שומר נאצי לשעבר בן 93 עומד לדין בגרמניה: "חלק ממכונת הרצח"

ברונו דיי הגיע לבית המשפט לנוער, שם הוא נשפט בשל היותו בן 17 בזמן מלחמת העולם השנייה, כשהוא על כיסא גלגלים. התביעה מאשימה אותו בסיוע לרצח של יותר מ-5,000 איש, רבים מהם יהודים, במחנה שטוטהוף

אי-פי
צילום: רויטרס, עריכה: תומר לוי

משפטו של שומר נאצי לשעבר בן 93 נפתח היום (חמישי) בגרמניה, כשהוא נאשם בכך שסייע לרצח של 5,230 איש במחנה ריכוז במהלך מלחמת העולם השנייה. ברונו דיי שירת במחנה שטוטהוף, השוכן ליד העיר גדנסק שבפולין, שהייתה ידועה אז בשם דנציג.

"כשומר של האס-אס במחנה הריכוז שטוטהוף, בין אוגוסט 1944 לאפריל 1945, הוא ככל הנראה סייע לרצח המחריד של אסירים יהודים במיוחד", אמרו התובעים בהצהרת הפתיחה. דיי, המרותק לכיסא גלגלים, חבש כובע לראשו והסתיר את פניו מאחורי מחברת אדומה עם כניסתו לאולם. התובעים הוסיפו כי דיי "נאשם שהיה גלגל במכונת הרצח, תוך ידיעה מלאה של הנסיבות, כך שניתן היה לבצע את ההרג".

פרקליטו של דיי סטפן ווטרקמפ אמר כי "הוא הרגיש צער כשזה קרה, זה גם מה שהוא אמר בקירתו. גם היה לו ברור שהם (השוהים במחנה) לא היו שם בגלל שהם היו פושעים, אלא בגלל אנטישמיות, גזענות או סיבות אחרות". עורך הדין הוסיף כי "הוא חש חמלה כלפיהם, אך לא ראה את עצמו כמי שיכול לשחרר אותם". ווטרקמפ סיכם את דבריו ואמר כי דיי "מוכן לענות לכל שאלה", והדגיש כי הוא לא הצטרף לאס-אס בהתנדבות.

"היה גלגל במכונת הרצח", דיי במהלך משפטו. היום בהמבורג, גרמניה (צילום: רויטרס)

על אף שהמשפט מתקיים שנים ארוכות לאחר תום המלחמה, ארגונים יהודיים רואים בו כבעל חשיבות רבה לאור התחזקות הימין הקיצוני והאנטישמיות בגרמניה, שחוותה בשבוע שעבר פיגוע ירי מחוץ לבית כנסת בעיר האלה שבמזרח המדינה. דיי הוא ככל הנראה בין האנשים האחרונים שיועמדו לדין על פשעי הנאצים, לאור מותם של מרבית מבני הדור ההוא.

"מדוע אתם מקיימים את המשפט הזה היום? זכרו מה קרה בהאלה בשבוע שעבר", אמר אפרים זורוף, ממרכז שמעון ויזנטל. "גיל מתקדם לא צריך להיות סיבה שלא לעמוד בגללה לדין. הוא היה חלק מהטרגדיה הגדולה ביותר בהיסטוריה, זה היה רצונו", הוסיף. מנגד טען בן כהן, נכד של ניצולי שואה, כי "זאת דרך מאוד חזקה להכיר בכך שאנו לא נביט הצידה ונאמר 'זה נגמר, אנחנו לא צריכים לחשוב על זה יותר. הדברים האלו רלוונטיים היום יותר מתמיד".

התובעים אמרו כי האסירים הושמדו בשיטיות בתאי גזים, בעוד שאחרים מתו מרעב או בשל מחסור בטיפול רפואי הולם. חרף גילו המתקדם, דיי נשפט בבית משפט לנוער בהמבורג משום שהוא היה בן 17 כשהחל את שירותו במחנה. לפי כלי התקשורת במדינה, דיי, המתגורר בעיר, היה לאופה אחרי המלחמה. הוא עבד גם בתור נהג משאית, ובהמשך עבר לענף הבנייה. הוא נשוי ואב לשתי ילדות.

עוד בוואלה!

אלייז'ה קמינגס, אחד ממובילי החקירות נגד טראמפ בקונגרס, מת בגיל 68

לכתבה המלאה
משפטו של דיי בבית משפט בהמבורג, גרמניה. היום (צילום: רויטרס)

הוא עומד לדין בזכות התקדים שנקבע אחרי שג'ון דמיניוק הורשע ב-2011 על בסיס שירותי במחנה השמדה סוביבור בפולין. מאז מנסה גרמניה לנהל משפטים נגד מי ששירת במשטר הנאצי ושרד.

מאז הפסיקה התקדימית, בתי משפט בגרמניה הרשיעו את אוסקר גרונינג, רואה חשבון באושוויץ, וריינהולד הנינג, שומר לשעבר באותו מחנה, על כך שהיו שותפים לרצח המוני. שניהם הורשעו בגיל 94, אולם מתו לפני תחילת ריצוי עונשם. באפריל האחרון הושעה משפטו של שומר לשעבר בשטוטהוף, אחרי שהנאשם בן ה-95 אושפז בשל בעיות בלבו ובכליותיו. לפי רשת NDR, יש עדיין 29 תיקים פתוחים נגד גורמים לשעבר במשטר הנאצי, שרצח שישה מיליון יהודים ומיליונים אחרים נוספים.

דיי לא הכחיש את עבודתו במחנה במהלך החקירה שקדמה למשפט. עם זאת, לדבריו, הוא הגיע לגדוד שניהל את המחנה רק בגלל מצב לבו שמנע את שליחתו לחזית, כך מדווח יום יום.

דיי אישר שידע על הרצח, אך לא יכל לעצור אותו

בעיתון טגשפיגל, שציטט את מסמכי התביעה, נכתב כי דיי טען כי הוא לא הרג את איש, ושאל מה נער בן 17, שנאלץ לשמש שומר במחנה, יכול היה לעשות נגד משטרו של אדולף היטלר. על פי הדיווחים, דיי אישר כי הוא ידע על קיומם של תאי הגזים במחנה, שם ראה את האסירים נדחפים פנימה. הוא הודה שראה "דמויות מצומקות, אנשים שסבלו", אך התעקש שהוא לא אשם. "מה זה היה תורם? הם היו פשוט מוצאים מישהו אחר," הוא ענה כשנשאל מדוע לא ביקש העברה לחזית, לפי העיתון די וולט.

הנאצים הקימו את מחנה שטוטהוף ב-1939, והוא שימש בתחילה למעצרם של אסירים פוליטיים פולנים. בסופו של דבר, הוחזקו בו 110 אלף עצורים, כולל יהודים רבים, מתוכם כ-65 אלף נספו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully