וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

5 חודשים אחרי תאונת הקרנף: מטוסי תובלה קורקעו מטיסות אימונים

20.6.2019 / 13:54

ועדת החקירה של הידרדרות מטוס ההרקולס בבסיס נבטים הציגה את מסקנותיה ובעקבותיהן הוחלט על עצירת טיסות האימונים של כלי טיס במערך המתוחזקים על ידי התעשייה האווירית. מפקד חיל האוויר קבע כי התעשייה אחראית לתאונה. "הרמה מקצועית לא מספקת"

מטוס הרקולס שעבר השבחה קרנף מושבח בבסיס נבטים. ראובן קסטרו
ועדת החקירה הציגה את ממצאיה. מטוס קרנף/ראובן קסטרו

מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, הורה על קרקוע מערך מטוסי התובלה מסוג קרנף (הרקולס) וראם, המתוחזקים על ידי התעשייה האווירית מטיסות אימונים. זאת לאחר שאתמול (רביעי) הוצגו בפני נורקין ממצאי ועדת החקירה שהוקמה בעקבות הידרדרות מטוס הקרנף בחודש ינואר האחרון בבסיס נבטים שבנגב. בנוסף לכך, הנחה האלוף את ראש להק ציוד לגבש יחד עם התעשייה האווירית באופן מידי תכנית לטיפול בליקויים שעלו בתחקיר.

מהממצאים עלה כי התאונה נגרמה בעקבות ביצוע הרצת מנועים עם לחץ חלקי במערכת הבלימה של מטוס התובלה, ובשל תפעול שגוי של פעולות החירום שהובילו לכשל בבלימה. כמו כן, נמצא כי תהליכי הבקרה והבטחת האיכות של התעשייה האווירית לקו בחסר ולא זיהו את החריגות מההוראות והסטנדרטים של חיל האוויר, להם התעשייה מחויבת.

בתום הצגת התחקיר קבע נורקין כי התאונה התרחשה בעת פעולת אחזקה שגרתית שבוצעה על ידי התעשייה האווירית. לדבריו, החקירה נערכה באופן מקצועי וממנה עולה כי מקור הגורמים הישירים לתאונה הינם תפעול שגוי של אנשי האחזקה. עוד הוסיף כי תרבות האחזקה ורמת הבקרה של התעשייה האווירית עומדות מתחת לרף הנדרש.

לקריאה נוספת בנושא
תקלה בהפעלת מערכת הבלמים: פרטים חדשים מתחקיר תאונת ההרקולס
תחקיר תאונת ההרקולס: ידית החנייה השתחררה; המטוס עלול לצאת משימוש
מטוס תובלה צבאי הידרדר לתעלה בעבודות תחזוקה; שניים נפצעו קל

"הרמה המקצועית לא מספקת"

מדובר צה"ל נמסר כי "במסגרת חוזה בין חיל האוויר לתעשייה האווירית, עובדי התעשייה האווירית אחראים על אחזקת מטוסי תובלה כבדה, ובכלל זה מטפלים בתקלות ובהרצת מנועים. על פי החוזה נדרשים עובדי התעשייה האווירית לתחזק את המטוסים על פי הוראות היצרן ומדיניות המערך הטכני של חיל האוויר".

עוד הוסיפו כי "בעקבות ועדת החקירה, ערך חיל האוויר בשבוע שעבר ביקורת למערך האחזקה של התעשייה האווירית בבסיס חיל האוויר בדרום הארץ. מהביקורת עלה כי הרמה מקצועית לא מספקת ונהלי חיל האוויר להם מחויבת התעשייה האווירית על פי חוזה אינם ממומשים. כמו כן, לא נעשית עבודה על פי ספרות ונהלים כתובים וישנם פערים בניהול כלים, ציוד וחומרים של התעשייה האווירית".

מהתעשייה האווירית נמסר בתגובה לתחקיר כי "התעשייה האוירית מספקת שירותים לשביעות רצון למשרד הביטחון מזה עשרות שנים. החברה הייתה שותפה מלאה לתחקיר ושיתפה פעולה באופן מלא. התעשייה האווירית עושה ותעשה כל שיידרש על מנת לתקן את הליקויים ולהמשיך לשרת את מערכת הביטחון לשביעות רצונה כפי שנעשה מאז קום המדינה".

עמיקם נורקין 14.8.17. ראובן קסטרו
קבע כי התעשייה האווירית אחראית לתאונה. נורקין/ראובן קסטרו

בחודש ינואר בוצעה הרצה לכלל מנועי מטוס הקרנף, במהלכה ננקטו כל אמצעי הבטיחות. משאבת הבלמים לא פעלה כמצופה ולכן לא בלמה את מטוס התובלה, שעלה על המחסומים שהונחו מתחת לגלגליו. כתוצאה מכך, הידרדר כלי הטיס כמאה מטרים ממסלול הטיסה לתעלה הסמוכה, ונזק נגרם לכנף השמאלית ולגוף המטוס.

שני עובדי התעשייה האווירית שהיו אחראים לטיפול במטוס ולהרצת המנועים נפצעו באורח קל. גורמים בבסיס נבטים הדגישו כי מדובר בעובדים ותיקים, מסורים ומקצועיים מאוד והופתעו ממעורבותם בתקרית הבטיחות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully