"מחשש לחיכוך": בעלי קרקעות פלסטינים יוכלו להיכנס לחומש רק בתיאום

אף על פי שכניסת ישראלים לשטח ההתנחלות שפונתה בתכנית ההתנתקות אסורה, ישנה נוכחות גוברת במקום שכללה גם משלחת של חברי כנסת. בתשובה לבג"ץ דוחה המדינה את הטענות על היעדר אכיפה, אך נתונים שצירפה מגלים כי עשרות תקריות הסתיימו בארבעה תיקים בלבד

09/09/2019
המדינה הודתה כי ישראלים נכנסים שלא כחוק לשטח הסגור(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

המדינה הודיעה כי תאפשר לבעלי קרקעות פלסטינים גישה לאדמותיהם בחומש רק בתיאום מראש וזאת בשל חשש לחיכוך. בתשובתה לעתירה שהגישו בעלי קרקעות ותידון היום (שני) בבג"ץ, מודה המדינה כי ישראלים נכנסים שלא כחוק לשטח הסגור ללא היתר, ואין במקום כוח צבאי קבוע. על פי נתונים שצורפו לתגובה, בשנים 2015-2018 היו עשרות דיווחים על כניסת ישראלים לשטח שלא כחוק, אך רק ארבעה תיקים נפתחו ושניים מהם נסגרו מחוסר ראיות.

ההתנחלות חומש, שהוקמה על קרקעות של פלסטינים מהכפר הסמוך בורקה, פונתה במסגרת תכנית ההתנתקות בשנת 2005 וכניסת ישראלים נאסרה. אך רק ב-2013, אחרי עתירה של תושבי הכפר, הודיעה המדינה כי תאפשר לבעלים הפלסטינים גישה לאדמותיהם. עם זאת, בפועל ישנה נוכחות גוברת של מתנחלים שמגיעים לשטח וביניהם תלמידי ישיבת "חומש המתחדשת", דבר שמרתיע את בעלי הקרקעות הפלסטינים. בין היתר, נערכו במקום כמה אירועים, ובמאי האחרון ביקרה בשטח שורה של חברי כנסת ובהם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין יחד עם ראש מועצת שומרון יוסי דגן, וזאת ללא כל אישור.

היועץ המשפטי של יהודה ושומרון הבהיר בנוגע לביקור זה כי "מבירור שערכנו עם גורמי פיקוד מרכז עלה כי לא התקבלה בצה"ל בקשה רשמית לכניסה לשטח, ובהתאם גם לא ניתן אישור כניסה לשטח. נמסר לנו כי לקראת הסיור נמסרה עליו הודעה לפיקוד מרכז. בעקבות ההודעה, בעת הסיור אובטח השטח על ידי כוחות צה"ל לאור הערכת המצב הביטחונית".

בעלי הקרקעות הפלסטינים ביקשו גישה חופשית לאדמותיהם(צילום: יותם רונן באדיבות יש דין)

במאי 2018, במהלך ניסיון של ארגון "יש דין" לסייע לבעלי הקרקעות להגיע לאדמותיהם, התברר כי מפקד פיקוד מרכז הוציא צו תיחום האוסר על כניסת כל אדם לשטח וזאת מבלי להחריג את בעלי הקרקעות הפלסטינים כפי שהיה קודם לכן. ובאפריל האחרון, הגישו 12 בעלי קרקעות פלסטינים וראש מועצת בורקה עתירה באמצעות עו"ד שלומי זכריה מ"יש דין". בעתירה הם ביקשו לאכוף את הבנייה הלא חוקית ואת החוק האוסר על כניסת ישראלים לשטח, וכן לאפשר להם גישה חופשית לאדמותיהם.

בתגובה שהוגשה מטעם צה"ל, היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה נכתב כי תוקף הצו שחל גם על בעלי הקרקעות פוקע ב-23 אוקטובר, וכי לקראת מועד זה יוחלט אם להאריך אותו. לצד זה, ציינה המדינה כי בכפוף לשיקולי ביטחון תאפשר לבעלי הקרקעות גישה לחלקות בשולי חורבות ההתנחלות שפונתה ללא תיאום ביטחוני. אך על מנת להגיע לקרקעות "בלב היישוב המפונה חומש", יידרשו הפלסטינים לפנות למנהלת תיאום וקישור לתיאום מועד כניסה, וזאת על מנת שיבדקו שאין חשש לחיכוך במקום, "שכן לעתים נכנסים לשטח הסגור ישראלים (ללא היתר) ואין בנמצא כוח צבאי קבוע". ורק באם לא יעלה חשש לחיכוך או מניעה ביטחונית קונקרטית אחרת, כניסת העותרים תתאפשר.

עוד בוואלה!

"יום ההולדת הכי שמח ועצוב": חבריה של רנה שנרב חגגו לה 17 - בלעדיה

לכתבה המלאה
חומש(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

בנוגע להיעדר אכיפת הבנייה הלא חוקית של ישראלים במקום וכן אכיפת כניסה של ישראלים לשטח דחתה המדינה את הטענות. בין היתר, ציינה כי היא נוקטת בהליכי אכיפה לאורך שנים, וצו התיחום שהוצא ב-2017 נועד להתמודד באופן יעיל עם הבעיה. כמו כן, ציינה כי בוצעו פעולות אכיפה שונות. עם זאת, הנתונים שהעבירה המדינה מראים כי ברוב המקרים שבהם דווח על ישראלים במקום, הם פונו ללא נקיטת כל הליכים או שהצליחו להימלט. כך למשל, במרץ 2015, נכתב כי נתפסו עשרה, אך הוחלט לחכות לצאת שבת כדי לפנות אותם. הכוח השאיר אותם ללא השגחה כששב הם ברחו.

במקרה אחר ביולי באותה שנה, נמצאו כעשרה תלמידי ישיבה בחומש, אך לא נלקחו מהם פרטים. במקרה נוסף בנובמבר 2016, תואר כיצד התבצע מרדף אחר מתנחלים שנמלטו כשראו כוחות ביטחון, ולבסוף אותר הרכב ריק. וכן בתקרית אחרת דווח על זריקת אבן לעבר פלסטיני בחומש, כוח הגיע למקום ומצא ביתן שהוקם ועשרה ישראלים שלומדים תורה. אך לאחר שניידת לא הגיעה, בהנחיית הסמח"ט הכוח פונה. על פי נתונים שצורפו לתגובה, במרחב שומרון נפתחו ארבעה תיקים בגין אירועים בחומש.

"עמדת המדינה היא התגלמות של אבסורד ואיוולת"

ליאור עמיחי, מנכ"ל יש דין, אמר בתגובה כי "עמדת המדינה היא התגלמות של אבסורד ואיוולת. מאז פונתה התנחלות חומש בשנת 2005, בעלי האדמות הפלסטינים מנועים מכניסה לאדמותיהם הפרטיות בגלל אלימות מתנחלים עבריינית חוזרת וכן בגלל אימפוטניות של רשויות אכיפת החוק במקרה הטוב, ושיתוף פעולה עם העבריינים במקרה הרע".

"מצד אחד, המדינה חושפת ומודה בכישלון שלה לאכוף את החוק על עשרות מקרי אלימות של מתנחלים כלפי פלסטינים, על אדמותיהם הפרטיות, במקום שהכניסה לישראלים אסורה - גם מתוקף חוק ההתנתקות", הוסיף מנכ"ל יש דין. "מנגד, היא מענישה את בעליה האדמות, נפגעי האלימות, בכך שהיא מונעת את כניסתם לאדמות שלהם, בעזרת צו תיחום, ומתנה את כניסתם בתיאום מראש עם הצבא. המציאות הנותרת היא של עבריינים שגוזלים אדמות בעזרת כוח הזרוע, ובעלי אדמות שנתונים לחסד רשויות אכיפות החוק, הנכשלים בתפקידם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully