היועמ"ש הסיר את התנגדותו: הממשלה אישרה להסדיר מאחז בבקעת הירדן

הממשלה אישרה את הסדרת המאחז מבואות יריחו, לאחר שנתניהו אמר במהלך הישיבה כי ישנה סבירות גבוהה שתכנית המאה תגיע מיד לאחר הבחירות. מנדלבליט, שהביע מוקדם יותר את חוות דעתו נגד המהלך, אמר כי הוא רוצה לבחון את עמדתו מחדש - והסיר את התנגדותו

15/09/2019
צילום: ניב אהרונסון ושי מכלוף, מנהל טכני: מייקל ברהום, עריכה: נועה לוי

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הצעת ראש הממשלה להסדיר את המאחז מבואות יריחו שבבקעת הירדן. זאת, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הסיר את התנגדותו.

לדברי גורמים שנכחו בישיבה שהתכנסה בבקעת הירדן, בתחילתה מנדלבליט הסביר את חוות הדעת שמתנגדת לאישור ההצעה בעיקר מאחר שלא ברורה דחיפות אישורה על ידי ממשלת מעבר. אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו הציג בפניו "מידע חדש" שקיבל ב-24 השעות האחרונות, שלפיו תוכנית המאה תפורסם בוודאות גבוהה כמה ימים אחרי הבחירות, מנדלבליט ביקש זמן לבחון מחדש את עמדתו. "זהו מידע חדש עבורי. רוצה לבחון זאת מחדש", אמר.

נתניהו הסביר למנדלבליט שיש "דחיפות מדינית" גבוהה מאוד להסדרת מבואות יריחו לפני פרסום תוכנית המאה כדי לחזק את העובדות בשטח. מנדלבליט ביקש מראש המל"ל מאיר בן שבת לנסח לו חוות דעת כתובה בנושא, ולאחר מכן נועד עם נתניהו והשר יריב לוין ביחידות. לאחר התייעצות זו, החליט להסיר את התנגדותו. היועץ המשפטי לממשלה קבע כי על אף שקיימים קשיים משפטיים ניכרים נוכח הקרבה לבחירות, ניתן לקבל את ההחלטה.

ישיבת הממשלה בבקעת הירדן, היום(צילום: אתר רשמי)
ישיבת הממשלה בבקעת הירדן(צילום: אתר רשמי, חיים צח / לע"מ)

מנדלבליט העביר לפני שלושה ימים חוות דעת שבה הביע את התנגדותו להסדרת המאחז הלא חוקי, זאת לאחר הצהרת נתניהו על החלת הריבונות באזור. בחוות דעתו הבהיר כי "לא הוצג כל צורך חיוני או דחוף באישורה של הצעת ההחלטה יומיים לפני הבחירות". כמו כן, היועמ"ש הוסיף כי "לא למותר לציין כי מדובר בהחלטה המעוררת רגישות של ממש גם במישור הבינלאומי".

על פי חות הדעת, "לנוכח אופיה של ההחלטה ומהותה, קבלתה בעיתוי הנוכחי - יומיים בלבד לפני מועד הבחירות - מבלי שהוצגה ונדונה לעומק עבודת מטה שקדמה לה ומבלי שהוצגה כל תשתית המבססת דחיפות או חיוניות בקבלתה בעיתוי הנוכחי דווקא, מתעורר חשש כי ההצעה מונעת או למצער תיראה כמונעת משיקולים של התמודדות בבחירות הקרובות".

בשבוע שעבר הצהיר נתניהו כי עם הקמת הממשלה הבאה הוא יחיל את הריבונות בבקעת הירדן ובצמפון ים המלח. הוא התייחס לתכנית השלום של ממשל טראמפ ואמר כי כי "זה מציב בפנינו אתגר גדול הוזדמנות גדולה. זו שעת כושר חד פעמית להחיל את הריבונות הישראלית על יישובינו ביהודה שומרון וגם על אזורים נוספים".

(עדכון ראשון: 14:07)

עוד בוואלה!

גנץ באולפן וואלה! NEWS: "לא בטוח שנתניהו יתייצב לשימוע שנקבע לו"

לכתבה המלאה
הודיע שיבחן מחדש את ההצעה. מנדלבליט(צילום: AP)
ישיבת הממשלה בבקעת הירדן(צילום: אתר רשמי, חיים צח / לע"מ)
ישיבת הממשלה בבקעת הירדן(צילום: אתר רשמי, חיים צח / לע"מ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully