הפרויקט הסודי של נסראללה נחשף: חיזבאללה מחזיק בעשרות טילים מדויקים

על אף שהמיזם האיראני על אדמת לבנון ספג מכות, לארגון השיעי יש טילים בעלי דיוק של עשרה מטרים. ברקע דיווחים על תקיפת אתר סודי בביירות, פרסם צה"ל את נתיבי הברחות הציוד לדיוק הטילים - טיסות, שיירות יבשתיות ונמל ביירות - וכן את ראשי הפרויקט

29/08/2019
צילום: דובר צה"ל

צה"ל חושף היום (חמישי) את תשתית פרויקט הטילים המדויקים של חיזבאללה, ואת האופן שבו התכוון חיזבאללה להסב רקטות לטילים מדויקים. בשנים 2013-2015 בחסות מלחמת האזרחים בסוריה, החלה איראן בניסיונות להעברת טילים מדויקים מוכנים לשימוש מאיראן לארגון הטרור חיזבאללה דרך סוריה.

מרבית ניסיונות אלה סוכלו על ידי תקיפות שיוחסו לישראל, וחיזבאללה לא הצליח לעמוד ביעדי תוכניות דיוק הטילים. על רקע הכישלונות של איראן וחיזבאללה, הוחלט בשנת 2016 על שינוי מהותי בדרכי הפעולה: לא עוד ניסיונות של העברת טילים שלמים, אלא מעבר להסבה של רקטות קיימות לטילים מדויקים על אדמת לבנון, זאת באמצעות העברת רכיבי דיוק מאיראן ורקטות מהמכון למחקרים מדעיים "סרס" בסוריה. למרות העיכוב בפרויקט הטילים המדויקים יש בידי חיזבאללה עשרות לא רבות של טילים מדויקים ברמה של עשרה מטרים אך אין לה יכולות לייצור סדרתי של טילים מדויקים. עד היום לא הצליחו חיזבאללה ואיראן להקים מפעל על אדמת לבנון למרות שחשבו שמרחב לבנון מוגן מפני תקיפות.

המל"ט שהתרסק בסמוך לרכיב ייצור הטילים המדויקים בבירות, השבוע(צילום: אתר רשמי)

לשם כך החל חיזבאללה בהכשרת אתרים רבים ברחבי לבנון לקלוט ציוד שיהפוך למפעלים בעתיד, כולל בביירות, בשיתוף פעולה מלא של כוח קודס האיראני ומפקד גיס לבנון בכוח, חיג'אזי, שמתגורר בביירות עם משפחתו ומהווה יועץ קרוב מאוד ובכיר לנסראללה.

עוד בוואלה!

התאונה באשקלון: נבדק חשד שבן זוגה של אחת האחיות נהג בהשפעת אלכוהול

לכתבה המלאה
מבנה ציר איראן- חיזבאללה לפרויקט ייצור הנשק(צילום: דובר צה"ל)
תהליך ייצור טיל מדויק(צילום: דובר צה"ל)

העברת הרכיבים התבצעה בשלושה שלבים: הראשון, ציר יבשתי מסוריה ללבנון דרך מעברי גבול רשמיים כמו מעבר אל-מצנע. השני, ציר אווירי באמצעות טיסות אזרחיות שנחתו בשדה התעופה בינלאומי על שם רפיק חרירי בביירות. השליש, ציר ימי של אוניות דרך נמל ביירות כפי שנחשף לאחרונה על ידי שגריר ישראל באו"ם דני דנון.

בשנתיים האחרונות לא הצליח חיזבאללה להגיע ליעדי התכנית מסיבות רבות שחלקן יוחס לפי פרסומים זרים לתקיפות ישראליות. הרוב המוחלט סוכל בדרך. אחד משיאי המאבק נגד פרויקט טילי הדיוק של חיזבאללה היה נאום ראש הממשלה בנימין נתניהו באו"ם במהלכו חשף מיקום של אתרי הייצור. כתוצאה מהחשיפה נאלץ חיזבאללה להעתיק את האתרים למקומות אחרים.

נסראללה, השבוע(צילום: אתר רשמי)
עלי נורוזי, אחראי על העברת הציוד ללבנון(צילום: דובר צה"ל)
מוחמד חסין זאדה חג'אזיף מפקד הכוחות האיראניים בלבנון(צילום: דובר צה"ל)

במסגרת המאמץ שנמשך הוברח ללבנון הרכיב הקריטי לייצור הטיל המדויק: המערבל (מיקסר), תוצרת איראן, ייעודי לפרויקט הטילים. חיזבאללה ואיראן הצליחו להקים אתרים בביירות ובבקעא בלבנון. בתוך בניינים, מתחתיהם ולידם. ארבעה גורמים איראנים ולבנונים אחראים על פרויקט אחד מהם מבוקש על ידי מחלקת המדינה האמריקנית על מעורבותו בפיגוע בביירות בו נהרגו 240 חיילים אמריקנים.

מדובר בפרויקט ממודר מאוד שחשיפתו תפתיע את פעילי חיזבאללה כולל הבכירים ואת ממשלת לבנון. נסראללה וכוח קודס הקימו את תשתיות ייצור הטילים המדויקים מתחת לאפם וללא ידיעתם. גם כששר החוץ הלבנוני הגיע לאתר עליו דיבר ראש הממשלה נתניהו דאגו חיזבאללה להביאו אל המקום אחרי שהם 'מנקים' את האתר. בפועל, ממשלת לבנון, מגבה את הפרויקט למרות פניות חוזרות ונשנות של ישראל וגורמים מערביים נוספים ולכן הם נושאים באחריות. בידי ישראל מידע רב על הפרויקט וחלקו נחשף היום על ידי דובר צה"ל תת אלוף רונן מנליס שמסר חומרים בנושא.

מג'יד נואב, האחראי הטכנולוגי בפרויקט הדיוק(צילום: דובר צה"ל)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully