פרשת המין בקפריסין: הצעירה כפרה באשמה, משפטה יחל באוקטובר

הצעירה המצויה במעצר זה חודש ימים הובאה בפני שופט בפעם החמישית. היא טענה כי היא לא שיקרה על כך שהיא נאנסה וכי הלחץ שהפעילה עליה המשטרה הקפריסאית הביא אותה לחזור בה. יותר מ-23 אלף ליש"ט גויסו מהציבור לצורך מימון ייצוגה המשפטי

  • קפריסין
עריכה: עמית שמחה

הצעירה הבריטית בת ה-19, הובאה היום (שלישי) בפני שופט בבית משפט בקפריסין, זו הפעם החמישית - וכפרה באשמות המיוחסות לה. הצעירה, שזהותה טרם התפרסמה, מצויה במעצר זה חודש ימים, ומבחינה רשמית משפטה טרם החל. היא הובאה לראשונה לבית המשפט ביום שני, 29 ביולי. זאת לאחר שלילה קודם לכן היא חתמה על הודאה בתחנת המשטרה המקומית, בה כביכול הודתה כי בדתה את סיפור האונס הקבוצתי בידי 12 ישראלים, כיוון שרצתה לנקום את עלבונה על שהסריטו אותה מקיימת יחסי מין.

צוות ההגנה הורכב ע"י ארגון "צדק בחו"ל", שהתנדב לייצג את הצעירה. הוא מורכב מהסניגור לואיס פאואר, עורך דין בדרגה בכירה של "באי כוח המלכה", עורכת הדין הקפריסאית ניקולטה חרלאמבידו שהיא עורכת דין מנוסה לזכויות אדם, וריצה פקרי - מומחית למשפט פלילי. הצעירה בת ה-19 כפרה באשמה והמשפט יחל ב-2 באוקטובר. טענת הנגד שלה היא כי היא לא שיקרה על כך שהיא נאנסה וכי הלחץ שהפעילה עליה המשטרה הקפריסאית הביא אותה לחזור בה מגרסת האונס שלה וכי אין להסתמך על ההודאה שלה כביכול כי מסרה תלונת השווא. הסניגורים טוענים כי ההודאה נמסרה אחרי 8 שעות בתחנת המשטרה, ללא ייצוג עורך דין וכי הופרו זכויותיה על פי האמנה האירופית, החוק הקפריסאי, והוראות האיחוד האירופי. הצעירה תשוחרר בערבות ובתנאים מוגבלים, והיא תידרש להתייצב שלוש פעמים בשבוע בתחנת המשטרה.

מעצר הצעירה הבריטית, לפני כחודש (צילום: רויטרס)

להליכים צפוי כעת שלב "משפט זוטא" לבחינת אמינות הראיות עליה מבקשת התביעה להסתמך. התביעה תצטרך להוכיח כי חזרתה בה של הצעירה לא הושגה בכפייה ולא בנסיבות שעלולות היו להפוך אותה לא אמינה על פי החוק הפלילי, מעבר לכל ספק סביר, ואם אין באפשרותם לעשות כן, יוצאו אותן ראיות מתיק בית המשפט ולא יוכלו לשמש כנגדה. רק לאחר מכן ימשיך התיק להתנהל, והתביעה תידרש להוכיח מעבר לספק סביר כי הצעירה שיקרה על כך שנאנסה. צוות ההגנה של הצעירה יטען בבית המשפט כי הראיות אינן מראות זאת וכי כאשר הן נשקלות לצד התנהגותם של הצעירים הישראלים הן בקפריסין ועם שובם לארץ בנתב"ג, הן נוטות להראות דווקא את ההיפך.

עורכי הדין של הצעירה אמרו בבית המשפט כי ישגרו מכתב לתובע הכללי של קפריסין בו יבקשו את השעיית ההליכים המשפטיים כנגדה. עורך הדין מייקל פולק, מטעם "צדק בחו"ל", אומר כי "זה ממשיך להיות מקרה חשוב מאוד לבחינת דבקותם של בתי המשפט הקפריסאיים בזכויות המפורטות בחוקה, בהוראות באמנה האירופית ובהוראות האיחוד האירופי החלות ישירות בנושאי צדק. חשוב שהיועץ המשפטי לממשלה הקפריסאית ייתן שיקולים נחרצים להפסיק את ההליכים נגד הצעירה שהתלוננה על אונס ובילתה תקופה משמעותית בכלא בהארכת מעצר".

בעוד שהרשויות הקפריסאיות אף הן היו רוצות אולי לראות את הפרשה הזו מסתיימת כבר, יש ברשויות מי שחושב שיש ללמד את הלקח כי אין להתלונן לשווא ולהרתיע מפני התופעה אשר באי אומרים כי הפכה לשכיחה, לצורך הונאת ביטוח. העונש המקסימלי בגין העבירה המיוחסת לה יכולה להיות שנת מאסר בפועל ו-1,000 יורו קנס, ויש מי שרוצה לראות אותה נענשת במלוא החומרה.

עורך דינם של חלק מהנערים הישראלים ניר יסלוביץ התייחס לשחרור הצעירה הבריטית בערבות ואמר כי "הדבר לא מפחית מחומרת המעשה המחריד שלה, ואינו מעיד על כך שלא יוגש נגדה כתב אישום ובטח שאינו אומר דבר על התביעה האזרחית שמתגבשת נגדה. מעציב בעיני שכנראה תנסה להמלט מאימת הדין בקפריסין אך אנו ערוכים לכל תרחיש".

לפני כעשרה ימים הוריה של הצעירה החלו בגיוס כספים למימון ייצוגה המשפטי בדרך של מימון המונים. גם קבוצת המשפטנים הבריטית "צדק בחו"ל" הודיעה שייצגו את הצעירה. לאחר התחלה מקרטעת בת יממה הופיעה פתאום תרומה של מחצית הסכום המבוקש בן 15 אלף ליש"ט, ובאופן מפתיע אולי, מישראלי. בתוך היממה שאחר כך גויס הסכום, ונכון לעכשיו כבר עבר ב-50% את סכום היעד וסך התרומות עומדות על כ-23,500 ליש"ט מ-547 תורמים שונים. משפחתה של הצעירה הבריטית מסרה הבוקר כי היא מבקשת לשלוח את תודתה העמוקה לאלה מבריטניה, ישראל ושאר העולם שתרמו לקמפיין גיוס הכספים שלה למימון הייצוג והסיוע המשפטי בתקופה קשה עבורם ובמה שהם רואים כמאבק חשוב מאוד על זכויותיה ושל עתידה.

(עדכון ראשון: 09:42)

עוד בוואלה!

דיין בכיר הפך החלטה של בית הדין הרבני: "האישה אינה עגונה"

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully