וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המשטרה על חקירת חפץ: פעולות החקירה נבחנות מראש, הכול בהתאם לחוק

5.11.2019 / 20:37

המשטרה טענה כי "חלקי מידע מפורסמים בתקשורת באופן היוצר עיוות מוחלט של המציאות", אחרי שבחדשות 12 פורסמו תמלילים מהם עולה חשד שהחוקרים הפעילו לחצים פסולים על עד המדינה בתיק 4000. גורם המעורה בחקירה לוואלה! NEWS: "המציאות לא קונספירטיבית כמו שחושבים"

צילום: תאגיד כאן 11, עריכה: עמית שמחה

תמלילי חקירת חפץ - עדכונים אחרונים:

  • המשטרה על הטענות על חקירת תיק 4000: "עיוות של המציאות, הכול בהתאם לחוק"
  • תמלילי חקירת ניר חפץ שפורסמו בחדשות 12: "אנחנו יודעים לרוקן אותך מנכסיך"
  • גורם המעורה בחקירה לוואלה! NEWS: "מופעלים לחצים, אבל לא מהסוג שמייחסים למשטרה"
  • מנדלבליט: נבחן אם בוצעה פעולה שלא כשורה בתיקי נתניהו ונטפל בהתאם

המשטרה טענה היום (שלישי) כי היא מנהלת חקירות "באופן מקצועי, יסודי ובהתאם לחוק, לא כל שכן כשמדובר בחקירות רגישות הקשורות באישי ציבור". זאת, בתגובה לטענות על התנהלותה בחקירות עד המדינה בתיק 4000, ניר חפץ. "כפי שאמרנו פעמים רבות בעבר, אנו שבים ומדגישים, תיק החקירה המדובר נוהל על ידי צוות חוקרים בכיר, בפיקוח מלא של ראש להב 433 וראש אח"מ", נמסר.

"אין בכוונתנו להתייחס לחלקי המידע המפורסמים בתקשורת באופן היוצר עיוות מוחלט של המציאות", מסרה המשטרה. "אולם, נציין כי כלל פעולות החקירה נבחנות מראש לאור תבחינים משפטיים מחמירים של גורמי המקצוע במשטרה. למעלה מן הצורך נציין כי זימון עדים ונחקרים מבוצע רק לצורכי חקירה, והכל בהתאם לחוק ולהנחיות המשפטיות. כל טענה אחרת בהקשר זה הרי שהיא שגויה מיסודה".

בחדשות 12 פורסמו אמש והערב כי תמלילי חקירת יועץ התקשורת של ראש הממשלה לשעבר, המעלים חשד לפיו החוקרים הפעילו עליו לחצים פסולים כדי לגרום לו לחתום על הסכם עד המדינה, ואף כדי לגרום לו להחליף עורך דין. מהתמלילים עולה כי לאחר שחתם על ההסכם, סיפר חפץ לחוקרים על פגישות שלא היו ושינה גרסאות כמה פעמים, במה שנראה כמו ניסיון לרצות את החוקרים. על פי הפרסום, במסגרת מאמצי המשטרה, היא זימנה אדם נוסף לחקירה, שאינו קשור לתיק 4000, כדי להפוך את חפץ לעד מדינה.

הארכת מעצר לניר חפץ  22 בפברואר 2018. ראובן קסטרו
ניר חפץ/ראובן קסטרו

גורם המעורה בחקירת תיק 4000 אמר בשיחה עם וואלה! NEWS כי "המציאות הרבה פחות קונספרטיבית ממה שאנשים חושבים. כל אחד מאיתנו לא זוכר בפרטי פרטים אירועים מהעבר, לפעמים במחשבה שנייה ושלישית נזכרים בפרטים. אף אחד לא מתנדב להיות עד מדינה וחקירת משטרה זה לא שיחת סלון עם חבר. ברור שמופעלים לחצים על החשודים אבל לא מהסוג שמנסים לייחס למשטרה".

התמלילים העלו כי חפץ קיבל יחס קשה מהחוקרים עוד לפני החתימה על הסכם עד המדינה. במסגרת ניסיונות השכנוע אמר לו אחד החוקרים: "מה שחשוב לי שאתה תבין, אם לא הבנת את זה עד עכשיו, זה שאנחנו יודעים הכול. אנחנו אוספים ראיות נגדך, ואנשים מדברים". החוקר הוסיף: "אתה נמצא בתחנה והרכבת שם והדלתות עוד שניה נסגרות. ויש מי שנכנס לרכבת ונוסע, ויש מי שמתלבט. ומה קורה למי שמתלבט?".

הערב, פורסמו בחדשות 12 תמלילים נוספים מהחקירה, שמהם עולה חשד ללחץ מצד החוקרים על חפץ. "זה כסף. אנחנו יודעים להתעסק בכסף. אנחנו יודעים לקחת אותך ולרוקן אותך מנכסיך", אמר אחד מהם. בחלק נוסף בתמלילים נאמר: "אני יכול להגיד לך שכל פינה שניסית להסתיר ולהחביא במהלך חייך אנחנו הפכנו את הפינה הזאת וגילינו את מה אתה החבאת. ולכל אותם מסתורים ודברים חבויים, אנחנו נגיש לך אותם. וכל סרט או דבר אפשרי שאתה מריץ לך בראש יהיה פה בחדר הזה".

עוד בוואלה!

מנדלבליט: נבחן אם בוצעה פעולה שלא כשורה בתיקי נתניהו ונטפל בהתאם

לכתבה המלאה
רה"מ, בנימין נתניהו במהלך כנס העיתונות הנוצרית השנתי במוזיאון ידידי ישראל, ירושלים 3 בנובמבר 2019. עמוס בן גרשום/לע"מ, אתר רשמי
נתניהו בכנס העיתונות הנוצרית השנתי במוזיאון ידידי ישראל. נתניהו/אתר רשמי, עמוס בן גרשום/לע"מ

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר מוקדם יותר כי "ככל שיימצא במסגרת הטיפול בתיקים כי בוצעה פעולה שלא כשורה, הדבר ייבחן ויטופל כנדרש". עוד נמסר מטעם היועמ"ש כי "בימים אלה מנהל היועץ המשפטי לממשלה עם צוותו הליך סדור לבחינת הטענות בשימוע, לצורך קבלת החלטה סופית. בתוך כך, כמובן, נבחנות בכובד ראש גם טענות באי כוחו של ראש הממשלה בעניין דרך גביית עדותו של חפץ".

במשרדו הוסיפו כי "הליך השימוע ובחינת הטענות בעקבותיו הוא הליך מקצועי ונקי מכל השפעה זרה, וימשיך להיות כזה. נזכיר כי היועץ המשפטי לממשלה כתב בשעתו, במענה ליו"ר לשכת עורכי הדין, כי נחה דעתו שחוקרי המשטרה הבהירו לעדי המדינה כי הם נדרשים לומר אך ורק את האמת, וכי הדברים שמסרו עדי המדינה נמסרו באופן חופשי ומרצון". עוד הוסיפו "כי תנאי לעריכת הסכם עד מדינה הוא אמירת אמת בלבד".

יו"ר לשכת עורכי הדין, אבי חימי, קרא לנציב הביקורת על הפרקליטות וראשת מח"ש לחקור את התנהלות הפרקליטות והמשטרה. לדבריו, "לא ייתכן שרשות אכיפה תטיל צו איסור פרסום על חשדות מבלי שתיתן הסבר לציבור במה מדובר ומדוע זה מוסתר. התנהלות זו עלולה לפגוע אנושות באמון הציבור במערכת הצדק".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully