מכה לג'ונסון: הפרלמנט בבריטניה הצביע בעד דחיית הברקזיט

המחוקקים העבירו תיקון לחוק שמנע מראש הממשלה לעלות את ההסכם שגיבש עם בריסל להצבעה, ואמור לחייב אותו לבקש הארכה נוספת מעבר ל-31 באוקטובר. עם זאת, ג'ונסון מתעקש שלא יעשה זאת. באירופה דורשים מלונדון לעדכן אותם על צעדיה הבאים

רויטרס
19/10/2019
.

הפרלמנט של בריטניה הצביע היום (שבת) בעד דחיית ההצבעה על הסכם הברקזיט החדש של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, שהייתה אמורה להיערך היום, מה שמאלץ אותו לבקש ארכה נוספת מהאיחוד האירופי. עם זאת, המנהיג השמרני אמר כי הוא לא ידון על כך עם בריסל, חרף החוק המחייב אותו. הדרמה הנוספת בהליך הפרישה הבלתי-נגמר של לונדון צפויה להיגרר לבתי המשפט, אם ג'ונסון לא יציית לחוק.

ראש הממשלה הבטיח להציג את החקיקה נדרשת ליישום ההסכם שגיבש עם בריסל בשבוע הבא, ואולם, יו"ר בית הנבחרים ג'ון ברקו אמר כי הוא יפסוק ביום שני האם לאפשר את ההצבעה על העסקה של ג'ונסון, לאור המוסכמה בפרלמנט הבריטי שלפיה לא ניתן להעלות להצבעה את אותה הצעה פעמיים באותו המושב.

האיחוד האירופי אמר לאחר ההצבעה כי על בריטניה לעדכן אותו על "הצעדים הבאים" שהיא מתכננת. משמעות ההצבעה היום היא שעל ג'ונסון לבקש מהאיחוד האירופי דחייה נוספת מעבר ל-31 באוקטובר, אחרי שהמחוקקים אישרו תיקון לחוק שאמור למנוע פרישה חד-צדדית מהגוש ברוב של 322 תומכים מול 306 מתנגדים.

החוק שעבר בחודש שעבר מחייב את ג'ונסון לשלוח מכתב לבריסל בבקשה לדחייה נוספת של שלושה חודשים, והתיקון היום נועד למנוע תרחיש שבו ההסכם עובר את השלבים הראשונים בפרלמנט, ומסוכל בהמשך על ידי חברי אגף הברקזיט במפלגה השמרנית המבקשים לפרוש באופן חד-צדדי מהאיחוד. ג'ונסון לא אמר מפורשות שהוא יסרב לשלוח מכתב לאיחוד, כפי שדורש החוק שהעבירו מתנגדיו, וייתכן שהוא ינסה להבהיר למנהיגים באירופה במכתב נוסף או בדרך אחרת שהוא איננו רוצה בכך.

נאבק על אישור ההסכם. ג'ונסון בפרלמנט, היום(צילום: רויטרס)

התיקון הועלה על ידי המחוקק אוליבר לטווין, חבר קבינט לשעבר שגורש על ידי ג'ונסון מהמפלגה השמרנית, ששם לעצמו מטרה לעצור את האפשרות שבריטניה תפרוש מהאיחוד האירופי ללא הסכם באמצעות הגשת התיקון לחוק, שקובע כי ההצבעה תידחה עד שתושלם החקיקה הנחוצה למהלך. בנוסף לכך, הצבעה על תיקון שגובש בין מחוקקים מכמה מפלגות על מניעת קיום משאל עם על פרישה ללא הסכם ועל עריכת משאל עם שני, נפלה גם כן.

ג'ונסון פנה ללטווין בפרלמנט לפני ההצבעה ואמר לו כי זהו "זהו אירוע משמעותי עבור המדינה והפרלמנט שלנו, ויהיה חבל מאוד אם ההזדמנות לקיים הצבעה משמעותית תילקח מאיתנו". לטווין הוא אחד מ-21 חברי המפלגה השמרנית שגורשו ממפלגתם בחודש ספטמבר מאחר שלא תמכו בבקשתו של ג'ונסון לצאת מהאיחוד ב-31 באוקטובר, עם הסכם או בלעדיו. הצעתו הצליחה לאחד מגוון רחב של מחוקקים המתנגדים לברקזיט, או תומכים בקיום משאל עם שני, המהוווים יחד רוב לרעתו של ג'ונסון.

הוא אמר לאחר המכה שספג בפרלמנט, אחת מני רבות מאז שנכנס לתפקידו בחודש יולי במקומה של תרזה מיי, כי הוא לא "נרתע או נבהל" וכי הוא עדיין סבור שהדבר הטוב ביותר עבור הממלכה הוא לעזוב את האיחוד בסוף החודש, על בסיס "ההסכם המצוין". הוא הבהיר כי הוא לא ידון עם האיחוד האירופי על דחייה נוספת, ולטענתו אין הוא מחויב לכך על פי חוק. ג'ונסון, אחד ממנהיגי המחנה שתמך בעזיבה במשאל העם ב-2016, אמר כי הוא לא מאמין שהאיחוד "יימשך" לדחיה נוספת, ואמר כי המדיניות שלו לא השתנתה.

עוד בוואלה!

יום שבת הגדול: הפרלמנט בבריטניה בהצבעה גורלית על הברקזיט

לכתבה המלאה
מפגינים נגד הברקזיט מחוץ לבית המחוקקים, היום(צילום: רויטרס)

האופוזיציה בבריטניה, כולל הלייבור ומורדים משורות המפלגה השמרנית, העבירו בחודש שעבר חוק שמחייב את ראש הממשלה לבקש הארכה נוספת מבריסל אם לא יצליח להעביר היום את ההסכם החדש בפרלמנט. הם חוששים מפני פרישה חד-צדדית, שעלולה להוביל לכאוס ולמשבר כלכלי חמור בממלכה.

לפי החוק, אם לא יצליח ג'ונסון להעביר הסכם או לקבל את תמיכת רוב חברי הפרלמנט לעזוב את האיחוד ללא הסכם, הוא מחויב לשלוח מכתב לאיחוד ולבקש הארכה של שלושה חודשים נוספים במועד הפרישה. ראש ממשלת בריטניה הבטיח מאז שנכנס לתפקידו ביולי כי הוא יעדיף "למות בשוחות" מאשר לדחות פעם נוספת את המהלך. לאור עתירות משפטיות נגדו, ג'ונסון הבטיח כי יציית לחוק, אך באופוזיציה עדיין חוששים שהוא מתכנן לעקוף זאת בצורה כזו או אחרת.

מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין אמר כי התבוסה היא דחיה "נחרצת" של האסטרטגיה של ראש הממשלה, וכי עליו לציית לחוק הדורש דחיה נוספת. המפלגה היוניוניסטית של צפון אירלנד (DUP), שתמכה בתיקון של לטווין, אמרה כי התיקון לחוק יאפשר בחינה מעמיקה יותר של ההסכם של ג'ונסון. היא הדגישה כי תמיכתה תלויה בשימור שלמותה "החוקתית והכלכלית" של הממלכה. המפלגה השמרנית תומכת מחוץ בממשלה מספסלי הפרלמנט, משום שלשמרנים אין רוב.

יצביעו על גורל הממלכה. חברי בית הנבחרים, היום(צילום: רויטרס)

לרגל ההצבעה, שעשויה להכריע את גורלה של פרישת הממלכה מהאיחוד האירופי, הפרלמנט מתכנס ביום שבת באופן חריג - לראשונה מאז מלחמת פוקלנד בשנת 1982. ג'ונסון תכנן לנסות לשכנע את מתנגדיו לתמוך בהסכם כדי להשיג לפחות 318 קולות הדרושים לאישור ההצבעה. בינתיים, בעלת בריתו המפלגה הצפון אירית מתנגדת להסכם ושלוש מפלגות אופוזיציה גדולות הבטיחו להפיל את ההצבעה.

ג'ונסון אמר בפתח הדיון: "אני מאמין שזה הסכם טוב. חברינו באיחוד האירופי לא ששים להאריך את העסק הזה גם לא ביום אחד בלבד. הציבור בבריטניה ובאיחוד האירופי רוצה לסיים את הברקזיט".

קורבין אמר כי העם צריך להכריע בסוגיית הברקזיט ודחה את האפשרות שחברי מפלגתו יתמכו בהסכם. במהלך הדיון אמר כי "אני מבין את התסכול והעייפות, אבל אנחנו לא יכולים להצביע בעד עסקה שהיא אפילו גרועה יותר מזו שהבית הזה דחה שלוש פעמים".

מפגינים נגד הברקזיט מחוץ לפרלמנט, היום(צילום: רויטרס)

ההצבעה הייתה עשויה לרשום את ג'ונסון בדפי ההיסטוריה כמנהיג שהוציא לפועל את הברקזיט - לטובה או לרעה. אם ייכשל, הוא יעמוד בפני השפלה של הליך היציאה מהאיחוד האירופי שנכשל אחרי שהתחייב שוב ושוב שיקיים אותו. ברחוב דאונינג 10 מציגים את ההצבעה כסיכוי האחרון לסיים את הברקזיט. המחוקקים עומדים בפני אפשרויות של אישור ההסכם או דחיפת הממלכה לפרישה כאוטית ללא הסדר ולהוביל לעימותים בצפון אירלנד.

מאות אלפים צעדו בלונדון

אלפי מפגינים נגד הברקזיט התאספו מחוץ לבניין הפרלמנט והריעו למחוקקים שאישרו את דחיית ההצבעה. "שמעו אותנו", אמרו רבים מהמשתתפים מחוץ לבניין בן 800 השנים.

שלטי מפגינים נגד הברקזיט, היום(צילום: רויטרס)

עוד קודם לכן, מאות אלפי אזרחי הממלכה צעדו ברחובות לונדון כדי לדרוש משאל עם חדש על הברקזיט, כשרבים מהם מתאספים במדשאה הסמוכה כדי לצפות בתוצאות על מסך גדול. ג'ון וורמן, בן 53 ממערב ביפליט, אמר כי "זהו ניצחון קטן עבור תומכי ההישארות באיחוד. הכול סוף סוף כל כך מאוזן".

ביל ונאבלס, בן 58, שעובד ברשות המקומית בבריסטול שבמערב אנגליה, אמר כי "אלה חדשות טובות שהאופוזיציה להסכם של בוריס ג'ונסון איתנה, מאחר שהיו סימנים שהיא תתפרק".

(עדכון ראשון: 12:07)

מפגינים נגד הברקזיט מחוץ לפרלמנט, היום(צילום: רויטרס)
מפגינים נגד הברקזיט מחוץ לפרלמנט, היום(צילום: רויטרס)
מפגינים נערכים למחאה מול הפרלמנט, היום(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully