תקרית במפרץ הפרסי: איראן ניסתה להשתלט על מכלית נפט בריטית

לונדון אמרה כי ספינת קרב בריטית חצצה בין המכלית לבין כלי שיט של משמרות המהפכה, ואחרי אזהרותיה הם נסוגו לאחור: "קוראים לאיראן להימנע מהסלמה". ואולם, בטהראן מכחישים כי היה ניסיון כזה, חרף איומיה להגיב על השתלטות כוחות בריטיים על מכלית איראנית לחופי גיברלטר

סוכנויות הידיעות
צילום: רויטרס, עריכה: נועה לוי

סירות קרב של משמרות המהפכה של איראן ניסו להשתלט על מכלית נפט בריטית במפרץ הפרסי, אך נהדפו על ידי ספינת קרב בריטית - כך הודיע הבוקר (חמישי) משרד ההגנה של בריטניה, שדחק בטהראן להימנע מהסלמת המצב. עם זאת, במשמרות המהפכה הכחישו כי היה ניסיון כזה, שהגיע כשבוע אחרי השתלטות כוחות בריטיים על מכלית נפט איראנית לחופי גיברלטר. בכירים איראנים הזהירו כי הפעולה לא תישאר ללא תגובה.

"ספינת הקרב המונטרוז נאלצה לחצוץ בין שלושה כלי שיט איראניים לבין הספינה הבריטית והעבירה אזהרות לכלי השיט האיראניים, ששבו על עקבותיהם", נמסר בהודעה של ממשלת בריטניה. "אנחנו מודאגים מהפעולה הזו וממשיכים לקרוא לרשויות האיראניות להימנע מהסלמה במצב באזור". ואולם, משמרות המהפכה אמרו כי סירות סיור שלהם פעלו ערכו פעילות שגרתית. "ב-24 השעות האחרונות לא היו מפגשים עם ספינות זרות, כולל ספינות אנגליות", אמרו בארגון. יחד עם משמרות המהפכה, גם שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף דחה את הטענות הבריטית כ"חסרות ערך".

עוד בוואלה!

"רף הענישה הוחמר": הרפורמה בעבירות ההמתה נכנסה לתוקף

לכתבה המלאה
הרחיקו את האיראנים. ספינת הקרב "מונטרוסה" בפעילות בים הבלטי, 2014 (צילום: רויטרס)

על פי דיווח ברשת CNN, שהתבסס על דבריהם של שני גורמים אמריקניים רשמיים המעורים בפרטים, המכלית הבריטית "בריטיש הריטג'" הפליגה אל מחוץ למפרץ הפרסי וחצתה את מצרי הורמוז כשנתקלה בספינות האיראניות. הכוחות האיראנים קראו למכלית לשנות את המסלול ולעצור במים הטריטוריאלים האיראניים. בעקבות זאת, כיוונה ספינת המלחמה הבריטית את תותחיה אל הכוחות האיראניים ודרשה מהם להתרחק וכך הם אכן עשו. מטוס של חיל האוויר האמריקני שטס מעל האזור תיעד בווידאו את ההתרחשות. המכלית מופעלת על ידי חברת BP, ולפי נתוני המעקב אחרי תנועת השיט באזור, היא שטה תחת הדגל של האי מאן.

(צילום: אתר רשמי)

ביום חמישי האחרון השתלטו כוחות נחתים בריטיים על הספינה "גרייס 1" לחופי גיברלטר בטענה שהיא הייתה בדרכה לסוריה בהפרה של הסנקציות שהוטלו על משטרו של בשאר אסד. טהראן מכחישה זאת ודורשת את שחרורה המידי של המכלית, וביום שישי איים בכיר במשמרות המהפכה להשתלט על ספינה בריטית כנקמה.

התקרית מצטרפת לשורת אירועים ביטחוניים אחרים במפרץ בחודשיים האחרונים, בראשם הפלת המל"ט האמריקני בידי איראן. אתמול מפקד צבא ארצות הברית, גנרל ג'וזף דנפורד, כי וושינגטון רוצה לגבש קואליציה בינלאומית כדי לשמור על ביטחון נתיבי השיט לחופי איראן ותימן, המשמשים דרכי מסחר חשובות. זאת אחרי תקיפת מכליות הנפט במפרץ בחודשיים האחרונים, שלפי ארצות הברית בוצעו בידי איראן. טהראן מכחישה זאת.

הגנרל, שפירט את התכנית אחרי פגישה עם שר ההגנה בפועל מארק אספר ושר החוץ מייק פומפאו, אמר כי ארצות הברית דנה על כך עם כמה מדינות שלהן יש "רצון פוליטי" לתמוך בתכנית. לדבריו, ארצות הברית תספק ספינות פיקוד ובקרה ותוביל את מאמצי המודיעין. עם זאת, המטרה היא שמדינות אחרות יספקו כלי שיט שיקיימו סיורים באזור וילוו ספינות מסחר הנושאות את דגליהן.

המכלית האיראנית "גרייס 1" שנתפסה בגיברלטר (צילום: רויטרס)

מצרי הורמוז ומצרי באב אל-מנדב הם בעלי חשיבות אסטרטגית גדולה, והם מהווים שער הכניסה מהאוקיינוס אל המפרץ הפרסי ואל הים האדום. בכל יום עוברות ארבע מיליון חביות נפט דרך מצרי באב אל-מנדב שלחופי תימן אל שאר חלקי העולם. איראן איימה בכמה מקרים לסגור את מצרי הורמוז אם ארצות הברית תצליח למנוע ממנה לייצא נפט לחלוטין, במסגרת קמפיין הלחץ שלה על טהראן אחרי פרישתה מהסכם הגרעין בשנה שעברה בהחלטתו של הנשיא דונלד טראמפ.

(עדכון ראשון: 2:39)

מסוקים אמריקניים חגים מעל כלי שיט של משמרות המהפכה של איראן במצרי הורמוז, מרץ 2017 (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully