום: אתר רשמי)
עצרת המאבק בירושלים, הערב(צילום: אבי כהן)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully