וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צעיר בן 18 נורה למוות בקריית חיים על ידי שוטר בלבוש אזרחי

חובשים ופרמדיקים של מגן דוד אדום פינו לבית החולים רמב"ם את הצעיר, שמוצאו אתיופי. מותו נקבע במוסד הרפואי. הירי התבצע בפתח בית מגורים. מח"ש החלה בחקירת האירוע. השר ארדן: "אירוע קשה וחמור". עורך דינו של קצין המשטרה החשוד בירי: "לא נותנים לי גישה אליו"

צילום: יואב איתיאל

צעיר נורה למוות על ידי שוטר בקריית חיים - עדכונים אחרונים:

  • בן 18 ממוצא אתיופי נורה למוות בידי שוטר בלבוש אזרחי
  • הירי התבצע בפתח בית מגורים
  • הצעיר פונה לביה"ח רמב"ם, שם נקבע מותו
  • חוקרי מח"ש פתחו בחקירת המקרה
  • עשרות בני העדה האתיופית התקהלו מול תחנת המשטרה בקריית חיים
  • השר ארדן: "אירוע קשה וחמור, יש לחקור אותו בדחיפות"

צעיר בן 18 נורה למוות הערב (ראשון) בקריית חיים על ידי שוטר בלבוש אזרחי. הירי התבצע בפתח של בית מגורים, מטרים בודדים מגן שעשועים ענק ומתיאטרון הצפון. חובשים ופרמדיקים של מגן דוד אדום הגיעו לזירת האירוע, העניקו לצעיר טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים רמב"ם תוך ביצוע פעולות החייאה. בהמשך נקבע מותו בבית החולים. חוקרי מח"ש הגיעו לזירת האירוע והחלו בחקירה. ברחבי הארץ הועלתה הכוננות ביחידות המשטרה השונות. עשרות יוצאי העדה התקהלו מול תחנת משטרת זבולון במחאה על הרג הצעיר.

קצין המשטרה החשוד בירי הקטלני נלקח לבית החולים "כרמל" לטיפול רפואי לאחר שלדבריו נפגע בעצמו באירוע. עו"ד יאיר נדשי, שמייצג אותו, אמר לוואלה! NEWS: "מח"ש כמו מח"ש, דוחים אותי בתירוצים שונים ולא מאפשרים לי להעניק לו ייעוץ ראשוני לפני חקירה, כמתחייב ע"פ חוק".

עוד בוואלה! NEWS:
תיעוד: רוכבי אופניים נצמדים לעוברי אורח וחוטפים את הטלפון מהיד
מות הילד בן ה-9 בבת ים: הפרקליטות תאשר רשימת בכירים בעירייה שיחקרו
קשרה את הפעוט כדי להאכילו: ביהמ"ש דן במעצר גננת מראש העין

מטעם המשטרה נמסר כי מבדיקה ראשונית של נסיבות האירוע, עולה כי שוטר שלא היה בתפקיד ושהה עם אשתו ושלושת ילדיו הקטנים בגן שעשועים סמוך למקום, הבחין בקטטה ברחוב בין מספר צעירים וניסה להפריד בין הצדדים. בשלב מסוים לאחר שהזדהה כשוטר, החלו הצעירים ליידות לעברו אבנים. השוטר שלטענתו חש בסכנת חיים ביצע ירי שנסיבותיו נבדקות.

קומץ שכנים התגודד בסמוך לבניין שליד הזירה וניסה להבין את שאירע. לדברי שכנים, האירוע החל בהשלכת אבנים בשדרה. לדבריהם, היורה המתגורר בסמוך הגיע כדי לגונן על ילדו שהיה שם. אחד ההורים סיפר כי הם התעלמו ממנו ואף אמרו לו לכוחות גדולים של משטרה סגרו את הזירה ואספו ממצאים. שכן שביקש להשאר בעילום שם אמר לוואלה! NEWS: "הזוי שבכניסה לבית שלנו, המקום בו מסתובבים ילדינו, הפשע חוגג וזאת לא הפעם הראשונה היום".

מדובר בשכונת מגורים שלווה, הגובלת בתיאטרון הצפון. במרכז השדרה בה אירע הירי יש גינה בה בשעת ערב צועדים תושבים יושבים, עושים ג'וגינג ומוליכים את כלביהם. אחת השכנות סיפרה כי היא שמעה את הירי כשעמדה במעבר החציה שבשדרה. "שמעתי ירייה אחת", אמרה. "כשהסתכלתי לכיוון ראיתי את הפצוע שוכב על הכביש כשפניו כלפי מטה. שני צעירים שחשו אליו ניסו לטפל בו. פניתי לגבר בשנות ה-30 שעמד שם בבגדים אזרחיים ושאלתי אם הזמינו אמבולנס, שאלתי מה קרה. הוא אמר שהתקשר למד"א ואחר גם אמר 'אני יריתי בו. אני שוטר'".

השכנה אמרה שהצעירים שטיפלו בפצוע קיללו את הגבר וכי "אחר כך הגיעה עוד אשה שכנראה גרה בסמוך, רופאה או אחות, והיא ניסתה לטפל בו ולנסות להחיותו, עד שהגיעו מד"א". היא תיארה כי "הגבר היה נסער, אבל כנראה הבין מה עשה רק כשהאשמה הפכה את הפצוע ואז אפשר היה לראות שהוא פצוע ליד בית השחי".

זירת אירוע הירי בחיפה 30 ביוני 2019. תיעוד מבצעי מד"א, אתר רשמי
זירת הירי/אתר רשמי, תיעוד מבצעי מד"א

חובש בכיר רכוב על אופנוע מד"א גל סטבסקי סיפר: "כשהגעתי למקום ראיתי את הפצוע שוכב במרכז הכביש כשהוא מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה. הענקתי לו טיפול רפואי מיידי שכלל עיסויים ועצירת דימומים והוא פונה במהירות לבי"ח רמב"ם בניידת טיפול נמרץ של מד"א שהגיעה למקום תוך המשך ביצוע פעולות החייאה כשמצבו קריטי".

השר לבטחון פנים, גלעד ארדן, מסר בתגובה כי הוא מביע "זעזוע עמוק וצער רב על האירוע הקשה הערב בקרית חיים, בו נהרג צעיר בן העדה האתיופית כתוצאה מירי של שוטר". ארדן ציין כי אירוע בו מוצא אדם את מותו על ידי שוטר הינו קשה וחמור ויש לחקור אותו בדחיפות ולוודא שיינקטו בעקבותיו כל הצעדים הנדרשים וכי יופקו כל הלקחים. הוא הוסיף כי הוא מצפה מהמחלקה לחקירות שוטרים וממשרד המשפטים לנהל את החקירה ולהגיע למסקנות בקשר לפרטי האירוע הקשה במהירות ובשקיפות מלאה לציבור.

חברת הכנסת פנינה תמנו שטה (כחול לבן) מסרה בעקבות האירוע: "הדעת מתקשה לעכל, יורים על נערים כמו ברווזים במטווח. הפכו את דמם של צעירים יוצאי אתיופיה להפקר. החיים של הילדים שלנו פחות בטוחים והתגובה של בני הקהילה תהיה חריפה, וזה בגלל כישלון של ממשלת ישראל וזרועותיה ובהם כישלון של השר לענייני בטחון הפנים ומח"ש בטיפול במצב. לצערנו מאירוע לאירוע המצב מחמיר. הפעם לא יטייחו הרג של צעיר מתחת למקום מגוריו. דמו זועק לשמיים".

ח"כ גדי יברקן (כחול לבן) אמר בתגובה לאירוע הירי: "הערב נודענו לעוד מקרה מצער של הריגת צעיר על ידי שוטרים, עוד מוות מיותר. אנחנו מבינים כמה עוד נותר לנו לתקן את החברה שלנו. הפרופיילינג שהמשטרה עושה לצעירים מהקהילה האתיופית עולה לנו בחיי אדם. האצבע של השוטרים קלה יותר על ההדק במפגש מולם. מחכה לקבל את הפרטים המלאים של האירוע". יברקן הוסיף, "לצערי דבר אחד בטוח, אני מראש לא מאמין לתוצאות החקירה של מח"ש אם בכלל יבדקו את המקרה. הם כבר הוכיחו שהם מועלים באמון הציבור".

שלט מחאה בעקבות ירי שוטר בצעיר יוצא העדה האתיופית בקריית חיים, 1 יולי 2019. עיבוד תמונה
"צבע עור הוא לא חשד סביר". שלט מחאה בעקבות הרג הצעיר, הלילה/עיבוד תמונה
זירת אירוע הירי בחיפה 30 ביוני 2019. יואב איתיאל
זירת אירוע הירי/יואב איתיאל

מוקדם יותר היום, גבר בן 67, תושב קריית מוצקין נדקר למוות מתחת לביתו, ברחוב אושה בעיר. מחקירה ראשונית עלה כי הגבר שנפצע באורח קשה, נסע ברכבו לכיוון תחנת המשטרה זבולון ברחוב גורדוניה בקריית חיים והתמוטט בשער הכניסה. הוא אותר דקור בכל חלקי גופו על ידי צוות מד''א והובהל לבית החולים רמב"ם במצב קשה שם קבעו גורמי הרפואה את מותו.

הקורבן אינו מוכר למשטרה ונטול עבר פלילי וטרם נעצרו חשודים במעשה. ואולם המשטרה מעריכה כי מדובר ברצח על רקע פלילי. אל זירת האירוע נשלחה ניידת לאיסוף ממצאים מהזירה והמשטרה החלה בגביית עדויות במקום כשהנסיבות טרם התבררו.

שעה לאחר מכן, התקבל דיווח במד''א על צעיר בן 23 שנדקר באורח קשה בקריית ים. צוות מד''א שהגיע למקום העניק טיפול רפואי ופינה את הדקור לבית החולים רמב''ם כשהוא בהכרה במצב לא יציב. כוחות המשטרה שהגיעו לזירה עצרו חשוד כבן 22 תושב חיפה לחקירה. מהמשטרה נמסר כי בהתאם לממצאים והראיות יוחלט האם להביאו להארכת מעצר.

(עדכון ראשון: 20:37)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully