השר אוחנה: "מערכת המשפט מצופפת שורות ותוקפת את מי שבא לשנות"

שר המשפטים פרסם מאמר ביקורת על מערכת המשפט - ובו טען כי העומדים בראשה אינם מוכנים לשמוע ביקורת. "האם אמירותיהם הביקורתיות של אנשי הציבור הן שחוללו את הירידה באמון הציבור כלפי מערכת המשפט, או שהן למעשה מבטאות אותה?"

עריכה: ליר שפיגלר

"אולי אפשר שפעם, ביום מן הימים, יחדלו ראשי המערכת המשפטית להתבצר ולצופף שורות - תוך שילוח חיצים בוערים באמצעות כלי התקשורת - כל אימת שבא מי שמבקש לשנות?" - כך כתב שר המשפטים אמיר אוחנה, במאמר המתפרסם היום (שישי) בגיליון החדש של כתב העת "עורך הדין".

אוחנה מדגיש כי הוא מבקר את מערכת המשפט, "לא כמי שמערכת המשפט אינה יקרה ללבו" ולא כמי שבה להחריב אותה - אך הוא בהחלט מותח עליה ביקורת. הוא מספר על היכרותו הבעייתית עם מערכת המשפט: "את תמימותי המשפטית איבדתי כשראיתי הרכב שופטים שגזר מאסר עולם על אדם שלעניות דעתי יש יותר מספק סביר באשמתו, לאחר שבזמן שהעיד וזעק לחפותו הרשה לעצמו ההרכב לנמנם, להירדם, לגלוש באינטרנט, ובלבד שלא לשמוע את זעקתו".

"הדבר האחד שברצוני להגשים - לחזק האמון במערכת המשפט". השר אוחנה (צילום: ראובן קסטרו)

השר שב על ביקורת שהשמיע גם בעבר, תוך ציטוט שופטים מבית המשפט העליון לשעבר, שטענו כי העליון חודר לתחומה של הכנסת. הוא מצטט, למשל, את נשיא בית המשפט העליון לשעבר, משה לנדוי, שאמר כי "המחיר של ניצני הפוליטיזציה של שיפוט בית המשפט העליון כבר ניכר כיום והוא מתבטא בכרסום האמון בניטרליות של בית המשפט, בפלוגתות המשסעות את הציבור".

"אינני יודע כמובן כמה זמן אכהן כשר המשפטים", כותב השר. "אני יוצא מנקודת הנחה שהאחריות המלאה הרובצת על כתפיי למשרד המשפטים תמשיך גם אחרי הבחירות. אך בין שאכהן פרק זמן של חמישה חודשים ובין של חמש שנים - אם היו שואלים אותי מהו הדבר האחד שברצונך להגשים, הייתי עונה מיד וללא היסוס: לחזק את אמון הציבור במערכת המשפט". אוחנה הוסיף כי "האם אמירותיהם הביקורתיות של אנשי הציבור כלפי מערכת המשפט הן שחוללו את הירידה באמון הציבור כלפי מערכת המשפט, או שהן למעשה מבטאות אותה?".

עוד בוואלה!

אלפים ליוו למנוחות את האחיות שנהרגו בתאונה באשקלון: "זה לא נקלט"

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully