ברקע המו"מ ואיומי השביתה: המורים והגננות הפגינו בת"א

ההפגנה שנערכה ברחבת המוזיאון בעיר, במחאה על תנאי העסקתם, התקיימה במקביל לדיונים בין האוצר, משרד החינוך והסתדרות המורים במטרה להגיע להסכמות בנושאי פנסיה. זאת בעקבות החלטת ביה"ד לעבודה שהורה לצדדים להמשיך במו"מ. מזכ"לית ההסתדרות: "דורשים מראש הממשלה להתערב"

29/08/2019
סטילס: ראובן קסטרו, צילום: הסתדרות המורים, עריכה: טל רזניק

1,700 מורים וגננות הפגינו הערב (חמישי) במחאה על תנאי העסקתם ברחבת מוזיאון תל אביב. במקביל המשיכו הדיונים בין נציגי האוצר, משרד החינוך והסתדרות המורים במטרה להגיע להסכמות, זאת בעקבות החלטת בית הדין לעבודה בתל אביב שהורה לצדדים להמשיך במשא ומתן.

הצדדים שקיימו דיונים החל משעות הבוקר, צפויים להגיש עד מחר בשעה 8:00 עדכונים על ההסכמות אשר הגיעו אליהם כדי למנוע את ההחלטה של הסתדרות המורים להשבית את הלימודים בבתי הספר היסודיים ובגני הילדים ב-1 בספטמבר. בנוסף, בקשת השלטון המקומי לצווי מניעה לארגון המורים התקבלו, ובית הדין לעבודה בירושלים דחה את בקשתו להשבית את הלימודים בתיכונים ב-1 לספטמבר.

מהבוקר החלו הדיונים בשני צוותי עבודה: על סוגיית פנסיה וימי מחלה ידונו במשרד האוצר בירושלים, ומשעה 10:00 החל לדון צוות בנושא הרפורמה בחינוך המיוחד ומורות נודדות במשרד החינוך בתל אביב. בהחלטת השופטת אסנת רבינוביץ' נמסר: "מהדיון עולה כי אכן יש הסכמה של שני הצדדים כי צורך לנהל מו"מ בנושאים שבמחלוקת הזאת כדי לנסות ולהגיע להסכמות שייתרו הכרעה בבקשה הנדונה. בית הדין מפציר בצדדים לנסות ולהגיע להסכמות ולקיים את המו"מ באופן ענייני ומשמעותי".

"נאבקים על הזכויות שלנו". מורים וגגנות הפגינו בת"א, הערב(צילום: ראובן קסטרו)

עובדות ועובדי ההוראה הפגינו הערב במחאה על מה שהם מכנים עושק של עובדי ההוראה. הנושאים העיקריים עליהם מאיימים המורים בהשבתה הם: שינוי חישוב הפנסיה לעובדים ותיקים אשר מקבלים פנסיה תקציבית, שינוי חישוב ימי המחלה מאופן שעתי לקלנדרי ותוספת שכר על השלכות הרפורמה בחינוך המיוחד.

יפה בן דוד, מזכ"לית ההסתדרות, אמרה בנאום שנשאה בהפגנה: "עובדי ההוראה מפסיקים לשתוק, ודורשים את הזכויות המגיעות להם על פי החוק. אנחנו לא מבקשים תרומות מאף אחד, אלא רוצים את הזכויות שמגיעות לנו. כל עובד הוראה צריך לדעת מה הפנסיה שמגיעה לו ואיך עושים זאת נגזרת מהשכר האחרון. נדע שלא עובדים עלינו". עוד אמרה בן דוד כי "אני דורשת את מה שמגיע לנו ולא, לא נפתח את שנת הלימודים. נעבוד על ההסכם החדש ונדאג לשכר המורה המתחיל. אנחנו דורשים מראש הממשלה שיתערב. חזרתי מהמו"מ ובאמת שניתן לסגור זאת. זה באמת תלוי בהתערבות ראש הממשלה".

אחת המפגינות, ענת עובדיה, מחנכת כיתה ב' בבית ספר יחד גבעת אלה שבעמק יזרעאל, אמרה לקראת ההפגנה: "די לעושק ימי המחלה ושכך נראית החברה שלנו. זה ביזיון שמושכים אותנו כל כך הרבה זמן בדברים שמגיעים לנו, אנחנו גם ככה עובדים בחסד ומשקיעים ימים ולילות בעבודה בחינוך הילדים, בהעצמה שלהם, בדאגה להם סביב השעון. שזה מגיע לזכויות שלנו כל הזמן אומרים לנו 'אתם צריכים לעשות את זה עם שליחות'. עם כל הכבוד לעבודה עם שליחות, צריך שכר בצידה. השליחות לא מבוטלת. צריך לכבד אותנו כאנשים ואותוריטה, לא יתכן שבמשך שנתיים ימשכו אותנו בדברים שמגיעים לנו".

עוד בוואלה!

הפרויקט הסודי של נסראללה נחשף: חיזבאללה מחזיק בעשרות טילים מדויקים

לכתבה המלאה

קלרה גרינשטיין, מפגינה נוספת וגמלאית של משרד החינוך ושייכת להסתדרות המורים, אמרה: "מגיע גם לי לדעת מה קורה עם הפנסיה שלי. בתור גימלאית, הייתי רוצה שתהיה לי העלאה בגמלה, מאז שיצאתי לפנסיה אני מקבלת את אותו שכר, חוץ מזה שאני מזדהה עם כל ציבור המורים והגננות. בשום מקום לא מחשבים את הפנסיה לפי השנים הראשונות, אלא לפי השנים האחרונות". גרינשטיין הוסיפה, "אחרי כל כך הרבה שנים שנתתי למערכת, זה לא בסדר לקבל פנסיה שהיא כל כך גבולית כך שאני יכולה לחיות אבל בצמצום ובצורה צנועה. זה חבל מאוד".

(עדכון ראשון: 18:20)

הפגנת עובדי ההוראה בת"א, הערב(צילום: ראובן קסטרו)
הפגנת עובדי ההוראה בת"א, הערב(צילום: ראובן קסטרו)
הפגנת עובדי ההוראה בת"א, הערב(צילום: עיבוד תמונה, ללט)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully