"לא פעלו כמצופה": לוחמים הודחו עקב התנהלותם בפיגוע באריאל

הרמטכ"ל כוכבי קיבל לידיו את תחקיר הפיגוע המשולב שבו נהרגו סמ"ר גל קיידאן והרב אחיעד אטינגר. כוכבי הצביע על העובדה כי הכוח התנהל בצורה לקויה במהלך האירוע עצמו ולא ביצע את המצופה מלוחמים בזירת פיגוע. מפקד הגדוד קיבל הערה פיקודית, וכמה לוחמים הודחו מתפקידם

צילום: דו"צ, עריכה: טל רזניק

תחקיר הפיגוע המשולב בכיכר אריאל וצומת גיתי אבישר העלה כשלים מבצעיים שונים הנוגעים למשמעת המבצעית של הכוח, לפעולות החסרות בהכנתם למשימה ובבקרת המפקדים. בפיגוע שאירע בחודש מרץ נפל סמל ראשון גל קיידאן ונרצח הרב אחיעד אטינגר. התחקיר הוצג לרמטכ"ל אביב כוכבי שציין את קיידאן על מאבקו במחבל טרם מותו וכן את אטינגר על נסיונו לפגוע במחבל.

לצד זאת, הרמטכ"ל הצביע על העובדה כי הכוח התנהל בצורה לקויה במהלך האירוע עצמו ולא ביצע את המצופה מלוחמים בזירת פיגוע. בעקבות אירוע זה ואירועים נוספים הופקה שורת לקחים הנוגעים לכשירות הלוחמים וחדות הקצה המבצעי באוגדת איו"ש. במסגרת זאת הוחלט על נקיטת פעולות לשיפור כשירות הלוחמים ברמה המקצועית והמנטלית וביצוע פעולות נוספות לשיפור התשתיות במרחב.

לקריאה נוספת:
"איך תמר תגדל 12 ילדים לבד?": הרב שנרצח בפיגוע הובא למנוחות
דיווח: צה"ל פשט על בית המחבל שביצע את הפיגוע המשולב ליד אריאל

עוד באותו נושא

"חלל ענק": משפחת הנרצח בפיגוע באריאל בוחרת בהמשכיות, למרות הכאב

לכתבה המלאה
זירת הפיגוע באריאל, בחודש מרץ (צילום: הלל מאיר\TPS)

כמו כן, הוצג התחקיר המבצעי והמודיעיני המתייחס למרדף אחר המחבל מיד לאחר הפיגוע. הרמטכ"ל שיבח את הגופים המעורבים במרדף, אשר במסגרתו יושמו לקחים ממרדפים קודמים, ובזכות שיתוף פעולה בין-ארגוני הצליחו כוחות הביטחון לאתר את המחבל ולפגוע בו.

לאחר התחקיר, החליט מפקד עוצבת געש, תת-אלוף אבי גיל, על שורת צעדים פיקודיים. מפקד האוגדה העיר הערה פיקודית למפקד הגדוד ולמפקד הסוללה שהשתחרר משירות. כמו כן ייבחן אופי שירותו במערך המילואים, ובנוסף, הודחו מלחימה מספר חיילים המעורבים באירוע אשר לא פעלו כמצופה מלוחמים בזירת פיגוע.

ממשפחתו של קיידאן נמסר כי "נודע לנו הבוקר מגורמים צבאיים שהתחקיר עומד להיות מפורסם. טרם קיבלנו אותו ולמיטב ידיעתנו פרטיו הועברו לפרקליטות הצבאית, ורק לאחר מכן יועבר אלינו. למרות שהתחקיר טוען שהלוחמים בשטח לא תפקדו כראוי המשפחה מבקשת להדגיש כי אנו רואים במפקדים בדרגי הפיקוד ברמות השונות אחראים לכך שחיילים בלתי מאומנים נשלחו למשימה אליה לא הוכשרו כראוי. בשורה התחתונה גל בננו נשלח למשימה ממנה לא שב ושום תחקיר ושום האשמה לא תשיב אותו אלינו. המשפחה מבקשת לא להשתמש בארוע לצרכים פוליטיים".

(עדכון ראשון: 13:12)

נאבק במחבל טרם מותו. סמ"ר קיידאן
ניסב לפגוע במחבל. הרב אטינגר (צילום: נדב גולדשטיין)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully