מאות חרדים הפגינו נגד מעצר עריק חרדי בי-ם; 22 נעצרו

במחאה על מעצרו של דניאל כיטוב, המזוהה עם הזרם החרדי קיצוני, אלפיים הפגינו בירושלים וחסמו צירים מרכזיים, ומתפרעים נעצרו. במקביל, בית הדין הצבאי ביפו שלח את כיטוב ל-20 ימי מאסר. לפי ההערכות, עקב ההחלטה ההפגנות יימשכו בימים הקרובים. ''נילחם בכל כוחנו"

02/07/2019
צילום: רוני כנפו, עריכה: ניב מעוז

הפלג הירושלמי חוזר להפגין. כאלפיים איש הפגינו הערב (שלישי) מהזרם החרדי קיצוני ברחוב יפו בירושלים וחסמו צירים מרכזיים, בהם צומת יפו-שרי בכניסה לעיר, ואת תנועת הרכבת הקלה. נרשמו עימותים בין המפגינים לכוחות המשטרה, בהם נעצרו 22 חשודים בהפרות סדר. המחאה ברקע מעצרו של עריק חרדי שלא הסדיר את מעמדו מול צה"ל. הבחור, דניאל כיטוב, בן של חבר מועצת העיר בית שמש המזוהה עם הזרם ולומד בישיבת 'מאירת שמועה' באשדוד. בעקבות הוראות הרבנים של הפלג הירושלמי להתפזר, ההפגנה הסתיימה.

המשטרה עצרה 22 חשודים בהפרות סדר והעלתה אותם לאוטובוס מיוחד שהובא למקום ההפגנה לשם כך. העצורים סומנו על מנת לוודא שלא ינסו לברוח דרך החלונות או בכל צורה אחרת.

במקביל להפגנה בירושלים, בית הדין הצבאי ביפו קבע כי העריק החרדי דניאל כיטוב בגללו מתקיימת המחאה יישלח ל-20 ימי מאסר. ההערכה היא כי בעקבות החלטה זו, ההפגנות יימשכו בימים הקרובים גם בערים נוספות ברחבי הארץ. מהוועדה להצלת עולם התורה נמסר: "ידינו לא תרפה מהמאבק הנחוש נגד הגזירה הנוראה של גיוס בני הישיבות. נילחם בכל כוחנו ונרעיש על כך עולם ומלואו".

עוד בוואלה! NEWS:
התקדמות בחקירת הירי בנער: מח"ש אספה ראיות וגבתה עדויות
"בוחרים מנהיג למפלגת נישה": הפריימריז השוממים של העבודה בדרום
קפץ מהיאכטה אל הים כדי לשחות - ולא שב: בן 18 טבע למוות באילת

עוד באותו נושא

"נצא ונילחם": הפלג החרדי הקיצוני מחריף את ההתנגדות לחוק הגיוס

לכתבה המלאה
מאות חרדים מפגינים בירושלים, היום(צילום: רוני כנפו)

כיטוב נעצר השבוע על ידי שוטרי התנועה במשטרת ישראל, לטענת מקורביו לצורך "בדיקה שגרתית". במהלך הבדיקה התברר כי הוא מוגדר עריק מצה"ל מזה תקופה ממושכת. בעקבות זאת, הוא נעצר והועבר לידי המשטרה הצבאית. כעת, הוא שוהה במעצר בכלא צבאי והחלטה בעניינו צפויה להתקבל בימים הקרובים.

מהוועדה להצלת עולם התורה, גוף המזוהה עם הפלג הירושלמי ומרכז את ההפגנות בסוגיית הגיוס, נמסר כי "הציבור החרדי ממשיך להוביל במסירות נפש את מאבקו חסר הפשרות נגד גזירת הגיוס". בוועדה ציינו כי מדובר בגזירה "שהפילה ומפילה חללים רבים מעולם התורה אל זרועות השמד הרוחני של הצבא", והם ממשיכים את דרכו של מנהיגם הרוחני המנוח הרב שמואל אוירבך "במאבק עיקש וחסר פשרות".

מאות חרדים מפגינים בירושלים, היום(צילום: רוני כנפו)

ההפגנה היום היא מבחן כוח עבור 'הפלג הירושלמי'. בחודשים האחרונים, נוצר קרע בהנהגה הרוחנית שמובילה את הזרם הליטאי מאז פטירת הרב אוירבך. בין הצדדים קיימים חילוקי דעות סביב סוגיות מהותיות ואידיאולוגיות. עם זאת, גורמים בפלג הירושלמי אומרים כי "אין לכך השפעה על הציבור עצמו", ודבריהם עשויים לעמוד למבחן בין היתר סביב כמות המשתתפים.

מסיטיפס נמסר כי בעקבות ההפגנה המתרחבת לאורך רחוב יפו וחסימת ציר הרכבת, הרכבת הקלה פועלת כעת בשירות מקוצר מתחנת חיל האויר ועד תחנת שער שכם בלבד. לא מתקיים שירות בין תחנת שער שכם לתחנת הר הרצל.

הפגנת חרדים בירושלים, היום(צילום: אתר רשמי, שירה הרשקופ/TPS)

מהועדה להצלת עולם התורה (הפלג הירושלמי) נמסר כי חוק הגיוס הנורא, שבגינו יצאו שוב לבחירות - בגיבוי הנציגים החרדים, הוא זה שביסודו הביא את אלפי בני ישיבה לא לשתף פעולה עם החוק, ולא להתייצב בלשכות הגיוס - כהוראת גדולי ישראל, עד שיוחזר חוק תורתו אומנותו, והוא הגורם הישיר למעצרו הנפשע של אסיר עולם התורה מקדש שם שמים הבחור דניאל כיטוב.

הועדה מדגישה כי אלפי החרדים שהשתתפו היום במחאה מעידים כאלף עדים על ציבור איכותי ויקר האמון על שמירת משמרת הקודש, וכי בהוראת גדולי הדור בלבד תוכרע המחאה, ושום כח, מעצרים פרשים או מים באושים לא יוכלו לה למחאה ולא יעצרו אותה.

מכאן קוראת הועדה להצלת עולם התורה לשחרר מייידית את אסיר עולם התורה, ואת כל עשרות המוחים שנעצרו היום. ומדגישה כי כל בית ישראל ראו בחוש את מחאתם השקטה והאצילית, עם שירי קודש ותפילות המוניות, שניסו לגדעם בכח הזרועה ועם מעצרים, מול מחאות אלימות אחרות שהתקיימו היום ושהתקבלו בכפפות של משי.

(עדכון ראשון: 16:20)

הפגנת חרדים בירושלים, היום(צילום: רוני כנפו, שירה הרשקופ/TPS)
הפגנת חרדים בירושלים, היום(צילום: אתר רשמי, שירה הרשקופ/TPS)
מאות חרדים מפגינים בירושלים, היום(צילום: רוני כנפו, "מחאות החרדים הקיצוניים")
כוחות המשטרה בהפגנת החרדים בירושלים, היום(צילום: אתר רשמי, דוברות המשטרה)
הפגנת חרדים בירושלים 2 ביוני 2019(צילום: רוני כנפו)
מאות חרדים מפגינים בירושלים, היום(צילום: רוני כנפו)
מאות חרדים מפגינים בירושלים, היום(צילום: רוני כנפו)
מאות חרדים מפגינים בירושלים, היום(צילום: רוני כנפו)
הפגנת חרדים בירושלים 2 ביוני 2019(צילום: רוני כנפו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully