וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המחבל בטקסס אמר לחוקרים: "רציתי לירות בכמה שיותר מקסיקנים"

מניין ההרוגים בירי במרכז הקניות באל פאסו עלה ל-20. במשטרה חושדים כי המניע לטבח הוא גזעני, לאחר שאותר מניפסט שכתב החשוד פטריק קרוסיוס, צעיר לבן בן 21, נגד מהגרים. בין היתר, הוא הזכיר את הטבח במסגדים בניו זילנד. "ההיספנים ישתלטו על טקסס האהובה"

צילום: רויטרס

הטבח באל פאסו, טקסס - כל העידכונים

  • 20 בני אדם נרצחו ועוד 26 נפצעו
  • טראמפ: "מעשה פחדני"
  • היורה, פטריק קרוסיוס בן 21, נעצר
  • בחקירתו: "רציתי לירות בכמה שיותר מקסיקנים"

מניין קורבנות הירי במרכז הקניות בעיר אל פאסו שבטקסס עלה ל-20 בני אדם, בנוסף ל-26 פצועים, ובמשטרה המקומית חושדים שמדובר בפשע שנאה. היא מסרה כי החשוד בירי, פטריק קרוסיוס בן ה-21 מאלן, פרבר של דאלאס, נעצר על ידי השוטרים בזירה, לאחר שנכנע. בתחילה היה חשד שהיו יורים נוספים המעורבים בטבח, אבל בשלב זה יש רק עצור אחד.

גורמים במשטרה מסרו כי כיוון החקירה הוא שהמניע לירי גזעני, זאת לאחר שאותר מניפסט שכתב קרוסיוס ברשת נגד מהגרים, שבו הוא תירץ פיגוע בתגובה ל"פלישה ההיספנית לטקסס". בחקירתו, לפי רשת ABC, סיפר לחוקרים: "רציתי לירות בכמה שיותר מקסיקנים". עם זאת, משטרת אל פאסו אמרה לעיתונאים כי עדיין לא ברור אם החשוד אכן פרסם את המסמך. ברשת CNN דווח כי ה-FBI פתח בחקירה בחשד לטרור.

זהות הקורבנות טרם ידוע, אך נשיא מקסיקו, אנדראס מנואל לופס אוברדור אמר כי שלושה מההרוגים היו אזרחי המדינה.

היורה בוולמארט טקסס - פטריק קרוסיוס בן 21. 4/8. אתר רשמי
היורה, פטריק קרוסיוס בן 21/אתר רשמי

המניפסט, שנכתב תחת הכותרת "האמת הלא נוחה", הביע תמיכה בחמוש שרצח 51 מתפללים מוסלמים במסגד בניו זילנד במרץ האחרון. מתוארים בו הפחדים מפני עלייה בכוח ההיספני בארצות הברית, ונראה כי הוא עוסק בפרטים ספציפיים וטכניים של הפיגוע, כולל כלי נשק. המסמך בן ארבעה עמודים והוא פורסם באתר 8chan שבו הודיע היורה מניו זילנד על כוונותיו.

"ההיספנים ישתלטו על השלטון המקומי ועל טקסס האהובה שלי, וישנו את המדיניות כך שתתאים לצרכים שלהם", כך במניפסט. עוד נכתב כי הפוליטיקאים של שתי המפלגות אשמים בכך שארצות הברית "נרקבת מבפנים לחוץ" וכי "האוכלוסייה ההיספנית תהפוך אותנו למעוז דמוקרטי".

המחבר תקף גם רפובליקנים בשל "קשריהם הקרובים לתאגידים" ובשל הפגיעה באיכות הסביבה. בחשבון טוויטר שככל הנראה היה שייך לו, היו פוסטים שתמכו בטראמפ ובתכניתו להקים חומה בגבול עם מקסיקו, אבל במניפסט נכתב שעמדותיו על גזע קדמו לקמפיין של טראמפ.

הוא הכחיש שהוא לאומן לבן, אבל הוא כתב ש"עירוב גזעי" הורס את ארצות הברית והוא הציע לחלק את ארצות הברית לטריטוריות על פי גזע. האזור שבו התרחש הטבח שוכן כמה קילומטרים בלבד ממעבר הגבול המרכזי עם סיודאד חוארז. ראש העיר אמר כי עשרות אלפי אזרחי מקסיקו חוצים בכל יום באופן חוקי את הגבול כדי לעבוד ולקנות באל פאסו.

עוד בוואלה!

ארה"ב: 20 הרוגים מירי במרכז קניות באל פאסו שבטקסס

לכתבה המלאה

לקוחות יצאו עם ידיים מונפות

אחד מעדי הראייה סיפר כי הבחין בילד שקרא לעוברים ושבים לברוח, אך רבים מהם לא התייחסו לאזהרותיו. ב-CNN דווח כי במקום היו משפחות רבות בשל מכירה מיוחדת לקראת החזרה לבתי הספר.

עד ראייה נוסף סיפר כי הוא ראה גבר שנורה בראשו שוכב על רצפת החנות, וכמה לקוחות נמלטים בבהלה מהמקום כשבגדיהם מוכתמים בדם. חנויות נוספות בקרבת מקום נסגרו בשעה שכוחות המשטרה סרקו כל אחת בתורה כדי לוודא שאין חשודים נוספים. בתיעוד מזירת הירי נראים לקוחות החנות יוצאים מהמקום לאחר הירי כשידיהם מונפות, וברקע נשמע שוטר ומורה להם להרים את ידיהם.

רגע תפיסת היורה בוולמראט בטקסס ארצות הברית. אתר רשמי
רגע תפיסת היורה בוולמארט, טקסס/אתר רשמי

בתיעוד מזירת הירי נראה החשוד בכניסה לסניף כשהוא אוחז ברובה בידיו וכשאוזניו מכוסות באוזניות. המשטרה לא מסרה פרטים על זהותו של היורה. עדת ראייה בשם קרינה סיפרה כי ראתה אדם חמוש כשחיפשה מקום חנייה במגרש החנייה של מרכז הקניות עם בנה בן השבע. היא אמרה כי שמעה "רעש הדומה לפיצוץ של בלונים", לפני שראתה את החמוש יורה באדם מטווח אפס.

העיר אל פאסו, שבה מתגוררים 680 אלף תושבים, נמצאת במערב מדינת טקסס וגובלת העיר המקסיקנית חוארז. ראש עיריית אל פאסו די מרגו אמר לאחר הירי כי "זהו מצב טרגי ביותר". לדבריו, "זה לא משהו שאנחנו מצפים לו באל פאסו".

מפקד משטרת אל פאסו גרג אלן, שתיאר את האירוע כ"מזעזע", אמר כי הדיווחים על הירי התקבלו בסביבות השעה 10:39 שעון מקומי והכוחות הגיעו לזירה בתוך שש דקות. לדבריו, מרכז הקניות "וולמארט" היה מלא בקונים שהגיעו כדי לקנות ציוד לקראת תחילת שנת הלימודים והקורבנות היו בני גילאים רבים. עוד הוסיף כי אין חשודים נוספים מלבד הצעיר בן ה-21 והשוטרים לא נאלצו לירות בעת מעצרו. מוקדם יותר מחלקת משטרת אל פאסו צייצה מוקדם יותר כי תרומות דם "דרושות בדחיפות".

אזרחים יוצאים מהקניון עם ידיים מורמות לאחר הירי בעיר אל פאסו, טקסס, 3 באוגוסט 2019. רויטרס
אזרחים יוצאים בידיים מורמות ממרכז הקניות באל פאסו, היום/רויטרס

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר אמש כי "ירי נוראי התרחש באל פאסו, טקסס. הדיווחים לא טובים, הרבה נהרגו. אני עובד עם רשויות המדינה, הרשויות המקומיות וגורמי אכיפת החוק. דיברתי עם המושל ומסרתי לו שיש לו את כל התמיכה של הממשלה". הנשיא האמריקני אמר כי "הירי היום לא היה רק טראגי, אלא מעשה של פחדנות. אני יודע שאני עומד עם כל המדינה בגינוי פשע השנאה הזה. אין סיבות או תירוצים שיצדיקו רצח של אנשים תמימים". עוד צייץ טראמפ כי מחשבותיהם ותפילותיהם שלו ושל מלאניה "עם אזרחי טקסס המדהימים".

אני צבא מתארגנים לאחר הירי בעיר אל פאסו, טקסס, 3 באוגוסט 2019. רויטרס
כוחות הביטחון מגיעים למרכז הקניות בטקסס, היום/רויטרס

זאת הייתה תקרית הירי הקטלנית ביותר בארצות הברית מתחילת השנה, והיא התרחשה ימים אחרי ששלושה בני אדם נורו למוות בפסטיבל אוכל בקליפורניה. סוגיית כלי הנשק צפויה להיות אחת המרכזיות ביותר במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות בשנה הבאה, כשמועמדים דמוקרטים לנשיאות קראו להגביר את הפיקוח ותקפו את הרטוריקה של טראמפ נגד מהגרים ומיעוטים.

בטו א'ורורק, חבר קונגרס לשעבר מטעם טקסס ואחד המועמדים הדמוקרטים, קטע את קמפיין הבחירות שלו כדי לשוב לעירו. מועמד לנשיאות הוסיף כי הוא מתכנן לחזור מיד הביתה כדי להיות עם משפחתו. הוא ביקש "את הכוח של כולם לאל פאסו ברגע זה. הנחישות של כולם לדאוג שזה לא ימשיך לקרות במדינה הזו".

במענה לשאלת עיתונאי על אמירותיו הגזעניות של הנשיא טראמפ לאחרונה, ענה א'ורורק "ישנה עלייה בפשעי השנאה בשלוש השנים האחרונות, תחת שלטונו של נשיא שקורא למקסיקנים גנבים ואנסים. הוא מנסה לגרום לנו לפחד מהם וזה יוצר במידה מסוימת אפקט וגם השלכות. הניסיון שלו להחרים מוסלמים מהמדינה הזו הביא לשריפה של מסגד בטקסס. גם האמירות שלו בווירג'יניה על נשים מוסלמיות שנבחרו לקונגרס. הוא גזען והוא משריש גזענות למדינה שלנו וזה מוביל לאלימות".

היורה נכנס לקניון עם נשק ואטמים מהתקרית בעיר אל פאסו, טקסס, 3 באוגוסט 2019. טוויטר, אתר רשמי
זהות היורה עוד לא ידועה. החשוד בירי בכניסה למרכז הקניות, היום/אתר רשמי, טוויטר

חוקי פיקוח הנשק בטקסס הם מהחלשים ביותר בכל רחבי ארצות הברית: אין צורך בבדיקות רגע, אין איסור על רכישת כלי נשק עם מחסניות גדולות, אין צורך ברישיון או ברישומים של בעלי נשק ואין הגבלה על מספר כלי נשק שאפשר לרכוש בפעם אחת.

עם זאת, הרפובליקנים ולובי הנשק ה-NRA טוענים כי פיקוח על כלי נשק לא מונע מסעות ירי כאלו ומציינים את התיקון השני לחוקה, המקנה את הזכות לשאת כלי נשק.

התובע הכללי של טקסס, קן פקסטון, אמר אחרי הירי באל פאסו כי אם "משוגע" מבצע כזו מתקפה, אין שום דבר שאנשי אכיפת החוק יכולים לעשות כדי לבלום אותו. "הדרך הטובה ביותר היא להיות מוכן להגן על עצמך".

(עדכון ראשון: 23:40)

זירת הירי באל פאסו טקסס - 4/8. רויטרס
סוגיית כלי הנשק תעלה בבחירות. שוטר בזירת הירי/רויטרס

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    6
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully