צבא סודאן מפזר בכוח את המחאה נגד שלטונו בבירה, למעלה מ-30 הרוגים

עדי ראיה אמרו כי כוחות הביטחון השתמשו באש חיה בחרטום, ופצעו מאות בני אדם. זאת על רקע המבוי הסתום בשיחות בין הצדדים אחרי הפלת אל-בשיר לפני כחודשיים. הצבא מכחיש ואומר כי "המפגינים בטוחים", אך באופוזיציה הודיעו על הפסקת השיחות. במערב מגנים: "לעצור מיד"

סוכנויות הידיעות
03/06/2019
צילום: רויטרס, עריכה: טל רזניק

כוחות ביטחון סודאניים נכנסו היום (שני) למחנה המחאה במרכז חרטום ופתחו באש לעבר המפגינים - כך אמרו עדי ראיה וגורמי רפואה מקומיים. פעיל האופוזיציה למועצה הצבאית הזמנית אמרו כי זהו ניסיון לפזר את המפגינים הדורשים להעביר את השלטון לידיים אזרחיות. גורמי רפואה המזוהים עם המפגינים אמרו כי למעלה מ-30 מפגינים נהרגו ועוד מאות נפצעו בפשיטה שהחלה בשעות הבוקר, ושטרם ברור אם הסתיימה.

כוחות השינוי והחירות, הארגון שמוביל את המחאה, מסר כי "המפגינים עומדים בפני טבח בניסיון בוגדני של הצבא לפזר את ההפגנה" וקרא לתושבים לצאת לרחובות כדי לתמוך במפגינים. מנגד, דובר מטעם המועצה הצבאית אמר כי הפשיטה כוונה נגד "גורמי פשיעה" שפעלו בסמוך למחנה המחאה והוסיף שהמפגינים "בטוחים" וכי השיחות עם האופוזיציה יתחדשו בקרוב. ואולם, בשעות הצהריים הודיעו המפגינים על ניתוק המגעים עד להודעה חדשה.

בראיון טלוויזיוני הדגיש דובר המועצה כי פעילות הצבא כוונה לאזורים הנחשבים לבעייתיים בסמוך למחנה, וכינה אותו "קולומביה", בשל הפעילות הפלילית הנערכת לכאורה בתחומו. הוא לא הבהיר האם המטרה של הצבא היתה לפרק את כל המחנה, אך אמר כי הכוחות פועלים ברחבי העיר כדי לפתוח חסימות כבישים.

פרץ האלימות התרחש על רקע המבוי הסתום בשיחות בין המועצה הצבאית הזמנית לבין המפגינים, שמתנהלות מאז ההפיכה שהפילה את הרודן עומר אל-בשיר באפריל אחרי 30 שנה בשלטון. הצבא מתעקש להחזיק בסמכות הכללית בתקופת המעבר, אך המפגינים דורשים לבסס שלטון אזרחי ללא דיחוי.

לקריאה נוספת:
המשטר ניסה לאנוס את המפגינות כדי לעצור את המהפכה. זה לא עבד
עימותים בסודאן: קצין ו-3 מפגינים נהרגו מירי של חמושים בבירה
המפגינים בסודאן מסלימים את המאבק: "לא מכירים בשלטון הצבאי"

עוד באותו נושא

הקצב מדארפור נפל: העכביש האכזר בשיר נמחץ בידי העם שדיכא

לכתבה המלאה
כאוס ברחובות. אש בוערת במתחם המפגינים בחרטום, היום(צילום: רויטרס)

ברשתות הטלוויזיה הערביות תועד כאוס ברחובות, כשמפגינים נמלטים מהמקום ועשן שחור עולה מאוהלים שככל הנראה נשרפו על ידי כוחות הביטחון. עד ראיה של רויטרס ראה כוחות חמושים באלות נפרסים במרכז הבירה וסוגרים כבישים, ככל הנראה על מנת למנוע מאנשים נוספים להגיע למקום. בנוסף לכך, נסגרו גשרים שעל נהר הנילוס ומחברים כמה חלקים מחרטום כשהמפגינים נראו מקימים מתרסים ברחבי העיר.

הצבא הדגיש מאז נפילתו של אל-בשיר כי הוא לא ישתמש בכוח נגד המפגינים, שכוללים אלפי נשים וצעירים השוהים מחוץ למחנה מתחם ההגנה בחרטום. למרות זאת, מעת לעת נרשמים עימותים אלימים בין המפגינים לבין גורמים משורות כוחות הביטחון שחלקם, לטענת האופוזיציה, נותרו נאמנים למשטר הקודם.

"אנחנו קוראים למרי אזרחי נרחב כדי להפיל את המועצה הצבאית הבוגדנית והרצחנית ולסיים את המהפכה שלנו" נכתב בעמוד הפייסבוק באיגוד אנשי המקצוע של סודאן, אחד ממובילי ההפגנות. "החברים הנכדים בשוחות הכוחות המזוינים של עמנו צריכים לשאת באחריות שלהם ולהתעמת עם המיליציות של המועצה הצבאית ולהגן על המהפכנים ועל האזרחים".

תושבים בבירה חרטום מאשימים בפעולות הצבאיות את יחידית "כוחות ההתערבות המהירה" הידועה לשמצה. היחידה הוקמה כדי לשמור את בשיר בשלטון ומיוחסת לה מעורבות ברצח העם בדארפור, שהחל במערב המדינה ב-2003, אז נודעה בשם מיליציית "ג'נג'וויד".

שגרירת ארה"ב מגנה את התקיפות

מפלגת אומה, המובילה את האופוזיציה במדינה, קראה לאזרחים להמשיך בהתנגדות ולהקים מחנות מחאה נוספים ברחבי המדינה. במפלגה הוסיפו כי הפשיטה של הצבא מוכיחה כי המחאה עומדת בדרכה של "המהפכה בסדואן". הישאם שלבי, מנהיג כוחות השינוי והחירות, אמר כי הכוחות גרשו את המפגינים באמצעות אש חיה, גז פלפל ואלות. "הם שולטים על מחנה המחאה. אנחנו לא יכולים להכנס", אמר. פעיל נוסף אישר את דברים של שלבי בעניין הירי והוסיף כי כל הכניסות למחנה נחסמו.

מצרים, התומכת במועצה הצבאית, קוראת לצדדים לנהוג באיפוק ו"לחזור למשא ומתן" כדי להשיג את שאיפותיהם של העם בסודאן".

שגריר בריטניה בחרטום אמר כי "מודאג מאוד מהאש הכבדה שאני שומע בשעה האחרונה ממתחם המגורים שלי ומהדיווחים על כך שכוחות הביטחון תוקפים את מחנה השובתים וגורמים לנפגעים". הוא הדגיש בחשבון הטוויטר שלו: "אין תירוץ להתקפה כזאת. זה. חייב. להיעצר. עכשיו". היציבות בסודאן, שבה חיים כ-40 מיליון איש, חיונית לאזור הקרוע מאלימות, המשתרע מקרן אפריקה ועד לוב.

המפגינים הקימו מתרסים. צמיגים בוערים בחרטום, היום(צילום: רויטרס)

לאחר מכן, גם שגרירות ארצות הברית בעיר גינתה את כוחות הביטחון והטילה את האשמה על המועצה הצבאית הזמנית. "התקיפות של כוחות הביטחון הסודאניים נגד המפגינים ואזרחים אחרים הן שגויות ועליהן לעצור. האחריות היא על המועצה הצבאית הזמנית", נכתב בחשבון הטוויטר של השגרירות.

סודאן סובלת ממשבר כלכלי חריף שהוציא אלפים לרחובות מאז דצמבר, אך במהרה לבשה המחאה אופי פוליטי נגד הרודן אל-בשיר, המבוקש בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג בגין רצח העם בדארפור. המדינה צפון אפריקנית סובלת גם מהסנקציות האמריקניות שמוטלות עליה בשל תמיכתה בטרור, ואלו מונעות השקעה זרה החיונית לשיקום הכלכלה.

(עדכון ראשון: 10:00)

ארה"ב ובריטניה גינו את האלימות. מפגינים בחרטום, היום(צילום: רויטרס)
  • סודאן
  • חרטום

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully