"אינתיפאדת הווטסאפ": הפגנות ענק בלבנון נגד הטלת מסים

בביירות ובערים נוספות במדינה יצאו רבים לרחובות במחאה על הטלת מסים על שיחות ביישומים שונים והמצב הכלכלי בכלל. המפגינים חסמו כבישים, וקראו: "העם רוצה להפיל את המשטר". ישיבת הממשלה בוטלה והבנקים הודיעו כי לא ייפתחו

יפעת רוזנברג
18/10/2019
צילום:רויטרס, עריכה:שאול אדם

הפגנות המוניות התקיימו הלילה (שישי) בביירות ובערים נוספות בלבנון במחאה על תנאי המחייה הירודים. המוחים חסמו כבישים מרכזיים וקראו בין היתר, קריאות כגון "העם רוצה להפיל את המשטר". בעקבות המחאה, הלימודים הבוקר בוטלו והבנקים הודיעו כי לא ייפתחו, ועל רקע זה ביטל ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, דיון בממשלה על התקציב לשנת 2020. בתקשורת הלבנונית דווח כי במקום זאת צפוי חרירי לשאת דברים ולהגיב על המחאה.

ההפגנות התקיימו לאחר שהממשלה אישרה הטלת מס על שיחות בווטסאפ וביישומים דומים כגון פייסבוק ופייסטיים, וזאת במסגרת המאמצים להגדלת ההכנסות עבור תקציב 2020. על כן, בסוכנות הידיעות הלבנונית נתנו להפגנות את השם "אינתפאדת הווטסאפ". אולם, לאור המחאה הגוברת נגד הצעד, הודיע משרד התקשורת הלבנוני על ביטול המס.

כוחות המשטרה פיזרו מפגינים באמצעות גז מדמיע. ההפגנות בביירות, הלילה(צילום: רויטרס)

המוחים דרשו משרי הממשלה וחברי הפרלמנט להתפטר מתפקידם. במהלך ההפגנות הם התקרבו לפרלמנט הלבנוני, כאשר מאבטחו של שר החינוך הלבנוני, אכרם שהיב, נאלץ לירות באוויר על מנת להרחיק אותם מהשיירה. כוחות הבטחון הלבנוניים פיזרו את המפגינים באמצעות גז מדמיע.

היקפן יוצא הדופן של ההפגנות במדינה המפולגת נראה כסימן של העמקת הזעם האזרחי על הפוליטיקאים שהובילו את המדינה למשבר. "אנחנו העם המאוחד נגד המשטר. אנחנו רוצים שהוא ייפול", אמר מפגין בעיר ג'יטה, כ-20 קילומטרים מביירות. "מהפכה, מהפכה!", קרא שם המפגינים. שני עובדים זרים ששהו בבניין הסמוך לאחד ממוקדי ההפגנות בבירות נחנקו למוות משאיפת עשן.

ללבנון היקף חובות מהגדולים בעולם, ואחוז האבטלה בה בקרב אזרחים מתחת לגיל 35 עומד על 37%. המשבר הכלכלי הנוכחי נגרם גם על ידי האטה בזרימת ההון ללבנון.

(עדכון ראשון: 08:02)

עוד בוואלה!

ארץ הארזים נצבעה שחור: שריפות ענק משתוללות בלבנון

לכתבה המלאה
ההפגנות בביירות, הלילה(צילום: רויטרס)
ההפגנות בביירות, הלילה(צילום: רויטרס)
ההפגנות בביירות, הלילה(צילום: רויטרס)
השאריות מההפגנות, ביירות, הבוקר(צילום: רויטרס)
  • לבנון

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully