וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נתניהו בטקס לחללי פעולות האיבה: המערכה בעזה לא הסתיימה

7.5.2019 / 14:56

באירוע לזכר 3,150 האזרחים שנהרגו בפעולות האיבה, במעמד נשיא המדינה והרמטכ"ל, אמר נתניהו כי צה"ל פעל בתקיפות בהסלמה האחרונה שבה נהרגו ארבעה ישראלים. הוא הוסיף כי יש "תהום מוסרית בינינו לבין המרצחים חדורי ההסתה". בשנה האחרונה נוספו 13 אזרחים למניין החללים

עריכה: ניב מעוז

טקס האזכרה לנפגעי פעולות האיבה - עיקרי דברי נתניהו:

  • "המערכה לא הסתיימה, אנחנו מחשבים את צעדינו"
  • "אצלנו מתאבלים ואצלם הופכים מחבלים לגיבורים"
  • "הטרור הרצחני לא נתקל בהתנגדות בינלאומית"

טקס האזכרה הממלכתי לזכר נפגעי פעולות האיבה התקיים היום (רביעי) ברחבת האנדרטה בהר הרצל. אחרי מותם של ארבעה ישראלים בסבב ההסלמה האחרון ברצועת עזה, פתח ראש הממשלה בנימין נתניהו את נאומו בכך ש"לב כולנו נמלא השבוע ביגון עמוק כשארבעה שמות חדשים נוספו לרשימה ארוכה של נפגעי פעולות האיבה. צה"ל פעל בתקיפות נגד הטרור מעזה. אמרתי ואני אומר שוב, המערכה לא הסתיימה, אנחנו מחשבים את צעדינו בשיקול דעת כדי להבטיח את ביטחון ישראל".

הוא אמר למשפחות השכולות כי הוא "יודע שתחושת החסר והגעגוע חורצים חריצים עמוקים בנשמותיכם. איזה תהום מוסרית ביננו לבין המרצחים חדורי ההסתה. אנחנו רוצים רק לבנות, והם רוצים רק להרוס. הם מוכנים גם להרוס את הפרנסה והדו-קיום, כפי שקרה בפיגוע הנפשע באזור התעשייה בברקן. אצלנו מתאבלים ואצלם הופכים מחבלים לגיבורים. השיטה מלמדת על המטרה. לו רק היה ניתן, הם היו משמידים את כולנו".

לקריאה נוספת בנושא
"חלל ענק": משפחת הנרצח בפיגוע באריאל בוחרת בהמשכיות, למרות הכאב
"למעטים יש את האומץ לדפוק בדלת": הבן ששכל את אביו והפך למודיע
"חלק ממנו חי": המשפחות השכולות שהצילו חיים מתוך הכאב

ראש הממשלה, בנימין נתניהו במהלך יום הזיכרון, לנפגעי פעולות האיבה, הר הרצל, ירושלים 8 במאי 2019. אתר רשמי
"הגיע הזמן שכולם יפעלו נגד הקנאות הברברית הזו". נתניהו בטקס, היום/אתר רשמי

"כשהטרוריסטים האלה מגיעים לשלטון, האם יש שם חופש? פעם אחר פעם הם יוצרים משטרים עריצים שמדכאים את בני עמם. הטרור הרצחני שלא נתקל בהתנגדות אחידה בינלאומית ומכה גם בעולם. הגיע הזמן שכולם יפעלו נגד הקנאות הברברית הזו", הוסיף נתניהו.

3,150 אזרחים נהרגו בפעולות האיבה מיום הקמת המדינה ועד היום, 13 מהם בשנה האחרונה. בין ההרוגים גם 120 אזרחים זרים שנהרגו בפיגועים בארץ ומאה ישראלים שנספו מחוץ לגבולות המדינה. פיגועי האיבה הותירו 3,197 יתומים משני ההורים, 819 אלמנים ואלמנות ו-897 הורים שכולים.

האירוע נערך במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שר העבודה והרווחה חיים כץ, נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי ומנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר. "נפגעי פעולות האיבה ובני משפחותיהם מתמודדים יום יום, שעה שעה, עם פגיעות גופניות ונפשיות קשות. אנחנו משתדלים לתמוך בהם ולהקל ולו במעט על סבלם, ולסייע במירב ברגישות הזמנית", אמר שפיגלר. עוד הוסיף כי בשנת 2018 אגף נפגעי האיבה שילם קצבאות ותמלוגים בסך 522 מיליון שקלים לאלפי נפגעי איבה ולמשפחות הנספים.

יום הזיכרון, לנפגעי פעולות האיבה, הר הרצל, ירושלים 8 במאי 2019. אלעד מלכה
החזן הצבאי הראשי שי אברמסון בטקס, היום/אלעד מלכה
טקס יום הזיכרון לחללי צה"ל, קריית שאול, ת"א 8 במאי 2019. צילום: איתן אלחדז/TPS, אתר רשמי
טקס האזכרה לחללי צה"ל בקריית שאול, הבוקר/אתר רשמי, צילום: איתן אלחדז/TPS

ראש השב"כ נדב ארגמן אמר בנאומו בטקס כי "המערכה על קיומה ובטחונה של מדינת ישראל הינה מורכבת ומתמשכת. זו מערכה הדורשת עוז נפש ואורך רוח, יכולות גבוהות ובעיקר מסירות והקרבה. אנו בשירות הביטחון הכללי, מכירים היטב את המערכה הזו. אנו חיים אותה ביום-יום".

ארגמן התייחס אף הוא להסלמה בעזה ואמר כי "זה עתה הגיעו לסיומם מספר ימי לחימה אינטנסיביים אשר במסגרתם נוספו לצערנו ארבע משפחות חדשות למשפחת השכול. עובדי השירות עשו וימשיכו לעשות לילות כימים לשמירה על בטחון המולדת".

יום הזיכרון, לנפגעי פעולות האיבה, הר הרצל, ירושלים 8 במאי 2019. אלעד מלכה
הטקס לזכר נפגעי פעולות האיבה, היום/אלעד מלכה
יום הזיכרון, לנפגעי פעולות האיבה, הר הרצל, ירושלים 8 במאי 2019. אלעד מלכה
הטקס לזכר נפגעי פעולות האיבה, היום/אלעד מלכה

מוקדם יותר נערך בהר הרצל טקס האזכרה המרכזי לחללי מערכות ישראל. נתניהו, שנאם באירוע, פתח את דבריו בפנייה ל"אחיי ואחיותיי למשפחת השכול, שהם משפחתי שלי מאז 4 ביולי 1976". נתניהו אמר כי "אירועי הימים האחרונים ממחישים בבהירות על מה נסוב מאבקנו. על הניסיון של דורשי רעתנו להרחיב את מדינתנו לעקור אותנו מארצנו. במאה השנים האחרונות אויבינו ניסו לעשות זאת פעם אחר פעם. הם נכשלו".

הוא התייחס גם להודעתה של איראן הבוקר, שלפיה תחדש חלק מתכנית הגרעין שלה, ואמר: "בבוקר הזה בדרכי לכאן, שמעתי שאיראן מתכוונת להמשיך בתוכנית הגרעין שלה. לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. נוסיף להיאבק במבקש נפשנו. וננעץ את שורשנו עמוק עוד יותר באדמות המולדת".

נתניהו התייחס גם להשבת גופתו של זכריה באומל, שנפל בקרב סוטלאן יעקוב, אחרי 37 שנים, ואמר כי "אלפים הגיעו להלוויה המרגשת שנערכה על ההר הזה. הם נתנו חיבוק עצום למשפחתו, והעם הנפלא שלנו שוב הוכיח שגם אחרי עשרות שנים הוא אינו שוכח את בניו. כשהודיתי במוסקבה לנשיא פוטין על העזרה באיתורן של באומל אמרתי לו שעבורנו אחוות לוחמים היא ערך עליון, וראיתי את ההערכה בעיניהם. זוהי המשמעות העמוקה ביותר ש להיום המקודש הזה. יום של אובדן כבד, אבל גם של אחווה עילאית, בו כולנו חשים כמשפחה אחת".

"מצד אחד, היגון עמוק שגם אני יודע אותו היטב. קשה לתאר אותו למי שלא נכנס למעגל השכול. הגעגוע אף פעם לא פוסק", המשיך נתניהו. "מצד שני, האחווה. אומה שלמה חובקת בליבה את משפחות הנופלים. חברים לנשק מבקרים את האלמנות ואימהות גם אחרי עשרות שנים. והיום העם כולו מחבק את משפחותיהם של 23,741 בנינו ובנותינו חללי מלחמות ישראל. יהודים, דרוזים, מוסלמים, נוצרים, בדואים וצ'רקסים". הוא הוסיף כי הוא "מתחייב שנמשיך לפעול להחזרת שבויינו, כפי שהחזרנו את זכריה באומל".

מוקדם יותר התקיים בחלקת המשטרה בהר הרצל גם טקס הזיכרון המשטרתי, לזכרם של 1,498 חללי משטרת ישראל שנפלו במהלך שירותם או בעקבותיו. מאז יום הזיכרון בשנה שעברה נוספו למצבת השכול של משטרת ישראל עוד 11 חללים. הטקס התקיים במעמד מ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן, המשפחות השכולות, נציג משרד הביטחון, חברי סגל הפיקוד הבכיר של משטרת ישראל, קצינים ושוטרים.

"אנו מצדיעים היום לרעינו ושותפנו לדרך, 1,498 חללי המשטרה לדורותיהם, בנינו ובנותינו, שנפלו במהלך שירותם הפעיל ובהם - שוטרים, שוטרות, לוחמי מג"ב ומתנדבים, חברים ועמיתים עמם עבדנו, אותם אנו זוכרים תמיד, איתנו בלבנו לעד", אמר כהן במהלך הטקס. "לנגד עניינו עומדים ערכי המוסר והצדק, ערכי היושר, אומץ ואהבת המולדת, עליה הגנו הם בגופם. נזכור כי ביסוד תקומתה, קיומה ובטחונה של מדינת ישראל עומד הציווי של חללינו הנופלים למסירות אין קץ, לגבורה ואהבת הארץ. נזכור זאת ונמשיך בשליחותנו למענם, למעננו ולמען הדורות הבאים".

במקביל, בבתי העלמין ברחבי הארץ התקיימו טקסי אזכרה בהשתתפות שרים, חברי כנסת וחיילי צה"ל. על פי ההערכה, יותר מ-1.5 מיליון איש פוקדים את בתי העלמין הצבאיים ואתרי ההנצחה. לרשות הציבור הועמדו אוטובוסים והסעות לבתי העלמין הצבאיים בהר הרצל ובכל רחבי הארץ. 135 אלף זרי פרחים חולקו בכניסה לבתי הקברות ויונחו על קברי הנופלים, לצד עשרות אלפי נרות נשמה ודגלונים.

(עדכון ראשון: 12:52)

יום הזיכרון, לנפגעי פעולות האיבה, הר הרצל, ירושלים 8 במאי 2019. אתר רשמי
טקס הזיכרון בהר הרצל, היום/אתר רשמי
ראש הממשלה, בנימין נתניהו בטקס יום הזיכרון לחללי צה"ל, הר הרצל, ירושלים 8 במאי 2019. אלעד מלכה
נשיא המדינה ראובן ריבלין בטקס האזכרה לחללי מערכות ישראל בהר הרצל, הבוקר/אלעד מלכה
טקס יום הזיכרון לחללי צה"ל, הר הרצל, ירושלים 8 במאי 2019. אלעד מלכה
טקס הזיכרון לחללי מערכות ישראל בהר הרצל, היום/אלעד מלכה
טקס יום הזיכרון לחללי צה"ל, קריית שאול, ת"א 8 במאי 2019. צילום: איתן אלחדז/TPS, אתר רשמי
קריית שאול, הבוקר/אתר רשמי, צילום: איתן אלחדז/TPS

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully