פרשת "איפה הילד": פיצוי בגובה 600 אלף שקלים לאישה שתינוקה נלקח

בית המשפט חייב את האפוטרופוסית של י' לשלם פיצויים, לאחר שלטענתה אולצה ואוימה על ידה למסור את תינוקה. במשפחתה של י' לא מסתפקים בהחלטת בית המשפט. "צריך להשיב את התינוק לידי אמו"

  • סחר בתינוקות
צילום: שלומי גבאי, עריכה: ליר שפיגלר וטל רזניק

בית המשפט לענייני משפחה בנצרת פסק פיצויים בגובה 600 אלף שקלים לטובת י', צעירה פגועת נפש שתינוקה נלקח ממנה, העומדת במרכזה של פרשת סחר בתינוקות. הצעירה תבעה את האפוטרופוסית שלה, לאחר שלדבריה הוצאה על ידיה מהארץ לארה"ב, בהיותה בחודש שמיני להריונה, ללא הסכמתה ובניגוד לרצונה.

לטענתה של י', לאחר הלידה היא אולצה ואוימה על ידי האפוטרופוסית לחתום על מסמכי הסכמה למסירת בנה הקטין לאימוץ לידי רשויות הרווחה בארה"ב בניגוד לרצונה ,תוך כפייה, עושק הטעיה וניצול מרות וקרבה, וזאת כשהייתה בלתי כשירה משפטית ורפואית. במגרת תביעתה, ביקשה י' לחייב את האפוטרופוסית לפצות אותה בגין כלל הנזקים שנגרמו לה בסך מיליון שקלים.

פיצויים בגובה 600 אלף שקלים. י' (צילום: יואב איתיאל)

השופטת ג'מילה ג'בארין כליפה ציינה בהחלטתה "כי הנתבעת אחראית כלפי התובעת למעשה של הוצאת בנה התינוק ממשמורתה בארה"ב. הנתבעת התרשלה במילוי תפקידה התרשלות רבתי ופעלה בניגוד לכל דרכי הפעולה כמפורט בחוק". היא הוסיפה כי "הנתבעת הותירה בי רושם שלילי ביותר, מסרה עדות מתחמקת , מתפתלת ובלתי אמינה, בגרסתה נפלו סתירות ופגמים מהותיים".

עם זאת, במשפחתה של י', לא מסתפקים בפיצוי הכספי ודורשים להשיב את התינוק שנולד לידיה. "אנחנו זועקים את הדברים מאז 2016", אמר לוואלה! NEWS ש', קרוב משפחתה של י'. "מבלי לגמד בחומרת המעשים העולים מפסק הדין, האשמה העיקרית היא מדינת ישראל על שלוחותיה, משרדי הרווחה והבריאות בכל הדרגים, ובדגש על משטרת ישראל והפרקליטות. המעשים חמורים מעין כמותם. פסק הדין מעיד כאלף עדים שהמדינה מנסה לטפול את כל האשמה על אותה אפוטרופסית ולהתנער מאחריותה שלה. כסף לא ייקנה לא אותנו ולא את האימא, והיא אמרה ואומרת את זה במפורש. אנחנו כמשפחה לא ננוח ולא נחדל עד שייעשה עמה צדק מוחלט ואין ולא יהיה צדק בלי שישיבו את הילד לחיק המשפחה".

לקריאה נוספת בנושא:

לבקשת וואלה! NEWS: הותר לפרסום שם מעורבות בפרשה הבינ"ל של חטיפה וסחר בתינוקות

לכתבה המלאה
פרשת "איפה הילד" (צילום: יואב איתיאל)

עו"ד חוה קליין שייצגה את י' בבית המשפט העליון בעתירה שהובילה לאיתור התינוק, אומרת לוואלה!NEWS כי "בפסק דין חמור מאוד, קבע בית המשפט כי מעשיה של האפוטרופסית הביאו לכך כי נשללה מי' זכותה הטבעית כאימא לגדל את ילדה, מעשיה החמורים, חטיפתה את י' ומעורבותה בסחר בתינוק שנולד מנעו מי' את הרגעים הכי חשובים בחייה של אם יולדת, לחבק ללטף להניק ולטפל בפרי בטנה. מעשים אלו קורעי לב, בניגוד לחוק, לא הוגנים ולא מוסריים של האפוטרופסית נקבעו כקביעה משפטית חסרת תקדים בחומרתה והיא חוייבה לפצות את י' ב600 אלף שקלים". היא הוסיפה כי "זהו שלב אחד בתיק קורע לב זה שיש עוד דומים לו ואנו מצפים כי המשטרה תגביר הילוך גם היא ותגיש כתבי אישום חמורים מעין כמוהם על המעשים כפי שנקבעו על ידי ביהמ"ש בהליכים האזרחיים הנ"ל. מן הראוי כי המחלקה הבינלאומית בפרקליטות תפעל מול האינטרפול כדי שהליכים פליליים ינוהלו עם כל המעורבים גם בארה"ב. שם כנראה גם הענישה חמורה שבעתיים".

במסגרת הפרשה נחקר חשד לגניבה וסחר בינלאומי של תינוקות. לאחרונה הותר לפרסום שמה של חשודה נוספת בפרשה, עורכת הדין רות אשרף-ממן, תושבת כרמיאל. זאת, לבקשת וואלה! NEWS וכלי תקשורת נוספים שהצטרפו להליך, ולאחר שהותרו לפרסום שמותיהם של מעורבים נוספים. במרכז הפרשה נחקר חשד לגניבה וסחר בינלאומי של תינוקות.

לאחר כשלוש שנות חקירה בישראל ובארצות הברית, עבר לאחרונה התיק לפרקליטות מחוז צפון והוצמדה לו פרקליטה המלווה את השלמות החקירה. אשרף-ממן הייתה גם עורכת הדין שייצגה את הרבנית סגל בבג"ץ "הביאס קורפוס" להשבת הילד, שהתנהל בפני הרכב בראשות נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות. הפרשה הוגדרה על ידי השופטים כ"טורדת מנוחה אשר לעת הזו רב הנסתר בה על הנגלה".

(צילום: אתר רשמי)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully